2023 03 21
Vidutinis skaitymo laikas:
Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus I: yra galimybė siekti Visuotinio patriarchato egzarchato Lietuvoje

Lietuvoje nuo kovo 20 d. su oficialiu trijų dienų vizitu lankosi Visuotinis patriarchas Baltramiejus I. Ortodoksų vadovą į mūsų šalį pakvietė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Tarptautiniame Vilniaus oro uoste svečią Vyriausybės vardu pasitiko užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas kartu su pareigūnais. Kaip rašoma Visuotinio patriarchato pranešime spaudai, Baltramiejų I pasveikino Graikijos Respublikos ambasadorius šalyje Gregorios Karahalios ir Turkijos Respublikos ambasados diplomatinės misijos vadovo pavaduotojas p. Mehmetas Apakas.
Viešnagės metu Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus I kalbėjo, kad Lietuvoje yra galimybė kartu siekti Visuotinio patriarchato egzarchato – Stačiatikių Bažnyčios administracinės srities, sudarytos nacionaliniu teritoriniu principu iš kelių gretimų vyskupijų – įsteigimo. Baltramiejaus I teigimu, sukurti tokią struktūrą siekia ir Lietuvos stačiatikiai dvasininkai, ir tikintieji.
Taip pat Konstantinopolio patriarchas pabrėžė, kad galimybė išpažinti tikėjimą priklausant Konstantinopolio patriarchatui atkuria istorinį teisingumą. Mat stačiatikybė Lietuvoje siekia XIII amžių, sakė Baltramiejus I: „Šiame amžiuje užmegzti jūsų šalies stačiatikių ir Visuotinio patriarchato santykiai.“
„Nuoširdžiai džiaugiamės Jūsų Šventenybės pirmuoju vizitu Lietuvoje ir dėkojame už skiriamą dėmesį Lietuvos stačiatikių bendruomenei ir jai rūpimiems klausimams“, – sakė premjerė I. Šimonytė. Ji pabrėžė, kad Visuotinio patriarchato sprendimas patenkinti penkių Lietuvos stačiatikių kunigų apeliaciją, atkurti jų religinį statusą ir priimti juos į Motininę Bažnyčią po to, kai Maskvos patriarchas Kirilas priėmė sprendimą pašalinti dvasininkus iš kunigų luomo, yra svarbus žingsnis religijos laisvei Lietuvoje.
Lietuva, istoriškai atvira ir tolerantiška tikėjimo įvairovei, darys viską, kad apgintų ir užtikrintų Konstitucijoje įtvirtintą tikėjimo, sąžinės ir religijos laisvę kiekvienam Lietuvos piliečiui ir gyventojui, pabrėžė premjerė.
I. Šimonytė tikino, kad sprendimą dėl Visuotinio patriarchato sugrįžimo į Lietuvą gali priimti tik pats Visuotinis patriarchatas – tai yra Bažnyčios ir tikinčiųjų reikalas. Tačiau ji atkreipė dėmesį, kad galimybė išpažinti tikėjimą be konflikto su sąžine svarbi ne tik stačiatikybę išpažįstantiems Lietuvos piliečiams, tarp jų ir graikų ar ukrainiečių kilmės, bet ir nuo Rusijos vykdomo karo pabėgusiems ukrainiečiams ir dėl represijų čia persikėlusiems baltarusiams.
Susitikimui pasibaigus Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė ir Visuotinis patriarchas Baltramiejus pasirašė LR Vyriausybės ir Visuotinio patriarchato susitarimą, kuriuo siekiama ir toliau stiprinti bei plėtoti bendradarbiavimą abiem šalims svarbiose srityse, siekiant palengvinti sąžinės ir religijos laisvės įgyvendinimą stačiatikių konfesijos tikintiesiems Lietuvoje.
Viešnagės metu Visuotinis patriarchas surengs privačius susitikimus su Lietuvos Respublikos Prezidentu Gitanu Nausėda, Ministre Pirmininke Ingrida Šimonyte, Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, Vyriausybės ir kitais aukšto rango pareigūnais. Numatytas susitikimas su Vilniaus arkivyskupu metropolitu Gintaru Grušu, kuris yra ir Europos vyskupų konferencijų tarybos pirmininkas.
Baltramiejus I padės vainiką prie paminklo žuvusiesiems kovose už Lietuvos nepriklausomybę, dalyvaus ir kalbės Europos liaudies partijos organizuojamos tarptautinės konferencijos atidaryme, susitiks su ortodoksų kunigais ir graikų, ukrainiečių, baltarusių ortodoksų tikinčiųjų bendruomenių atstovais.
Jo Šventenybę lydi Chalkedono metropolitas Emanuelis ir Austrijos metropolitas Arsenijus, taip pat patriarcho asmeninės kanceliarijos vadovas Didysis Ekleziarchas t. Aetios bei patriarcho spaudos ir komunikacijos tarnybų atstovai Aleksandras Koutsis bei Nikolaos-Georgios Papachristou.


