2022 02 24
bernardinai.lt
Vidutinis skaitymo laikas:
Kuo pasaulį sužavėjo lenkų dailininkas Piotras Socha?

Knygų iliustravimo meistras PIOTRAS SOCHA, Lenkijoje ir visame pasaulyje išgarsėjęs ištaigingomis, neįprastai vizualiomis didelio formato knygomis vaikams „Bitės“ ir „Medžiai“ (lietuviškai jas 2017 ir 2018 m. išleido leidykla „Debesų ganyklos“), vėl atvyksta į Lietuvą.
Vilniaus knygų mugės metu vyks iliustruotojo kūrybos pristatymas, kūrybinės dirbtuvės, taip pat P. Socha dalyvaus iliustruotojų sleme ir vasario 26 d., šeštadienį, dalys autografus.
Kauno leidyklos „Debesų ganyklos“, vienintelio P. Sochos leidėjo Lietuvoje, vadovės Danguolės Kandrotienės teigimu, pamačius dailininko bestselerius, jau išleistus kitomis kalbomis, iš karto kilo noras juos pristatyti ir Lietuvos auditorijai.
„Norėjome savo vaikams pasiūlyti tai, kas, mūsų manymu, yra geriausia vaikų literatūros rinkoje. Kad jie turėtų tokią pačią galimybę rinktis knygas, kaip ir Italijos, Prancūzijos, Anglijos ar kitų šalių vaikai. Štai kodėl mes pasirinkome Piotrą Sochą. Kitas dalykas – jo knygos „Bitės“ ir „Medžiai“ savo tema turi daug sąsajų su lietuvių kultūra, tradicijomis. Tai, apie ką kalba šios knygos, yra mums labai artima“, – įsitikinusi D. Kandrotienė.
Pirmas epitetas, kuriuo norisi apibūdinti P. Sochos knygas – „labai gražios“, ir taip yra iš tiesų. Vis dėlto įdomiausia jose ne tiek tai, kaip pavaizduotas bičių ar medžių gyvenimas, kiek tie sudėtingi vabzdžių ir medžių gyvavimo saitai, persipinantys su žmonių gyvenimu. Kaip įdomiai mūsų planetoje yra susiję skirtingi gyvosios gamtos pasauliai.




Naujoji knyga – apie purvą ir higieną
P. Socha (g. 1966 m.) – knygų iliustruotojas, dizaineris, animatorius, Varšuvos dailės akademijos grafikos ir knygų iliustravimo specialybės absolventas. Jo mokytojas buvo žymus lenkų knygų grafikas Januszas Stanny. P. Socha yra vienas populiariausių šiuolaikinių lenkų menininkų, savo karjerą pradėjęs nuo iliustracijų žurnalams. Bendradarbiauja su leidyklomis, žurnalais, laikraščiais, televizija.
P. Sochos darbai ne kartą įvertinti reikšmingais apdovanojimais. Tačiau pasaulinę šlovę jam pelnė būtent jo knygų iliustracijos – ne vien piešiniai, bet ir ištisi pažintiniai pasakojimai su aibe spalvingų detalių. Negana to – tai pirmosios P. Sochos autorinės knygos. O kiekvienos leidimų skirtingomis kalbomis pasaulyje yra pasirodę išties daug: „Bitės“, išleista 2015 m., išversta į 32 kalbas, „Medžiai“ (2018 m.) – į 28-ias.
Vilniaus knygų mugėje „Litexpo“ parodų ir kongresų centre Piotras Socha svečiuojasi Lenkijos instituto Vilniuje drauge su partneriais kvietimu. Bus galima aplankyti geriausių dailininko iliustracijų iš bestseleriais ir hitais tapusių knygų „Bitės“ bei „Medžiai“ ir naujausios „Purvas. Dvokianti higienos istorija“ (2021 m.) parodą.
Pastarąją knygą P. Socha kūrė drauge su teksto autore Monika Utnik-Strugała. „Purvas. Dvokianti higienos istorija“ – tai įtraukiantis, daugiasluoksnis barokiškų iliustracijų pasakojimas apie švarą ir purvą, įvairiausius papročius, prietarus, atradimus, susijusius su purvu, higiena bei medicina. Knyga pradėta kurti 2019-aisiais, prieš pat pasaulį sukaustant koronaviruso pandemijai. Kai aplinką užtvindė instrukcijos, kaip plautis rankas, o iš parduotuvių lentynų imti šluoti dezinfekciniai skysčiai, muilas ir tualetinis popierius, tapo akivaizdu, kad purvas ir higiena – ne tik įdomi, bet ir visuomet aktuali tema.

