2022 06 15

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Kompaktinė plokštelė „Omni die“ – vokalinis kvartetas virtualiai

Albumo viršelis

Gegužės mėnuo skirtas Marijos pamaldumui, kaip tik šį mėnesį išėjo nauja kompaktinė plokštelė „Omni die“ su giesmėmis Švč. Mergelei Marijai. Tai naujoviškas leidinys klasikinės muzikos scenoje – visi a cappella kūriniai įrašyti vieno atlikėjo, Vilimo Norkūno.

Šio disko pavadinimas susijęs su šv. Kazimiero, Lietuvos globėjo, pamaldumu ir jo mėgstamiausia giesme „Omni die dic Mariae“ (lot. „Kas dieną tark Marijai“). Tiesa, šioje plokštelėje ne paties šventojo laikų melodija. Albume sudėtos rinktinės lotyniškos giesmės, harmonizuotos to laikmečio stilistika, iš kelių XIX amžiaus amerikietiškų giesmynų. Nors dauguma giesmių šiuose giesmynuose anglų kalba, tačiau dalis populiariausių giesmių vis dar atliekamos lotyniškai.

Vilimas Norkūnas. Asmeninio archyvo nuotrauka

Pandemijos metu Vilimas Norkūnas nusprendė įrašyti keturbalsę muziką savo paties balsu. Iššūkis keleriopas. Pirma, bosui labai sunku išdainuoti tokiu aukštu balsu kaip tenorą ar sopraną. Antra, klasikinėje muzikoje toks įrašymas nėra įprastas, nes siekiant laisvo muzikinio skambėjimo negalima prisirišti prie tokio griežto ritmo kaip ne klasikinėje muzikoje. Kad ir koks būtų išlavintas muzikanto gebėjimas reaguoti į kitus atlikėjus čia ir dabar – jis tampa magiškos nuojautos pastangomis, įrašant takelius vieną paskui kitą.

 

Naršydamas šiuose leidiniuose giesmes Marijai, atlikėjas atrado ir daugumai  girdėtą melodiją. Ir ne iš bet kur, bet iš filmo su gospel muzika „Netikra vienuolė“ („Sister act“), kuriame vaidina Whoopi Goldberg. Ta giesmė skamba ir šiame diske – „Ave Regina coelitum“ („Sveika, dangiška Karaliene“). Tad šis albumas pilnas netikėtų melodijų, ritmų, harmonijų, o pažįstami tradicinių himnų Mergelei Marijai tekstai suskamba kitoje šviesoje.

Pirmos šešios albumo giesmės paimtos iš Niujorko giesmyno „English and Latin Hymns […]“, surinkto, aranžuoto ir išleisto jėzuito S. B. Youngo iniciatyva 1884 metais. Šis giesmynas skirtas, kaip rašoma tituliniame puslapyje, „kongregacijoms, mokykloms, koledžams ir chorams“. Tuo tarpu paskutinės trys puošnesnės giesmės albume yra iš giesmyno „The Sodalist‘s Hymnal“, paruošto ir išleisto E. F. McGonigle, Filadelfijoje 1887 metais.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Albumo galima klausytis Spotify ir Pakartot.lt platformose, o giesmių pristatymas pasirodys laidoje „Musica sacra“ (Marijos radijas). Albumas finansuotas AGATA ir įrašytas „Baltic mobile recordings“ įrašų studijoje.

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.