Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2023 03 13

Ieva Bačiulytė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Kompozitorius A. Martinaitis: pranciškonų atėjimas Vilniui buvo geroji naujiena

Algirdas Martinaitis
Kompozitorius Algirdas Martinaitis. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Maestro Gintaras Rinkevičius kartu su savo vadovaujamu Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, Kauno valstybiniu choru, aktoriumi Algirdu Latėnu ir Šiaulių berniukų ir jaunuolių choro „Dagilėlis“ diskantu Kristupu Krušnausku Vilniaus 700 metų jubiliejaus proga klausytojams paruošė ypatingą kūrinį.

Kovo 16 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje skambės kompozitoriaus Algirdo Martinaičio oratorija „Laiškas visiems tikintiems“, parašyta šv. Pranciškaus Asyžiečio (1181–1226) religinių tekstų dvasia. Apie kūrinio idėją, šv. Pranciškaus filosofiją, pirmuosius pranciškonus Vilniuje, nenumaldomą šio miesto trauką ir ateitį prieš koncertą kalbamės su kompozitoriumi ALGIRDU MARTINAIČIU.

Algirdai, papasakokite, kaip gimė idėja sukurti oratoriją „Laiškas visiems tikintiems“? Kas Jus įkvėpė?

Apie 1994 metus tuometinis Bernardinų bažnyčios rektorius, pranciškonas brolis Benediktas paprašė manęs sukurti giesmių pagal šv. Pranciškaus Asyžiečio tekstus. Jau anksčiau buvau skaitęs filosofo Antano Maceinos „Saulės giesmę“, kur knygos turinį sudaro ne istorinis šv. Pranciškaus gyvenimo aprašymas, bet filosofinė bei teologinė šio gyvenimo sklaida. Tai buvo didelis postūmis mano kompoziciniam darbui, perprantant šv. Pranciškaus neturto filosofiją, jo skelbiamą gamtos didybę, kurią reikia suprasti kaip Dievo kūrinį, kuris kalba į mus.

Reikėjo ieškoti naujos muzikinės kalbos, kad galėčiau susišnekėti su sese Saule, broliu Mėnesiu, Vėju, Vandeniu, sese Mirtim. Dabartiniam atlikimui (vėl peržiūrėti, redaguoti) paskatino rudeninis maestro G. Rinkevičiaus skambutis. Netikėtas tuo, kad buvo prisimintas kūrinys, rašytas prieš 22 metus, tuokart maestro sėkmingai atliktas 2000 m. koncerte, transliuotas Euroradijuje.

Gal galite šiek tiek plačiau papasakoti apie kūrinio koncepciją, tematiką?

Galiu prisipažinti: oratorija nėra stilistiškai vieninga. To siekiau specialiai, orientuodamasis į XX a. religinę-sakralinę muziką. Kūrinyje galima išgirsti Olivier Messiaeno, Henryko Mikołajaus Góreckio, Arvo Pärto ir kitų kūrybos atgarsių. Ta stilistinė įvairovė, mano manymu, sukuria naują vieningumą. Šv. Pranciškaus idėjos įgauna platesnį, įvairiaspalvį įprasminimą. Trečia oratorijos dalis rašyta pagal „Saulės giesmės“ tekstą, paremta asketiška harmonija ir melodika.

Kadangi tekstas nuolat skiemenuojamas, atsiranda skambančių pauzių, o tai kūriniui suteikia rimties, sakralumo. Šiuo atveju minimalizmas pasitarnavo šv. Pranciškaus neturto idėjai. Kūrinyje, be lietuvių, lotynų kalbos, panaudoju ir paukščių „kalbą“, mano mėgtą nuo vaikystės. Ji mėgta ir šv. Pranciškaus, išplėtota O. Messiaeno kūryboje. Tai pritiko man šv. Pranciškaus kreipiniais išreikšti gamtiškąjį sakralumą: sese Saule, broli Mėnesi, Vėjau… sese Mirtie.