S. Chlebinskaitė: P. Socha – lyg renesanso dvaro kūrybinės virtuvės išmanytojas
Knygų dailininkė, „Knygų šalies“ sumanytoja Sigutė Chlebinskaitė – viena iš tų, kurios iniciatyva Piotras Socha vėl lankosi Lietuvoje.
„Erdvę, kur susitiktų knygų rašytojai, dailininkai, iliustruotojai – „Knygų šalį“, kuruoju jau dvidešimtus metus. Ir iš pradžių čia buvo pristatomi tik Lietuvos autoriai. Tačiau bėgant metams man toptelėjo, kad Vilnius – juk daugiakultūris miestas, o aš per tuos keletą metų knygų mugėje niekada nesu girdėjusi lenkiškai kalbančių nei vaikų, nei tėvų. Kreipiausi į Lenkijos institutą Vilniuje ir pasiūliau bendradarbiauti. Ir jau kokius penkiolika metų sėkmingai bendradarbiaudami pristatome geriausius Lenkijos knygų kūrėjus – leidyklas ir dailininkus. Pas mus yra svečiavęsi Aleksandra Mizielińska su Danieliu Mizielińskiu, Iwona Chmielewska, Marta Ignerska, kiti kūrėjai.
Labai džiaugiuosi, kad šiemet institutas vėl sumanė pasikviesti Piotrą Sochą. Šis dailininkas yra tarytum tikras renesanso dvaro kūrybinės virtuvės išmanytojas. Enciklopediškai tikslus, kruopštus, be galo kantrus ir profesionalus. Ypatingas savo atpažįstama stilistika, puikiai valdantis kompoziciją. Ir leidykloms pasiūlantis tai, kas ir jam pačiam gyvenime svarbu“, – kalbėjo S. Chlebinskaitė.
Dailininkė tikisi, kad P. Sochos knygos, kurias vaikai skaito dabar, jiems užaugus bus tokios pat svarbios ir brangios. Kad norėsis jas atversti ir savo vaikams bei vaikaičiams.
Su dėkingumu bitėms ir medžiams
Kodėl savo pirmąją knygą P. Socha dedikavo bitėms? Pasirodo, jo tėvai buvo bitininkai, todėl su šiais vabzdžiais dailininkas susibičiuliavo dar vaikystėje. „Bitės“ – pati tikriausia enciklopedija, suprantama ir ketverių bambliui, ir suaugusiajam. Pasklaidęs šią knygą gali sužinoti įdomių ir gal net keistų faktų iš darbščiųjų vabzdžių gyvenimo bei jų vaidmens žmonijos istorijoje: kaip sudaryta bičių šeima ir avilys, kaip bitės tarpusavyje komunikuoja, kuo naudingas medus, kaip darbuojasi bitininkas, už ką žmonės apskritai turi būti dėkingi bitėms.
„Bitės“ pirmą kartą publikai pristatytos Frankfurto knygų mugėje. Ir iškart paskui save privertė nusidriekti gerbėjų eiles. Knyga pelnė prestižinę vokiečių vaikų literatūros premiją „Deutscher Jugendliteraturpreis“ ir daugelį kitų garbingų apdovanojimų. Įtraukiantis pasakojimas apie bites, kurį P. Sochai padėjo sukurti mokslininkas biologas Wojciechas Grajkowskis, nėra vienintelis šios knygos sumanymas. Autoriai išsikėlė tikslą sudominti skaitytojus ekologijos problemomis, milžiniška bičių svarba ekosistemose, tradicinės bitininkystės išsaugojimu.