Ta proga Lietuvos Stačiatikių arkivyskupijos (Maskvos patriarchato) kanceliarija išplatino pranešimą, kuriame patriarcho delegacijai suteikiamas leidimas pagerbti Lietuvos didžiųjų šventųjų, tautos globėjų, kankinių Antonijaus, Joano ir Eustachijaus relikvijas, saugomas Šventosios Dvasios stačiatikių vienuolyne. Šalia šio vienuolyno, katalikų koplyčioje, yra saugoma dar viena lietuvių tautos šventenybė – Aušros Vartų Dievo Motinos ikona, kuri yra garbinama tiek Romos katalikų, tiek stačiatikių, rašoma pranešime.
Pasak metropolito Inokentijaus, šis kvietimas – pagarbos ženklas aukštam Konstantinopolio patriarchato vadovo dvasiniam rangui ir jo delegacijos narių išpažįstamam stačiatikių tikėjimui.
„Tai istorinis įvykis, – teigia kunigas Gintaras Sungaila, kovo pradžioje aukojęs pirmąsias Mišias jau kaip Konstantinopolio, o ne Maskvos patriarchato dvasininkas. – Lietuvoje lankysis 300 milijonų pasaulio ortodoksų (stačiatikių) dvasinis lyderis, pirmasis pagal garbę tarp Ortodoksų Bažnyčios patriarchų, 270-asis apaštalo Andriejaus įpėdinis.“
„Konstantinopolio patriarchatui pavaldi Ortodoksų Bažnyčia Lietuvoje egzistavo nuo XIV a., ir dar XVIII a. čia veikė Konstantinopolio patriarchui tiesiogiai pavaldžios brolijos. Taigi Lietuvoje ir pirmąsias misijas vykdę misionieriai, ir pirmieji Lietuvos ortodoksų šventieji – Vilniaus kankiniai Antanas Jonas Eustachijus, šv. Charitina, šv. Daumantas – visi jie buvo Konstantinopolio patriarchato Kyjivo metropolijos tikintieji. Taip pat ir Vilniaus Šventosios Dvasios vienuolynas, įkurtas 1597 m. netoli Aušros Vartų, buvo tiesiogiai pavaldus Konstantinopolio patriarchui, o ne vietiniam vyskupui“, – „Bernardinai.lt“ sakė kun. G. Sungaila.
Naujausi

„Baltijos malda“ Gedulo ir vilties dienai Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje

Po sėkmingos operacijos popiežiaus savijauta gera

Liūdna tendencija ne tik Lietuvoje, arba Kodėl mokiniai nemėgsta matematikos

Kardinolas P. Parolinas apie popiežiaus pasiuntinio misiją Kyjive

Ketvirtadienį – maldos minutė už taiką

Rašytoja S. Aleksijevič: „Putinas manęs nenustebino. O rusų žmonės stebina“

Kard. S. Tamkevičiaus pašaukimas (XX). Irtis prieš laikmečio purslotą srovę padėjo „ora et labora“

„Siekiu, kad kiekvieno kataliko švelni širdis būtų gražiai sužeista Dievo meile.“ Kunigui Liudui Serapinui – 100

Knygos apie Antrojo pasaulinio karo padarinius

Kur tai ką tik mačiau? Apie papiktinusius, pasipiktinusius ir papiktinimą

Kun. G. Satkauskas: ligos kryžiaus visi bijome, bet gulint ligoninės lovoje jis gali tapti artimiausiu bičiuliu
