Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Kun. A. Toliatas apie prekybos žmonėmis problemą: „Turime padėti patiems silpniausiems“ 

Unsplash.com nuotrauka

Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ bendruomenės Pagalbos nukentėjusiems nuo smurto programos vadovė Angelė Lazauskienė „Socialinių pokalbių“ laidoje pasakoja apie tai, kad prekybos žmonėmis problema dažnai yra suvokiama netiksliai:  „Daugelis galvoja, kad Lietuvoje nevyksta prekyba žmonėmis. Mąstoma apie tai, kad iš Lietuvos išvežami žmonės išnaudojimui kitose šalyse, tačiau pats prekybos žmonėmis veiksmas susideda iš trijų elementų: verbavimo, pervežimo ir išnaudojimo. Kartais pervežimas ir neįvyksta, tačiau verbavimas vyksta mūsų šalyje. Galbūt rajone, kuriame jūs gyvenate, toje mokykloje, kurią lanko vaikas, darbe, bendruomenėje, kurioje verbuojamas žmogus gyvena. Šiose vietose prasideda nusikaltimas net jei pats išnaudojimo veiksmas būna užsienyje. Turime būti dvigubai jautresni, privalome girdėti šias istorijas.“  

Anot A. Lazauskienės, žmonės, kurie atvažiuoja į Lietuvą iš Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, tikrai gyvena vergiškomis sąlygomis, todėl svarbu nuolat pastebėti šią problemą, numatyti galimas problemas ir pavojingus scenarijus: „Šių žmonių gyvenimas nėra pilnavertis. Kai kalbame, ar šie žmonės jaučiasi stiprūs, tai tikrai taip nėra. Gyveni svečioje šalyje, nežinai įstatymų, neturi artimųjų, nežinai tvarkos. Jautiesi ir esi silpnesnis. Būtent dėl šios priežasties reikia daugiau dėmesio šiems žmonėms. Jie sulaukia ir grasinimų, jiems nėra taip paprasta apsisukti ir išeiti, galbūt namuose, šalyse, iš kurių jie atvyko, laukia nevalgę vaikai ir skolos. Dažnai tokiais atvejais kalbame ne apie laisvą žmonių apsisprendimą, o apie organizuotą nusikalstamumą“, – pasakoja A. Lazauskienė. 

Kun. Algirdas Toliatas prisiminė, jog jį susitelkti į prekybos žmonėmis problemą paskatino Popiežiaus kvietimas, kuriuo jis kreipėsi į teisėsaugos pareigūnus. Pontifikas tuo metu skatino įvairių teisėsaugos struktūrų darbuotojus atidžiau tirti ir stebėti būtent šio pobūdžio nusikaltimus. A. Toliatas, būdamas Lietuvos policijos kapelionu, taip pat išklausė Popiežiaus žinią ir priėmė ją kaip svarbią sau. 

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Kunigas pabrėžia, jog dažnai ir tie žmonės, kurie pakliūva į prekybos žmonėmis pinkles nebūna iš pačių „geriausių“ ir „saugiausių“ aplinkų: dažnai šių žmonių gyvenimus lydi smurtas, priklausomybės. Būtent į juos ir taikosi nusikaltėliai, kurie nori pažeidžiamais žmonėmis pasinaudoti: „Turime padėti patiems silpniausiems. Kai kurie žmonės, būna, priešinasi pagalbai, būna agresyvūs“, – sako A. Toliatas, pridurdamas, kad teisėsaugos sistema kartais suvokia tokius žmones kaip nenorinčius pagalbos, tačiau toks požiūris kaip tik neturėtų būti skatinamas. Anot kunigo, visiems galima ir reikia padėti, o ypač – patiems silpniausiems, pažeidžiamiausiems mūsų visuomenės nariams. 

Kviečiame klausytis viso pokalbio.