Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 07 04

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min.

Kodėl uodai mane puola labiau nei kitus?

Unsplash.com nuotrauka

Vasara atneša daug džiaugsmų: mėgavimąsi saule, žaliąja gamta, vandeniu, artimųjų draugyste prie gardaus šašlyko ar alaus bokalo. Deja, labai dažnai šias akimirkas apkartina tas nemalonus šiltojo meto priedėlis – uodai.

Nors mums dažniausiai jis – tik įkyriai zyziantis ir įkąsti besitaikantis mašalas, tačiau iš tikrųjų uodas, kad ir kaip sunku patikėti, yra didžiausias žudikas. Tie nedidukai ir neišvaizdūs vabzdžiai kasmet sukelia beveik milijoną žmonių mirčių. Jie perneša tokias pavojingas ligas kaip geltonasis drugys, dengės karštligė, Zika virusas arba maliarija. Dėl klimato kaitos vis daugiau pasaulio kraštų tampa palankiomis terpėmis uodams daugintis, o kartu ir nešioti minėtas virusines ligas.

Lietuvoje kol kas galime būti palyginti ramūs – apie pavojingus virusus sužinome tik iš vadovėlių ar apsilankę vadinamuosiuose šiltuose kraštuose. Tačiau, jei jums susidaro įspūdis, jog uodai mieliau renkasi jus, o ne kitus, esančius šalia, šie būgštavimai yra visiškai pagrįsti, teigia italas gydytojas Gianluca Italiano iš Milano. Patyręs fizioterapeutas ir osteopatas, savo jutubo kanale populiarinantis naujausius mokslo duomenis, pateikia ir galimą problemos sprendimą.

Taigi pirmiausia apie tai, kodėl uodai pasirenka būtent jus, o paskui – ką daryti, kad taip nebebūtų.

Ištikimas žmogaus palydovas

Vienas iš elementų, kuris, pasak naujausių tyrinėjimų, pritraukia uodus prie kai kurių žmonių, yra odos kvapas. Kaip minėta, uodai šiuo metu yra viena iš labiausiai paplitusių rūšių pasaulyje, tiesiogiai susijusi su žmonių populiacijos augimu, taip pat ir su vis aktyvesne veikla kaimo teritorijose. Tikrai esame girdėję, kad uodų patelės maitinasi krauju, jame esantys baltymai dalyvauja formuojantis kiaušinėliams. Tuo tarpu patinėliai yra gryni veganai, jie maitinasi tik augalais. Be abejo, uodų patelės gelia ne vien žmones, tačiau šiandien konstatuojama, kad itin pagausėjo būtent tų rūšių, kurios maitinasi žmonių krauju.

Uodas. Tado Umaro / „BNS Foto“ nuotrauka

Gal ir nieko tokio pasidalinti lašeliu kraujo su mažaisiais Žemės bendrapiliečiais. Bet kodėl taip niežti? Kodėl oda parausta, o įgėlimo vieta kartais ištinsta?

Kad kraujas būtų skystesnis, siurbdamas jį uodas įšvirkščia po jūsų oda truputį seilių. Būtent jos suaktyvina imuninę sistemą, kuri sureaguoja sužadindama niežulį ir uždegimą. Deja, gudrusis uodas įleidžia ir šiek tiek lokalaus nuskausmintojo, kad auka įkandimo metu nieko nejaustų. Laimei, žmogaus imuninė sistema pasirūpina, kad infekcija taip ir liktų tik lokali ir būtų įveikta per keletą valandų.

Deja, vaikai ar asmenys, kurių imuninė sistema silpna, bei tie, kuriems pasireiškia stipri alerginė reakcija, problemų gali turėti kur kas daugiau. Pasitaiko net anafilaksijos atvejų, kai dėl alerginės reakcijos sutinus gerklei ir kvėpavimo takams labai pasunkėja kvėpavimas.

Tačiau dar neatsakėme į klausimą: kodėl uodas pasirenka jus, o ne kitus? Kodėl vieni žmonės jiems patinka labiau už kitus? Kad tai suprastume, įženkime į mažai pažįstamą ir dar menkai ištyrinėtą kvapų pasaulį.

Paskui uodus į neištirtą žemę

Tikriausiai esate girdėję apie feromoną? Tai vyrų bei moterų į orą išskiriamos dalelės, kurios sužadina tarpusavio trauką. Kai lytiškai subrendęs vyras ar moteris patinka vienas kitam, jie išskiria feromoną, kuris per uoslę stimuliuoja nervų sistemą ir skatina, kad priešais tave esantis asmuo jaustų patrauklumą tau.

Panašiai nutinka su kvapais, kuriuos išskiria tavo oda ir kurie gali pritraukti uodus. Kalbame apie kairomoną. Pasak Vikipedijos, kairomonas – cheminis junginys, kurį išskiria vienas organizmas, tuo tarpu naudą gauna kitos rūšies organizmas, darydamas žalą išskyrėjui. Iš esmės tai yra substancija, kurią jūsų oda išskiria į aplinką, o ją pajutęs uodas lengvai jus aptinka.

Mokslininkams šiuo metu yra žinoma apie tris šimtus kairomono rūšių, tačiau tikimasi, kad jų bus atrandama vis daugiau. Labiausiai ištyrinėtas uodus pritraukiantis junginys yra vandens garai ir anglies dvideginis. Todėl net tada, kai miegame sandariai uždarę langus, uodas sugeba tiksliai mus atrasti. Kvėpuodami mes išskiriame anglies dvideginį.

