2021 07 12
bernardinai.lt
Vidutinis skaitymo laikas:
Kokie žmonės įsitraukia į destruktyvius kultus? NXIVM atvejis (III)

Jeigu užduotume klausimą, kas dažniausiai įsitraukia į destruktyvius kultus, tikriausiai netruktume išgirsti atsakymą – visokie keistuoliai! Įprasta manyti, kad į tokius judėjimus įsitraukia tik „nuo tikrovės atitrūkę lunatikai“, „kitokie“. Destruktyvių kultų ekspertas Stevenas Hassanas tokį požiūrį sieja su gaju „nepažeidžiamumo mitu“. Tai – klaidingas įsivaizdavimas, kad esame nepažeidžiami ir turintys stiprybės atsiriboti nuo su destruktyviais kultais siejamų situacijų.
Tokios iliuzijos reikėtų vengti. Paprastai prie destruktyvių kultų veiklos prisijungiantys žmonės mano, kad įsitraukia į veiklą A, tačiau išties įsitraukia į veiklą B. Ir nors žalos mastai yra skirtingi, tačiau į nukentėjusiuosius nuo NXIVM galima žvelgti taip kaip į 1978 m. įvykusios Džonstauno tragedijos aukas. „Matyti žmones kaip žmones, o ne nuasmenintas praplautų smegenų iškamšas“, – rašiau minėdamas tragedijos įvykių sukaktį.
Taigi kas bendro tarp žmonių, kurie įsitraukia į destruktyvius kultus? Anot destruktyvių kultų eksperto Ricko Alano Rosso, pagrindinė priežastis – sunkus asmeninio gyvenimo laikotarpis. Jis tvirtina, kad, nors yra tekę dirbti su įvairaus amžiaus, lyčių, išsilavinimų, profesijų ir statusų asmenimis, bet tai neturi aiškaus sąryšio su prisijungimu prie organizacijų veiklos. Dažniausiai žmonės įsitraukė, nes jų gyvenime vyko tai, su kuo jie patys nepajėgė susitvarkyti.
Kokie žmonės įsitraukė į NXIVM ?
Dalis destruktyvių judėjimų pasižymi šaltu pragmatiškumu bei verbuoja finansiškai sėkmingus, ambicingus, perspektyvius žmones. Tuos, kurie naudingi asmeniniais gebėjimais, energija, kurie disponuoja dideliu socialiniu ir / ar finansiniu kapitalu. Taip pat svyruojančius tarp asmeninių pasiekimų džiaugsmo ir nepasitenkinimo savimi slogulio. Todėl organizacijos „verbavimo atrankos“ kriterijai buvo veikiau nusikalstami nei pasižymintys jautrumu ir artimo meile.
NXIVM įkūrėjas Keithas Ranieras išmanė viešųjų ryšių strategijas, mokėjo panaudoti žmonių reputaciją, kurti ir palaikyti teigiamą viešąją nuomonę apie organizaciją. Jis taip pat manipuliavo įtakingais verslininkais, aktoriais ir net dvasiniais lyderiais, pavyzdžiui, Dalai Lama XIV.
Tai parodo, kad, liaudiškai tariant, „sektantai“ nebūtinai yra keistuoliai ar asocialūs marginalai, nesugebantys funkcionuoti visuomenėje ir todėl pasirenkantys sekti neaiškios reputacijos guru. Greičiau jau – priešingai. Organizacijos nariai turėjo itin aktyvų santykį su visuomene ir puikiai joje veikė.

Kino režisieriaus Marko Vicento patirtis NXIVM
Kontroversiško filmo „What the bleep do we know?“ režisierius Markas Vicentas buvo artimiausias K. Raniero draugas. Jį M. Vicentas laikė autoritetu.
Tinklalaidėje „Scientology Fair Game“ režisierius atviravo apie pirmuosius savo žingsnius organizacijoje. Anot jo, iš pradžių NXIVM užsiėmimai buvo tiesiog keisti, tačiau seminarų organizatoriai uždavė tikslingų ir gudrių klausimų, tokių kaip: ko labiausiai trokšti gyvenime ir ko nori pasiekti? Tuomet NXIVM organizacijos nariai stengėsi parodyti ir įrodyti, kokios skausmingai tolimos yra šios išsakytos svajonės. Stengėsi įrodyti ir įrodė. Režisierius ėmė jaustis blogai, ėmė tikėti, kad tik NXIVM turi atsakymus į keblius, jam ramybės neduodančius egzistencinius kausimus. Kitaip tariant, M. Vicentas „užkibo“. Šio menininko pavyzdys parodo, kad K. Ranieras, puikiai mokėjo pasinaudoti ambicingais, talentingais, tačiau savivertės problemų turinčiais žmonėmis.
M. Vicentas NXVIM organizacijoje praleido net 12 metų. Kaip jis nesugebėjo įžvelgti klastingos ir nusikalstamos artimo draugo K. Raniero veiklos? Kol kas sunku atsakyti. Tik po daugelio metų, palaipsniui į paviršių ėmus kilti DOS grupės nusikaltimams, M. Vicentas žmonos dėka ėmė perprasti savojo „autoriteto“ paslaptis. Telefoninio pokalbio su K. Ranieru metu M. Vicentas išsakė savo įtarimus dėl neteisėtos DOS ir K. Raniero, kaip jos vadovo, veiklos. O pastarasis išliko nuoseklus ir toliau ramiu balsu melavo – kūrybingai neigė kaltę, fantazuodamas apie nebūtus dalykus
Galiausiai M. Vicentas kartu su žmona paliko šį destruktyvų kultą. Jiedu su bičiule Sara Edmonson ėmė aktyviai kovoti prieš NXVIM ir jos vadovą. Daugelyje M. Vicento duodamų interviu galime jausti jo turimas nuoskaudas ir net neapykantą K. Ranierui.
Įdomu tai, kad 12 metų trukęs gyvenimas mele dramatiškai pakeitė ir režisieriaus kūrybą. M. Vicento tinklalapyje matome, kad šiuo metu jo režisuojama dokumentika yra glaudžiai susijusi su destruktyvių kultų problemomis.

