2021 03 13

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Kun. Aloyzas Volskis siejamas su nepilnamečio lytiniu išnaudojimu JAV

Vysk. Kelley katalikiškos mokyklos alumnų asociacijos feisbuko paskyros nuotrauka

Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas praneša, kad šioje arkivyskupijoje tarnaujantis kunigas Aloyzas Volskis siejamas su nepilnamečio lytinio išnaudojimo atveju.

Šiomis dienomis arkivyskupą pasiekė žinia, kad JAV pateikti kaltinimai prieš Detroito arkivyskupiją, arkivyskupą Alleną Vigneroną, vieną parapiją ir mokyklą, kuriame teigiama, kad daugiau nei prieš dešimtį metų Mičigano valstijos Lapyro mieste Vysk. Kelley katalikiškoje mokykloje kunigas Aloyzas Volskis lytiškai išnaudojo nepilnametį:

„Kalbama apie galimą kun. Aloyzo Volskio nusikaltimą  prieš 8 metų vaiką – išžaginimą nuslopinus vaistais.“

Pirmąsias užuominas apie tai arkivyskupija gavo užvakar, o vakar JAV spaudoje pasirodė šio galimo nusikaltimo apibūdinimų.

Pasak G. Grušo, galimai nukentėjęs jaunuolis teigė, kad nusikaltimas įvyko 2010 m., o į teisėsaugą kreipėsi 2018 m. Kun. A. Volskis teismo procese nėra įtrauktas kaip kaltinamasis – kaltinimai pareikšti Detroito arkivyskupijai ir jos vienetams, tačiau lietuvių dvasininko vardas minimas kaip viena iš teisminio proceso priežasčių.

Kadangi jaunuolio šeima nenorėjo daugiau bendrauti su arkivyskupija, bylą tirti buvo perduota vietinei teisėsaugai. Šiuo metu Vilniaus arkivyskupija laukia JAV policijos ir prokuratūros tyrimų rezultatų, apie bylos eigą neturi jokios informacijos.

„Galiu tik pridurti, kad Mičigano valstijoje dėl galimų nusikaltimų neseniai buvo tikrinami bažnyčių dokumentai. Mano žiniomis, kun. Volskio vardas ten nėra minimas.“

Kunigas teigia, kad nusikaltimo nebuvo

„Šiandien susitikau su kun. A. Volskiu. Jis neigia, kad tai galėjo įvykti, sako, kad to niekada nėra buvę. Jis jaučiasi neteisingai apkaltintas, nors teisminių kaltinimų jam dar nebuvo. Šiuo metu jis nušalintas nuo bet kokios aktyvios kunigiškos tarnystės, kol baigsis visi teisminiai procesai“, – sako G. Grušas. Dvasininkas teigia, kad iki šiol dėl kunigo veiksmų nebūta jokių nusiskundimų ar įtarimų tiek Vilniaus, tiek Telšių vyskupijose, kur A. Volskis tarnavo.

64-erių kunigas A. Volskis kunigu įšventintas Telšiuose, keliolika metų tarnavo Telšių vyskupijoje, o nuo 1993 m. daugiausiai tarnavo užsienio lietuvių sielovadoje – JAV lietuvių parapijose Los Andžele, Detroite ir Monrealyje. Paskui grįžo į Detroitą ir jau tarnavo nebe lietuvių parapijoje, kurioje, kaip teigiama, ir įvyko galimas nusikaltimas prieš mažametį.

2014 m. kunigas grįžo į Lietuvą, tarnavo dviejose Vilniaus parapijose. Nuo 2019 m. vasario mėn. dėl sveikatos reikalų buvo atleistas iš aktyvios tarnystės. Iki šiandien jam buvo leidžiama tarnauti be paskyrimo Dievo Gailestingumo šventovėje. Kunigas ten aukojo Mišias, klausė išpažinčių, bendravo su parapijiečiais.

Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka

Bažnyčia dangstė kunigą? 

Kaip cituodamas pateiktą ieškinį rašo naujienų portalas „Detroit News“, 8 metų antraklasis Vysk. Kelley katalikiškoje mokykloje 2010 m. dalyvavo „dvasinio formavimo“ užsiėmime su Aloyzu „Tėvu Al“ Volskiu. Mokytojų kambaryje kunigas esą pastebėjo, kad berniukas karščiuoja ir jam pasiūlė mėlynų tablečių. Kai vaikas jas prarijo, jis „pateko į pusiau užslopintą sąmonės būseną“.

Berniukas negalėjo judėti, tačiau gebėjo suprasti aplinką, kai kunigas jį „prievartavo ir tvirkino mokytojų kambaryje“. Po šio įvykio mokinys savo motinai pasakė, kad nebenori jokių susitikimų su kunigu ir tapo užsisklendęs, nustojo ruošti namų darbus ir dažnai atsisakydavo eiti į mokyklą.

Kun. A. Volskis toliau tęsė tarnystę Lapyro Nekaltojo Prasidėjimo parapijoje iki 2011 m., kai jis buvo apkaltintas kito parapijiečio lytiniu išnaudojimu. „Tuomet kaltinamieji priglaudė (kunigą) bažnyčios klebonijoje … nuslėpė tikrąją jo buvimo vietą nuo bendruomenės ir padėjo jam pabėgti iš šalies“, – rašoma ieškinyje.

Teisininkai rašo, kad metams bėgant galimai nukentėjęs mokinys „išgyveno traumą, nerimą, psichozę ir depresiją“, o kunigai ir įvairūs religiniai objektai jam siejosi su išgyventa lytine prievarta.

Apie šį įvykį paauglys savo tėvams nesakė iki pat 2017-ųjų ar 2018-ųjų pradžios – nes, pasak jo, kun. Volskis prigrasino pakenksiąs jo šeimai, jei apie tai kam nors prasitars. Galiausiai, prieš trejus metus, paauglio šeima apie tai pranešė Vysk. Kelley mokyklai ir Nekaltojo Prasidėjimo parapijai.

Byloje Detroito arkivyskupija ir Bažnyčios atstovai kaltinami aplaidumu, tyčiniu abejingumu kunigo elgesio atžvilgiu ir kitais nusikaltimais.

Lapyro Nekaltojo Prasidėjimo parapija bei Vysk. Kelley mokykla kol kas nekomentuoja kaltinimų. Tuo metu Detroito arkivyskupijos atstovas Nedas McGrathas „Detroit News“ sako, kad kaltinimus vertina „labai rimtai“ ir šiuo metu kiek įmanoma aiškinasi visas aplinkybes.

Ragina netylėti

Arkivysk. G. Grušas ragina visus, kurie susidūrė su lytinio išnaudojimo nusikaltimais, netylėti ir kreiptis į savo vyskupijas:

„Šie atvejai visada skaudūs ir net vieno yra per daug. Imamės visų priemonių, kad išvengtume tokių atvejų, bet, kai jie pasitaiko, bandome kuo greičiau reaguoti.

Noriu paraginti, kad bet kas, kas turi informacijos apie nepilnamečių išnaudojimo atvejus, kreiptųsi į mūsų vyskupijas. Kiekvienoje vyskupijoje yra atsakingi asmenys, tiriantys tuos reikalus. Yra nurodyti kontaktai. Tik su visų pagalba galėsime užtikrinti, kad tokie dalykai nesikartotų.“

Vilniaus arkivyskupijoje kreiptis kviečiama el. paštu tyrimas@vilnensis.lt.