2022 01 15

Darius Indrišionis

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Lašai nuo Trispalvės

Protestas prie Seimo Sausio 13-ąją. Žygimanto Gedvilos / „BNS Foto“ nuotrauka

Lašai nuo Trispalvės gali būti įvairūs. Trispalvė – toks jau daiktas: audeklas be charakterio. Neįnoringas. Leidžiasi paimamas į kiekvienas rankas. Laikė tos rankos prieš tai šautuvą, Molotovo kokteilį ar butelį spirituoto vyno – Trispalvei realiai dzin. Taigi, ir lašai nuo Trispalvės būna įvairūs.

Pastaraisiais metais tai ypač žymu. Anksčiau lašus nuo Trispalvės galėjome įsivaizduoti su tragiško poetizmo gaidele – raudonus, kraujo lašus – arba bent realistiškai melancholiškus – lietaus – o dabar nuo Trispalvės tykšta kitokie, gerokai proziškesni skysčiai.

Darius Indrišionis. Evgenios Levin/Bernardinai.lt nuotrauka

Pastarųjų dienų realijos – naujojo tipo patriotų šou Nepriklausomybės aikštėje – puikus to pavyzdys. Man, kaip ir, spėju, daugeliui stebėjusių tą įsimintiną Sausio 13-osios minėjimą, buvo akivaizdu, kad Trispalvė įgauna naujas funkcijas mūsų visuomenėje. Netolimos atminties kultūroje Trispalvę pastebėtumėme kaip beviltiškų romantiškų didvyrių simbolį (atsiminkite legendinę nuotrauką: vyras su Trispalve priešais tanką), naujoji Trispalvės emocinė įkrova jau pragmatiška: spalvingiausia Europos vėliava yra puikus skydas pažeidėjui.

O dabar – orų prognozė Vasario 16-ajai. Snigs. Buvo baltos Kalėdos, bus baltas ir vasario vidurys. Aikštės, kur vyks oficialūs minėjimai, bus pabalnotos galinga garso aparatūra: tokia, kad užgožtų bet kokius šauksmus. Oficialieji asmenys – ypač tie, kuriuos visuomenė įvardina būdvardžiais – pavirs hologramomis išmaniuosiuose ekranuose. Taip patogiau: nei perrėkti ką reiks, nei bėgti nuo nepatogių klausimų. Dar bus eisena Trispalvėmis pasidabinusių asmenų, kurie šlapinsis ant kiekvieno kampo, vartys šiukšliadėžes ir daužys langus. Dar stovėsena bus kantri – pareigūnų – visa tai stebinčių ir nesulaukiančių politinės valios įvesti tvarką. Ai taip, mes gi demokratija. Reikia gerbti visas nuomones. Taip Konstitucijoje parašyta.

Luko Balandžio / „BNS Foto“ nuotrauka

Beje, apie Konstituciją. Artimiausiomis savaitėmis prognozuojami profesionalių teisininkų pasisakymai apie tai, kad šlapinimasis ant Trispalvės visgi nėra valstybės simbolių išniekinimas. „Tokiame politiniame kontekste šlapinimasis ant Trispalvės – Konstitucijoje įtvirtinta savo nuomonės išraiška, kuri negali būti niekaip baustina“, –  įsivaizduoju tokius pareiškimus, kuriais socialiniuose tinkluose dalinsis tūkstančiai kiaunių ir budulių. Meninis performansas, atliktas prieš daugybę metų – va čia jau kažkas įtartino. Čia tie išprotėję bohemščikai (o jie gi visi yra Sorošo fondų peniukšliai, jevromasonai ir pederastai!) galimai išties mūsų mylimą Trispalvę paniekino! Tepradeda teisėsauga jiems ikiteisminius tyrimus! Amen.

O šiaip – liūdna. Raudot balsu norisi matant mūsų valstybės simbolių devalvaciją ir teisėsaugos trumparegystę. O gal impotenciją. Valstybės simbolių išniekinimas. Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 127 straipsnis. Tas, kas viešai nuplėšė, sulaužė, sunaikino, subjaurojo ar kitaip išniekino Lietuvos valstybės vėliavą ar herbą arba viešai pasityčiojo iš Lietuvos valstybės himno. Iki dvejų metų.

Mano kuklia nuomone, tai, kas nutiko praėjusį ketvirtadienį prie Seimo – kai minia asmenų, pasidabinusių Trispalvėmis ir kita tautine simbolika, viešai ir organizuotoje grupėje nušvilpė Laisvės gynėjų dienos minėjimą – jau už šitos ribos.

Laisvės premijos įteikimo ceremonija Nepriklausomybes aikštėje. 2022 m. Sausio 13 d. Luko Balandžio / „BNS Foto“ nuotrauka

Taip, jie Trispalvės neplėšė, nelaužė, nenaikino, nebjaurojo. Ir taip – jie Trispalvę paniekino, masiškai paniekino paversdami neapykantos simboliu. Savo elgesiu, savo cinišku elgesiu – dėmesingai peržvelkite tą transliacijos fragmentą, kai minia nušvilpia Laisvės premijos laureatę, vienuolę Bernadetą Mališkaitę – ta minia perkeltine prasme apšlapino Trispalvę ir pavertė ją tiesiog skuduru.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Norėtųsi, kad atsakymai šiam sarkastiškai kvapniam visuomenės segmentui nebūtų tik publicistiniai. Norėtųsi, pagaliau, ir teisinio įvertinimo. Nes kitaip nei absurdu nebegalima pavadinti situacijos, kai meninį performansą atlikusiam Dainiui Liškevičiui yra iškeliama baudžiamoji byla, o  miniai, apdujusiai nuo neapykantos viskam – net Laisvės gynėjams – atleidžiama.

O jei ne – visgi nedrįsiu prognozuoti to, kas gali nutikti Vasario 16-ąją.