Allison Mack: auka ir nusikaltėlė
Prieš įsitraukdama į NXIVM, buvusi serialo „Smallvile“ aktorė Allison Mack sielojosi dėl sunkumų profesinėje srityje. A. Mack kankino vertybinė krizė, tarpasmeninio ryšio „badas“, slėgė „socialinės kaukės“ ir kt. Moteris nuoširdžiai tikėjo, kad K. Ranieras padės tapti sėkmingesne aktore ir geresniu žmogumi.
Serialas „The Vow“ atskleidė nufilmuotą K. Raniero ir būsimosios DOS lyderės susipažinimą. Pažinties metu moteris pirmoji rodė iniciatyvą bendrauti, prašė būti įtraukta į NXIVM veiklas. Tai parodo, kad moteris, dar nepažinodama K. Raniero, jį vertino išskirtinai teigiamai. Kita vertus, vyriškis netruko pasinaudoti A. Mack pažeidžiamumu ir sudėtinga asmenine situacija.
Laikui bėgant, aktorė A. Mack ne tik tapo NXIVM sekėja, bet ir „uolia verbuotoja“. Ji kalbino prie moterų asmeninio tobulėjimo grupės „Jness“ prisidėti net ir Emmą Watson, tačiau pastaroji NXIVM kerams atsispyrė.
Mitybos ir miego kontrolė – svarbios „griežtos kontrolės grupių“ (angl. high control group) priemonės, padedančios „valdyti“ asmenį. A. Mack, spaudžiama K. Raniero, laikėsi sveikatą alinančios dietos. Sparčiai krentantis moters svoris daugeliui organizacijai priklausiusių narių ėmė kelti nerimą. Tai buvo lyg „raudona vėliava“, signalizuojanti, kad kažkas NXIVM asmeninio tobulėjimo misijoje nėra gerai. Vieną kartą M. Vicentas paklausė K. Raniero, kodėl reikia taikyti tokius metodus, kai moterys ir taip kenčia dėl daugybės neadekvačių grožio standartų? Juk taip žmogus bus palaužtas. K. Ranieras atsakė, kad būtent to ir siekia – palaužti A. Mack.
Panašu, kad patirtis NXIVM keitė ne tik moters išorę, tačiau ir vidų. Tinklalaidės „Inside of You“ vedėjas Michaelas Rosenbaumas ir buvęs kolega iš „Smallville“ pasakojo, kaip vieną kartą mielos A. Mack charakteris drastiškai pasikeitė: „Ji įėjo taip, lyg mano namai priklausytų jai.“
Allison Mack paskirta bausmė
2019 m. balandžio 9 d. A. Mack pripažino savo kaltę dėl reketavimo ir moterų verbavimo į slaptą grupę DOS. Kaltinimai dėl prekybos žmonėmis jai buvo atmesti.
2021 m. birželio 30 d. A. Mack buvo paskirta galutinė – 3 metų laisvės atėmimo – bausmė. Teisėjui Nicholui Garaufiui teko priimti sudėtingą sprendimą, nes A. Mack yra ir auka, ir nusikaltimų vykdytoja – dėl šios dviprasmybės ji yra viena kontroversiškiausių NXIVM bylos dalyvių. Tačiau A. Mack pripažino savo kaltę, bendradarbiavo tyrimo metu, padėjo demaskuoti K. Ranierą, gailėjosi dėl savo veiksmų ir atsiprašė aukų. Panašu, kad teisėjai atsižvelgė į daugelį padarytus nusikaltimus švelninančių aplinkybių.
Internautai piktinasi, jog bausmė yra per švelni. Taip pat svarstoma, kad A. Mack skirta bausmė prognozuoja palankų teismo sprendimą ir buvusiai A. Mack geriausiai draugei Lauren Salzman (kitai DOS narei). Jai paskirtas nuosprendis bus skelbiamas š. m. liepos 28 d.
Naujausi

Pavasarinis žurnalo „Vakaro žvaigždelė“ numeris – apie gerumą ir atjautą kitam

Šv. Mišios Tuskulėnų koplyčioje-kolumbariume už sovietinių represijų aukas

Nemokamas koncertas, skirtas J. S. Bacho gimtadieniui

Poezija, kurioje telpa visa Ukraina – išleista pirmoji S. Žadano eilėraščių knyga lietuviškai

Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių bendrijos vadovas: išmokome priimti tik fizines negalias

Restauratorius yra kaip gydytojas – turi gydyti ten, kur eksponatui skauda

Popiežius: per nuodėmklausių tarnystę teka gailestingumo upės

Žurnalistė E. Mildažytė: „Kai tau nebelieka nieko, tikėjimas ir Dievas lieka visada“

Dešimt Pranciškaus pontifikato metų rabino žvilgsniu

Emocijos turi padėti mąstyti, o mintys – padėti valdyti emocijas

Kritika turėtų išlikti kritiška. Pokalbis su literatūrologe D. Satkauskyte