„Daugelį metų maniau, kad bitė tolygu medui, kad tai svarbiausias jos veiklos produktas, tačiau kaip aš klydau, – yra kalbėjęs P. Socha. – Vienas žmogus (galbūt tai buvo Charlesas Darwinas?) pasakė: jeigu bitės Žemėje išnyks, žmones ta pati lemtis ištiks jau po ketverių metų. Nes bitės tiesiogine žodžio prasme mus aprūpina maistu.“
Antroji P. Sochos knyga „Medžiai“, kurios teksto autorius – vėlgi iliustruotojo bendražygis mokslininkas W. Grajkowskis, pasakoja apie medžių pasaulį: kaip jie gimsta, gyvena ir miršta, koks gyvybiškai svarbus jų vaidmuo žmonijos civilizacijoje. Perskaitęs knygą į medžius pradedi žvelgti kaip į gyvas būtybes. P. Socha virtuoziškai piešia pačius seniausius, gražiausius, keisčiausius, egzotiškiausius medžius bei jų gyventojus, savo iliustracijomis atskleisdamas, kiek daug reiškė ir tebereiškia medžiai planetai bei žmonijai. Laivai, architektūra, muzikos instrumentai, ritualinės kaukės ir žaislai. Augalai, gyvūnai, didžiąją gyvenimo dalį praleidžiantys medžiuose. Papročiai ir tradicijos, legendos ir pasakos, medicina, mitai ir religijos. Visa tai atrado savo vietą „Medžiuose“.
Nuo 2013 m. kaip iliustruotojas P. Socha bendradarbiauja su Lenkijos leidykla „Dvi seserys“ (Dwie Siostry). Su viena iš leidyklos seserų Ewa Stiasny dailininkas bičiuliaujasi dar nuo studijų Varšuvos dailės akademijoje laikų, kur juodu kartu mokėsi pas prof. J. Stanny iliustravimo.
Bolonijos vaikų knygų mugėje „Dviejų seserų“ leidykla 2018-aisiais pelnė geriausio Europoje knygų vaikams leidėjo titulą – tai didelė garbė. P. Sochai buvo visada svarbu bendradarbiauti su patikima, rinkoje gerbiama ir galinčia savo knygų teises parduoti užsienyje leidykla. Kuri būtų suinteresuota leisti ne tik vizualiai patrauklią, bet ir ugdančią literatūrą vaikams. Taip pat dailininkui svarbu turėti užtektinai laiko atsidėti kūrybai, nes, kaip sako, jo knygos reikalauja daug darbo.
Tekstą parengė Jurgita Jačėnaitė.
Daugiau informacijos: Lenkijos instituto Vilniuje svetainėje ir Vilniaus knygų mugės tinklalapyje.
Naujausi

Gydytojas dietologas E.Grišinas: daugeliui omega-3 riebalų rūgščių trūksta, nors to nė nejaučiame

Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas papildytas septyniais naujais kultūrinę tapatybę atspindinčiais reiškiniais

Velykų misterijos uždangą praskleidus. Pokalbis su dr. A. Giniūniene

VU bibliotekoje bus eksponuojamos pirmosios lietuviškos knygos – M. Mažvydo ir M. Daukšos katekizmai

Persekiojamas kas septintas krikščionis pasaulyje

Naujai mąstyti apie karą

Amfetaminas – dvylikos, depresija ir paranoja – keturiolikos. Martyno kova už blaivumą

Išgyvenusieji ir neišdavusieji. „Vaikų akcija“ Kauno gete 1944 m. kovo 27–28 d.

Meno istorikė dr. R. Janonienė: „Man asmeniškai ypač svarbūs buvo Bernardinų ansamblio restauravimo darbai“

Aktorė J. Jankelaitytė: „Leiskime savo vidiniam vaikui kartais išeiti pasivaikščioti“

Gyvenimas gyvenime