Algirdas Martinaitis
Kompozitorius Algirdas Martinaitis. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Kovo 16 d. Lietuvos valstybinėje filharmonijoje „Laiškas visiems tikintiems“ skambės Vilniaus 700 metų jubiliejaus proga. Pats esate gimęs Paserbenčio kaime, Raseinių rajone. Kelintais metais atvykote į sostinę? Ar lengva buvo kaimo, gamtos vaikui pritapti prie vilnietiško gyvenimo?

Man, kaimo žvirbliui iš Paserbenčio alksnynų ir karklynų, Vilniaus vardas nuo mažumės jau buvo girdimas, kadangi ten jau poetavo brolis Marcelijus. Iš primityvios „radijuškos“, besiklausant „negražių simfonijų“ (kaip sakydavo tėvai), jau svajojau apie Vilnių, – iš kur sklinda muzika, kur rašoma poezija, kur kitaip šviečia saulė. Tos naujos saulės kaip mokslo šviesos begal norėjosi, kaip ir būti kompozitoriumi, nors to žodžio dar, matyt, nelabai besupratau…

1965 metais, penkiolikmetis, atvykau į Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos muzikos technikumą (dabartinė konservatorija – aut. past.). Pradėjęs studijuoti kompoziciją, vis vartydavau „Varšuvos rudens“ festivalio atsiųstas partitūras, klausydavau O. Messiaeno, Witoldo Lutosławskio, Krzysztofo Pendereckio ir kitų kūrinių įrašus. Įdomu tai, kad ir dabar jų nė vienas man „nepaseno“. Skaitydamas jų partitūras vis atrandu komponavimo tobulumo, išradingumo „naujienų“. Tuometinis nelengvas gyvenimas į mokslus sušaukė daug norinčiųjų studijuoti, įgyti žinių. Truputį apiplyšusių, ne tokių kaip dabar, specialiai susiplėšiusių. Noras ir ryžtas siekti mokslo, muzikos pažinties buvo viena išeitis iš užtamsinto, niūraus gyvenimo. O ir toliau reikėjo nemažai pastangų išlikti kūryboje ir gyvenime nepašautam sidabrinės kulkos įtartinam gėriui bei sėkmei.

Šiemet Vilnius švenčia 700 metų jubiliejų. Ką šiandien mąstote apie Vilniaus ateitį?

Praėjusį rudenį buvau maestro G. Rinkevičiaus primintas, kad prieš 22 metus esu sukūręs oratoriją „Laiškas visiems tikintiesiems“ ir kad ją vėl pakartotinai norima atlikti. Priminimas dar buvo geras tuo, kad teko kūrinį peržiūrėti, redaguoti, atsisukti viduramžių laiką, vėl atsiversti šv. Pranciškaus raštus. Supratau, kad šiais laikais šventojo žodžiai, įprasminant gamtą, kaip Aukščiausiojo Kūriniją, gali kai kam atrodyti lyg žodžiai Dievo kvailelio, nesuprantančio gamtos esmės: pasiaštrinus kirvį galima viską kirsti, naikinti, siekiant sau naudos, bet nesuvokiant, kad tuo pačiu kirviu vėliau būsi pats nukirstas.

Pranciškonai Vilniuje kūrėsi XIII–XV amžiuje: statė bažnyčias, pirmieji pamokslavo lietuvių kalba, parašė pirmuosius poterius… Jų atėjimas Vilniui buvo geroji naujiena: jie čia atėjo su gražiomis, šventomis, gamtiškomis idėjomis ir, aišku… su „Laišku visiems tikintiesiems“.

Vilnius, šiais metais švenčiantis 700 metų jubiliejų, turi likti Šviesos Miestu, priimančiu naujas pasaulio idėjas, išsaugančiu savo kultūrine vertybes, gražus pažiūrėti ir skanus savo vaisiais nuo Pažinimo medžio… Gal kiek ir baiminantis, kad Vilnius nepavirstų tuščiu stikliniu Babilono miestu, kuris nuo praskrendančios širšės gali sugriūti.

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertas „LVSO pristato: Vilniui 700“ įvyks 2023 m. kovo 16 d. 19 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Dirigentas – maestro Gintaras Rinkevičius.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu