2023 01 03
bernardinai.lt
Vidutinis skaitymo laikas:
Kur veda „mokslu grįstas“ narkotikų dekriminalizavimas?

Viešojoje erdvėje, ypač diskusijose bioetikos klausimais, dažnai girdime frazę „mokslu grįstas“, suprantamą kaip priešingybę religiniams ir kitokiems prietarams, tradicijoms bei asmeninėms nuomonėms. Ši frazė taip pat vartojama narkotikų dekriminalizavimo šalininkų, anot kurių, narkotikų, ypač kanapių, kriminalizavimas yra mokslu nepagrįstas.
Žiniasklaidoje narkotinės kanapės (marihuana) dažnai pristatomos kaip lengvas narkotikas, turintis įvairiausių teigiamų savybių sveikatai, netgi galintis išgydyti nuo vėžio (tačiau farmacijos kompanijos neva tai slepia), išlaisvinantis kūrybines bei intelektines galias ir nesukeliantis priklausomybės. Tačiau ką iš tiesų mokslas sako apie kanapių vartojimo pasekmes?
Moksliniai tyrimai apie kanapių poveikį
Skirtingi tyrimai liudija, kad 10–30 proc. vartojančiųjų marihuaną tampa nuo jos priklausomi. Kuo jaunesnio amžiaus ir dažniau vartojama, tuo didesnė priklausomybės rizika. [1]
Marihuana turi neigiamą poveikį psichinei sveikatai: ją dažniau vartojantieji patiria disorientaciją, juos kankina nemalonios mintys ir jausmai, nerimas, paranoja, haliucinacijos, psichozės. Jos vartojimas, ypač pradėjus jaunesniame amžiuje, gali sukelti ilgalaikių psichinių ligų, šizofreniją, taip pat savižudiškų minčių, bandymų nusižudyti ir savižudybę. [2]
Kanapių vartojimas, ypač paauglystėje, neigiamai veikia socialinius santykius, gebėjimą koncentruoti dėmesį, atmintį ir mokymosi rezultatus (marihuaną vartojantys paaugliai mokosi prasčiau), taip pat kitus smegenų centrus, atsakingus už sprendimų priėmimą, problemų sprendimą, koordinaciją ir kt. Šis poveikis gali būti ilgalaikis arba net sukelti negrįžtamus pokyčius. [3]
Moksliniai tyrimai paneigė hipotezę, kad kanapės gali išgydyti vėžį. [4] Nors kanabinoidai ir gali palengvinti kai kuriuos vėžio ar jo terapijos šalutinius efektus (kaip vėmimą ar neuropatinį skausmą), tačiau jie patys, kaip ir daugelis narkotikų, sukelia sunkius šalutinius efektus ir komplikacijas, netgi sėklidžių vėžį. Kanapių rūkymas skleidžia tokius pat kancerogenus, kaip ir tabako rūkymas, sukelia plaučių vėžį bei širdies ir kraujagyslių ligas. [5]

Marihuanos vartojimas, ypač rūkymas, kelia kraujo spaudimą, didina insulto, infarkto ir kraujagyslių ligų riziką, panašiai kaip ir tabako rūkymas. [6]
Marihuanos rūkymas pažeidžia plaučius, palieka juose randų, pažeidžia smulkiąsias kraujagysles ir turi daugelį tokių pačių toksinų bei kancerogenų, kaip ir tabako dūmai. [7]
Marihuana lėtina reakciją ir gebėjimą priimti sprendimus, trikdo koordinaciją ir iškreipia suvokimą, todėl trukdo vairuoti ir kelia autoavarijų riziką. [8]
Tose šalyse, kur marihuana legalizuota, padaugėjo ja apsinuodijusių vaikų skaičius. [9]
Nors skausmo mažinimas yra viena pagrindinių medicininių priežasčių, kodėl žmonės vartoja marihuaną, visgi tėra labai nedaug įrodymų, kad kanapės padėtų mažinti skausmą, išskyrus specifinį pažeistų nervų sukeltą chronišką neuropatinį skausmą. [10]
Taigi, kaip matome, tikrieji mokslo tyrimų duomenys neturi nieko bendra su viešojoje erdvėje liaupsinamomis neva „mokslu grįstomis“ kanapių naudomis. Atrodo, kad jos tėra tik gudriai užmaskuota narkotikų reklaminė kampanija.
Su narkotikais, ypač su nelegaliais arba su neseniai kai kuriose šalyse legalizuotais, tokiais kaip kanapės, susijusių tyrimų yra nepakankamai. Taip yra būtent dėl to, kad šios medžiagos daugelyje šalių yra arba dar neseniai buvo nelegalios. Vartydami, pavyzdžiui, kanapių poveikio tyrimus, beveik kiekvienoje kategorijoje pamatysime prierašus: duomenų nepakanka, reikalingi tolesni tyrimai.

Nyderlandų pavyzdys
Moksliniai tyrimai laboratorijose nėra vienintelis tiesos šaltinis. Medis pažįstamas iš vaisių, taigi galime pažvelgti į kitas šalis ir jų istoriją. Pavyzdžiui, Nyderlandai yra tapę legalių lengvųjų narkotikų šalies simboliu. Ši šalis garsi dėl savo „gedoodbeleid“ – „tolerancijos politikos“, kuri nebaudžia už lengvų narkotikų turėjimą ar prekybą. Šioje šalyje taip pat taikomos nedidelės bausmės už kitus su narkotikais susijusius nusikaltimus. Kokie to vaisiai?
Dėl šios politikos, taip pat dėl savo geografinės padėties Nyderlandai šiandien tapo pasauliniu marihuanos, ekstazio (MDMA) ir kokaino paskirstymo punktu. Vien Amsterdame kasmet pagaminama ekstazio tablečių už 19 milijardų eurų! Šalyje nuolat daugėja narkotikų sukelto smurto nusikaltimų, taip pat su narkotikų prekyba kovojančių teisininkų žmogžudysčių ir persekiojimų. Policija nebesusitvarko su šiais nusikaltimais, nes neturi tam priemonių.
Nyderlandai dėl savo „tolerancijos politikos“ tapo narkotikų prekybos ir gamybos šalimi. [11] Viskas prasidėjo nuo „lengvųjų narkotikų“ dekriminalizavimo. Kaip ir tikroje ar išgalvotoje istorijoje su varle, kuri išverda palaipsniui didinant vandens temperatūrą, mažų žingsnelių strategija visuomet veikia.
Nyderlandai pagal kokainą vartojančiųjų skaičių užima penktą vietą Europoje: Nyderlanduose kokainą vartoja net 20 kartų didesnė gyventojų dalis nei Lietuvoje. Pagal teisėsaugos sulaikomo kokaino kiekį Nyderlandai užima antrą vietą Europoje – 44 tonos per metus – po savo kaimynės Belgijos. [12]
Taigi tolerantiškas požiūris į narkotikus atriša rankas nusikalstamoms grupuotėms, kurių tikslas yra didžiulis pelnas. Nelegali narkotikų prekyba užima pirmąją vietą pasaulyje pagal pelningumą [13], o jos pelnas gerokai lenkia visas kitas nelegalios prekybos sritis. Taigi, kai kalbama apie narkotikų prekybą, turime reikalą su turtingiausia, o ir galingiausia pasaulio mafija.

Situacija Lietuvoje
Lietuvoje šiemet Laisvės partija norėjo dekriminalizuoti visų rūšių narkotikų nedidelio kiekio turėjimą. [14] Taigi panašu, kad šių politikų tikslas – ne tik kanapių, bet ir visų narkotikų legalizavimas. Anot policijos tyrėjų, reaguojant į tai, šiuo metu pastebimas didelių kiekių narkotikų judėjimas į Lietuvos teritoriją bei jos kaimynines šalis… Ar įsivaizduojame, kaip narkotikų turėjimo dekriminalizavimas paveiktų narkotikų prekybos situaciją Lietuvos mokyklose? Minimali rizika ir maksimalus pelnas: narkotikų prekybai būtų uždegta žalia šviesa.
Jaunimas nori viską išbandyti, naujovės visada yra labai populiarios. Kadangi Lietuva, panašiai kaip ir Nyderlandai, yra patogioje geografinėje kryžkelėje tarp Rytų ir Vakarų, „tolerancijos politika“ mūsų šalį gali nuvesti į panašų aklagatvį, kaip nuvedė Nyderlandus. Ko gero, vis dažniau per žinių reportažus arba ir savo akimis matysime ne tik sulaikomą gausią narkotikų kontrabandą, bet ir nuo narkotikų apsvaigusius jaunuolius, spardančius ant suoliuko miegančio žmogaus galvą.
Tiesa, kad tiems keliems tūkstančiams įkliuvusių narkotikų turėtojų Baudžiamasis kodeksas numatė labai griežtas bausmes, kurias teisėjai ne visuomet galėjo taikyti. Tačiau tai padaryta ne dėl sadistinio noro bausti nekaltą jaunimą, bet siekiant pažaboti narkotikų prekeivius. Jie iš to uždirba daugiau pelno nei už bet kuria kita prekyba besiverčiantieji pasaulyje, o jų prekės sąlygoja šeimų ir santykių griūtį bei ankstyvą mirtį.
[1] Hasin DS, Saha TD, Kerridge BT, et al. Prevalence of marijuana use disorders in the United States between 2001-2002 and 2012-2013. JAMA Psychiatry. 2015;72(12):1235–1242.
Lopez-Quintero C, de los Cobos JP, Hasin DS, et al. Probability and predictors of transition from first use to dependence on nicotine, alcohol, cannabis, and cocaine: Results of the National Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Conditions (NESARC). Drug and Alcohol Dependence. 2011;115(1-2):120-130.
[2] National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine. The health effects of cannabis and cannabinoids: the current state of evidence and recommendations for research. Washington, DC: The National Academies Press; 2017.
Volkow ND, Swanson JM, Evins AE, et al. Effects of cannabis use on human behavior, including cognition, motivation, and psychosis: a review. JAMA Psychiatry. 2016; 73(3): 292-297.
[3] https://www.cdc.gov/marijuana/health-effects/brain-health.html.
National Academies of Sciences Engineering and Medicine, “The health effects of cannabis and cannabinoids: Current state of evidence and recommendations for research,” Washington, DC, 2017.
[4] National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine. The health effects of cannabis and cannabinoids: the current state of evidence and recommendations for research. Washington, DC: The National Academies Press; 2017.
[5] https://www.cdc.gov/marijuana/health-effects/cancer.html.
[6] https://www.cdc.gov/marijuana/health-effects/heart-health.html.
[7] Tashkin DP, Simmons MS, Tseng C-H. Impact of changes in regular use of marijuana and/or tobacco on chronic bronchitis. COPD: Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease. 2012;9(4):367-374.
Wang X, Derakhshandeh R, Liu J, et al. One minute of marijuana secondhand smoke exposure substantially impairs vascular endothelial functionexternal icon. Journal of the American Heart Association. 2016;5(8):e003858.
Moir D, Rickert WS, Levasseur G, et al. A comparison of mainstream and sidestream marijuana and tobacco cigarette smoke produced under two machine smoking conditions. Chemical Research in Toxicology. 2008;21(2):494-502.
[8] https://www.cdc.gov/marijuana/health-effects/driving.html.
[9] Richards JR, Smith NE, Moulin AK. Unintentional cannabis ingestion in children: a systematic review. The Journal of Pediatrics. 2017;190:142-152.
[10] Park JY, Wu LT. Prevalence, reasons, perceived effects, and correlates of medical marijuana use: a review. Drug and Alcohol Dependence. 2017;177:1-13.
National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine. The health effects of cannabis and cannabinoids: the current state of evidence and recommendations for research. Washington, DC: The National Academies Press; 2017.
[11] https://www.addictioncenter.com/news/2020/01/netherlands-narco-state/.
[12] https://www.statista.com/chart/26213/estimated-quantity-of-cocaine-seized-by-authorities-per-country/.
[13] https://www.statista.com/chart/4441/annual-revenues-of-illicit-trade/.
[14] https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1707974/seimo-vicepirmininkas-kanapiu-dekriminalizavimo-projektas-atitinka-susitarimus.
Naujausi

„Baltijos malda“ Gedulo ir vilties dienai Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje

Po sėkmingos operacijos popiežiaus savijauta gera

Liūdna tendencija ne tik Lietuvoje, arba Kodėl mokiniai nemėgsta matematikos

Kardinolas P. Parolinas apie popiežiaus pasiuntinio misiją Kyjive

Ketvirtadienį – maldos minutė už taiką

Rašytoja S. Aleksijevič: „Putinas manęs nenustebino. O rusų žmonės stebina“

Kard. S. Tamkevičiaus pašaukimas (XX). Irtis prieš laikmečio purslotą srovę padėjo „ora et labora“

„Siekiu, kad kiekvieno kataliko švelni širdis būtų gražiai sužeista Dievo meile.“ Kunigui Liudui Serapinui – 100

Knygos apie Antrojo pasaulinio karo padarinius

Kur tai ką tik mačiau? Apie papiktinusius, pasipiktinusius ir papiktinimą

Kun. G. Satkauskas: ligos kryžiaus visi bijome, bet gulint ligoninės lovoje jis gali tapti artimiausiu bičiuliu