Kai kurie žmonės, žinodami apie šį mechanizmą, nusprendė jį išnaudoti kovai su mažuoju žudiku. Sugalvojo aparatą, išskiriantį anglies dvideginį, taip simuliuojantį žmogaus kvėpavimą. Deja, problema ta, kad uodus pritraukia ne vien šis cheminis junginys, bet visa puokštė kairomonų… Svarbus veiksnys yra ir šiluma! Tad, jei sportuojate atvirame lauke ar bėgiojate vakarais, tikriausiai pastebėjote, kad tampate magnetu uodams.

Ypač svarbus elementas, padarantis mus patrauklius uodams, yra pieno rūgštis. Kuo daugiau jos pagaminate, tuo labiau uodai jūsų ieškos. Žmonių oda išskiria iki 150 vienetų pieno rūgšties. Palyginimui – šimpanzė išskiria vos 13, karvė – 10, uodas – 6, katė – 0 vienetų.

Kas kaltas?

Štai ir pasiekėme bene įdomiausią vietą. Po viso to, ką sužinojome, kas galiausiai lemia jūsų gebėjimą pritraukti uodus?

Evgenios Levin nuotrauka

Mokslininkai mini tris svarbiausius faktorius: tai jūsų odos PH, organizmo metabolizmas ir riebalinių liaukų kiekis. Matome, kad kalbama apie genetinius aspektus. Niekas negali pakeisti savo riebalinių liaukų skaičiaus. Kai kurie tyrėjai įrodė, jog genai gali nulemti žmogaus jautrumą uodams. Buvo atlikti tyrimai, paleidžiant uodus per vamzdelį ir stebint, ant kurios rankos jie nutūps.

Padaryta išvada, kad dėl genetinių duomenų kai kurie žmonės yra natūraliai linkę tapti uodų aukomis.

Genetika nebūtinai lemia mūsų būdinguosius bruožus. Mūsų gyvenimo būdas, veikla ir mitybos įpročiai sudaro sąlygas reikštis vieniems genams labiau nei kitiems.

Gera žinia yra ta, kad genetika nebūtinai lemia mūsų būdinguosius bruožus. Mūsų gyvenimo būdas, veikla ir mitybos įpročiai sudaro sąlygas reikštis vieniems genams labiau nei kitiems. Vis daugiau tyrinėtojų teigia, kad mūsų išskiriami kvapai priklauso nuo to, ką valgome. Jeigu jūsų dieta palanki rūgščiai ir tam tikrai metabolizmo rūšiai, tuomet pritrauksite kur kas daugiau uodų.

Buvo atlikti du tyrimai, kurie nustatė būtent tokius maisto produktus. Vienas jų, deja, yra neatskiriamas vasaros vakarų palydovas – alus, o kitas – bananai.

Tyrinėtojai pasistūmėjo dar toliau: jie norėjo atrasti, ar egzistuoja produktai, atstumiantys uodus.

Unsplash.com nuotrauka

Žinoma, jie pirmiausia dėmesį atkreipė į česnaką, garsų ne vien dėl savo kvapo, bet ir priešbakterinio bei priešgrybelinio poveikio. Deja, ryšio tarp česnako vartojimo ir uodų atbaidymo tyrimai nepatvirtino.

Tačiau mėgindami ieškoti atsakymų mokslininkai atrado kai ką dar įdomesnio. Šiandien yra žinoma, kad ne konkreti bakterijų padermė pritraukia arba atstumia uodus, o tų bakterijų padermių įvairovė. Kuo margesnė jūsų odos bioįvairovė, tuo stipresnį ir labiau sumišusį kvapą ji skleidžia. Tokios kvapų puokštės uodai neatpažįsta.

Šiandien vis daugiau sužinome apie mikroorganizmų reikšmę savo sveikatai. Tapo aišku, kad nereikėtų valgyti tik vienos rūšies maisto, siekiant išvengti vienos rūšies mikroorganizmų dominavimo. Be galo svarbi šių mikroorganizmų įvairovė: įvairios padermės, tarpusavyje kovodamos, palaiko sveiką organizmo balansą. Pasitaiko, kad, pavyzdžiui, ir virškinimo problemų  kyla būtent dėl pernelyg susiaurinto raciono. Įvairiapusė dieta – veiksmingiausia atspara taip pat ir nuo uodų.

Tiesa, kvapų pasaulis, kairomonų ir feromonų galaktikos yra dar neatrastos teritorijos. Pirmąsias idėjas ir hipotezes dar turės patvirtinti tolesni tyrinėjimai. Bet kuriuo atveju galime teigti, kad mūsų kasdienis meniu turi labai daug įtakos ne tik mūsų sveikatai, bet ir santykiams su uodais.

Deja, neegzistuoja vienas elementas, maisto produktas ar mechaninis prietaisas, galintis juos atbaidyti.

Neegzistuoja vienas elementas, maisto produktas ar mechaninis prietaisas, galintis juos atbaidyti.

Dar vienas kuriozas: atrodo, kad uodus pritraukia juoda spalva, mat jie pasaulį mato baltą ir juodą. Tad jūsų juodi marškinėliai išryškės baltame fone.

Apibendrindami galėtume pateikti tokias bendro pobūdžio rekomendacijas: pirma, liaukimės gėrę alų ir alkoholį, antra – daugiau sportuokime, nes, kai po to ilsėsimės, išskirsime mažiau anglies dvideginio; trečia – mūsų dieta turėtų būti kuo įvairesnė. Tokiu būdu mūsų odos mikrobioma bus vešlesnė ir išskirs kvapų, kurie uodams nepatinka.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien