Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2023 03 07

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Kosulys gali būti ne tik peršalimo, bet ir klastingų ligų ženklas

Pexels.com nuotrauka

Vėsusis metų laikas yra ir kvėpavimo takų ligų bei lėtinių kvėpavimo sistemos ligų paūmėjimų sezonas. Šie negalavimai, ypač jei jie užsitęsia, gali liudyti esant ir kitas, dar nediagnozuotas ir pavojingas, ligas.

Kosulio priežastys įvairios

Peršalimo ligos neaplenkia daugelio žmonių, nepaisant jų amžiaus ir bendros sveikatos būklės. Vienas nemaloniausių kvėpavimo takų negalavimo simptomų yra kosulys.

„Pirmiausia jis užpuola pacientus, kurie serga lėtinėmis plaučių ligomis, pavyzdžiui, astma ar lėtine obstrukcine plaučių liga, – teigia LSMU Kauno ligoninės Konsultacijų poliklinikos pulmonologė MARGARITA RUGAITIENĖ. – Tokiems pacientams tiek paprastas virusas, tiek bakterinė infekcija gali sukelti audringą lėtinės plaučių ligos paūmėjimą.“

Dažnu atveju tokie pacientams tenka apsilankyti gydymo įstaigoje, nes paprastas gydymasis namuose nepadeda.

Pasak M. Rugaitienės, dažnai užsitęsusio kosulio priežastis būna gripo, COVID-19, peršalimo ligų komplikacijos. „Ilgai varginantis kosulys, dusulys, karščiavimas gali turėti įtakos pacientų gyvenimo kokybei: sukelti krūtinės, nugaros ir galvos skausmą, sutrikdyti paciento ir jo artimųjų poilsio bei miego režimą“, – sako pulmonologė.

Gyd. Margarita Rugaitienė. LSMU Kauno ligoninės nuotrauka

Delsti neverta

Ilgalaikio kosulio priežastis būna ir dar nediagnozuotos lėtinės plaučių ligos. „Jas gali lemti rūkymas, aplinkos teršalai, genetinė predispozicija ir sunkios respiracinės infekcijos vaikystėje“, – aiškina M. Rugaitienė.

Kada reikėtų susirūpinti? Medikės teigimu, kai kosulys, dusulys trunka ilgiau nei vieną ar dvi savaites, simptominis gydymas neefektyvus, o paciento savijauta išlieka tokia pati ar net palaipsniui prastėja.

„Tokiais atvejais rekomenduojama nevartoti namuose turimų antibiotikų, nes virusinės infekcijos antibiotikais negydomos. Antibiotikai skiriami bakterinėms infekcijoms gydyti arba virusinių infekcijų bakterinėms komplikacijoms. Taip pat užsitęsus kosuliui būtina kreiptis į pulmonologą“, – pataria medikė.

Kai kurios plaučių ligos – mirtinos

Kosulį gali lemti ir kiti negalavimai – širdies nepakankamumas, refliuksas ir kt. Respiracinius simptomus, tokius kaip dusulys, sumažėjęs kraujo įsotinimas deguonimi, sunkumo, spaudimo pojūtis krūtinėje, reikėtų diferencijuoti ir nuo plaučių embolijos. „Embolija gali pasitaikyti įvairaus amžiaus žmonėms, nepriklausomai nuo jų lyties. Tačiau rizika didėja vyresniems. Nuo negydomos plaučių embolijos miršta beveik kas trečias pacientas“, – tvirtina M. Rugaitienė.

Tikslinant respiracinių simptomų atsiradimo priežastį būtina diferencinė diagnostika, kuri leidžia nustatyti tikrąją jų priežastį. Tam įvertinama plaučių funkcija, daroma krūtinės ląstos rentgenograma, atliekami specifiniai kraujo tyrimai, vertinama paciento klinikinė būklė. Diagnozavus ligą skiriamas specifinis ar simptominis gydymas.

„Svarbu nepamiršti, kad ir nesant pandemijai visada svarbi yra įvairių ligų prevencija: rankų higiena, kaukių dėvėjimas viešose vietose ir vakcinacija nuo gripo, COVID-19, pneumokoko. Ne mažiau svarbi plaučių ligų profilaktikos priemonė yra ir reguliariai kas metus atliekama krūtinės ląstos rentgenograma. Šis tyrimas svarbus diagnozuojant gyvybei pavojingas būkles, tokias kaip plaučių tuberkuliozė ar plaučių onkologinė liga. Kartais šios ligos diagnozuojamos tik atliekant radiologinius tyrimus, kadangi pacientai ne visada jaučia šių ligų simptomus“, – akcentuoja M. Rugaitienė.

Parengta pagal LSMU Kauno ligoninės informaciją.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu