2021 06 19

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

6 min.

Leidyklų „Baltos lankos“ ir „Jotema“ knygos vasarai

Pixabay.com nuotrauka

„Atostogų knyga gali tapti ir sudėtingiausias šiuolaikinės ar klasikinės rimtosios grožinės literatūros kūrinys, reikalaujantis susikaupti ir pasiduoti lėtai skaitymo tėkmei, ir pramoginis romanas, skirtas atsipalaiduoti ir užsimiršti, ir negrožinė knyga, suteikianti naujų žinių. Viskas turbūt priklauso nuo to, kiek laiko per atostogas galime skirti knygai ir ko iš jos tikimės.

Gal tai bus sunkiasvorė ilga knyga, seniai taupyta būtent atostogoms, kurios kitu laiku nebūtų galimybių perskaityti, o galbūt – keletas vienos dienos tomelių. Tad atostogų knygos ar knygos atostogoms formulė, regis, paprasta: tai ta knyga ar knygos, kurios kiekvieno subjektyviu skoniu atostogas pripildys skaitymo ir pažinimo džiaugsmo“, – paklausta apie atostogoms puikiai tinkančias knygas, sako leidyklos „Baltos lankos“ vyr. redaktorė Saulina Kochanskaitė. 

Leidykla šią vasarą rekomenduoja rasti laiko skaityti ir garantuoja, kad tikrai bus iš ko rinktis net ir išrankiausiam skaitytojui, kad ir kaip nuspręsite leisti laiką.

„Baltų lankų“ vasaros dešimtukas

„Stengiamės vasarai išleisti kuo įvairesnių naujienų ir atostogaujantiems skaitytojams pasiūlyti kuo įdomesnį, vertingesnį knygų repertuarą. Vis dėlto kas vienam yra atostogų knyga, kitam gali būti kasdienybė. Kaip ir atostogos gali vykti nebūtinai vasarą. Apskritai gera literatūra nebūtinai paklūsta metų laikams ar sezonams, – su tokiu atviru žvilgsniu ir kviečiame skaitytojus rinktis atostogų knygas iš mūsų specialiai vasarai siūlomų naujienų, bestselerių ar naujam gyvenimui prikeltų jau kultinėmis tampančių knygų“, – įsitikinusi leidyklos vyr. redaktorė.

Net dešimties knygų rekomendacijos sufleruoja, į ką atkreipti dėmesį el. knygų parduotuvėse ir knygynų lentynose.

Šią vasarą siūlome atsiversti vieno neįprasto, gražaus, bet tragiško ir rupaus gyvenimo istoriją, prestižine Goncourt’ų premija apdovanotą Jeano-Paulio Dubois romaną „Ne visi šiam pasauly gyvena vienodai“. Jį rekomenduojame rimtosios literatūros mėgėjams.

Skaitytojus pasieks ir vienas skaitomiausių JAV praėjusių metų romanų, pelnęs „Goodreads Choice Awards 2020“ apdovanojimą už istorinę grožinę literatūrą, – Britos Bennett „Nykstantys saitai“. Jame pasakojama apie likimus juodaodžių seserų dvynių, kurių oda tokia šviesi, kad nė neatskirsi nuo baltųjų, keliami tapatybės ir rasės klausimai. 

Išleidžiame ir Kate Elizabeth Russell romaną „Tamsi Vanesa“ – jame rodomas trauminių seksualinio priekabiavimo patirčių, nuolatinių dvejonių ir baimės pripažinti skriaudą nužymėtas moters kelias. 

Romantiškoje, lengvai vasariškoje knygoje „Evė Dreik viską pradeda iš naujo“ Linda Holmes kuria gyvais dialogais, paveikiu humoru ir kasdienišku paprastumu pasižymintį pasakojimą apie snūduriuojančio pajūrio miestelio gyventojos ryžtą savo gyvenimą apversti aukštyn kojomis ir tokio sprendimo pasekmes.

Leidyklos „Baltos lankos“ nuotrauka
Leidyklos „Baltos lankos“ nuotrauka

Emily St. John Mandel „Stiklo viešbutis“ skirtas šiuolaikinės literatūros skaitytojams, nebijantiems nelinijinio pasakojimo. Tai šviežios ir savitos žiūros kaleidoskopiškas pasakojimas apie lemtingus atsitiktinumus, tik iš pirmo žvilgsnio nereikšmingus pasirinkimus, žmogaus daugialypumą. 

Svarbius moterų sprendimus tapti motinomis ar ne, apskritai galimybę rinktis nekonvencinius gyvenimo kelius nagrinėja Sarah Blau feministinis trileris „Kitokios“, Izraelio literatūriniame pasaulyje sukėlęs nemažai diskusijų. 

Galiausiai atnaujintu leidimu atgims Achilo ir Patroklo meilės, Trojos karo legendas naujai pasakojanti Madeline Miller „Achilo giesmė“. 

Kokybiškos literatūros pasiilgę skaitytojai dėmesį turėtų atkreipti ir į naujai atgimstančias anksčiau leistas ir kone kultinėmis jau tapusias knygas, tokias kaip J. M. Coetzee „Barbarų belaukiant“, Adamo Johnsono „Našlaičių prižiūrėtojo sūnus“ ar Ruth Ozeki „Knyga laiko būčiai“. 

Kokius romanus šią vasarą rekomenduoja skaityti leidykla „Jotema“?

Prasidėjus vasaros atostogoms daugelio mėgstamas kelionių palydovas tampa knyga. Ją galime atsiversti saulėtame paplūdimyje ar gamtoje, leisdami laiką atokiau nuo miesto šurmulio. Tačiau ne vienam iškyla klausimas – o ką skaityti, kaip nepasiklysti tarp leidyklų pristatomų naujienų? Šį kartą pristatome leidyklos „Jotema“ rekomenduojamus penkis didelio skaitytojų dėmesio visame pasaulyje susilaukusius romanus, kurie galėtų tapti naujais jūsų vasaros atostogų skaitiniais.

Jei mėgstate lengvus, vasariškus romanus apie šiuolaikinius santykius, jums tikrai patiks naujausiais Dolly Alderton romanas „Vaiduokliai“. Pasiilgusiems jautrių ir įtraukiančių istorijų, kviečiančių nusikelti atgal į praeitį, verta susipažinti su Nobelio premijos laureato Johno Steinbecko romanu „Rūstybės kekės“ bei Kristin Hannah „Keturiais vėjais“. Mėgstantiems įtempto siužeto fantastinius pasakojimus siūlome atkreipti dėmesį į Noros Roberts romaną „Pirmieji metai“. Galiausiai, žinoma, išsiilgusiems kelionių ir intelektualios literatūros puiki proga susipažinti su Sebastiano Faulkso romanu „Paryžiaus aidas“. 

Kristin Hannah, „Keturi vėjai“ 

„Keturi vėjai“ – naujausias autorės romanas apie meilę, pasiaukojimą ir viltį Ameriką ištikus Didžiajai depresijai. 1934-ųjų Teksasas. Milijonai praradę darbą, nesibaigiančios sausros ir pragaištingi vėjai niokoja Didžiąsias Lygumas. Ūkininkai kovoja, iš paskutiniųjų bandydami išlaikyti žemes ir išsaugoti pragyvenimo šaltinį; derliaus nuimama vis mažiau, vandens pavojingai trūksta, smėlis grasina palaidoti visa, kas gyva. Smėlio audrų periodas – juodžiausias Didžiosios depresijos metas – smogė visa jėga.

Šiuo netikrumo ir pavojų kupinu metu Elsa Martineli, kaip ir daugelis jos kaimynų, turi apsispręsti – arba nelygioje kovoje grumtis už mylimą žemę, arba keliauti į vakarus, į Kaliforniją, viliantis geresnio gyvenimo. „Keturi vėjai“ – tai nepamirštamas Amerikos ir amerikietiškos svajonės portretas nepalaužiamos moters akimis. Šios moters drąsa ir auka taps skiriamuoju visos kartos ženklu.

Dolly Alderton,  „Vaiduokliai“

Pripažinimo sulaukusios bestselerio „Viskas, ką žinau apie meilę“ autorė Dolly Alderton pristato naujausią savo romaną „Vaiduokliai“. Tai šmaikštus, jautrus ir skausmingai žmogiškas pasakojimas, kupinas taiklių pastebėjimų apie santykius ir šiuolaikinį gyvenimą.

Trisdešimt dvejų Nina Din – populiari kulinarinių knygų ir straipsnių autorė, turinti būrį ištikimų gerbėjų. Bet jos gyvenimas griūva: žavus vyras, su kuriuo susipažino pirmą kartą parsisiuntusi pažinčių programėlę, pradingsta net neatsisveikinęs, mylimą tėtį pamažu glemžiasi demencija, motina užsispiria paįvairinti savo gyvenimą, o draugai pradeda tolti. Niną vis dažniau lanko mintys apie senėjimą ir dvigubus vyrų bei moterų biologinio laikrodžio standartus.

John Steinbeck, „Rūstybės kekės“

Amerikiečių literatūros klasiko Johno Steinbecko romanas „Rūstybės kekės“ laikomas geriausiu šio rašytojo kūriniu, už jį autorius pelnė prestižines Pulitzerio ir Nacionalinę knygų premijas. 1962 m. už realistinę kūrybą, kurioje socialinė problematika dera su švelniu, atjaučiančiu humoru, J. Steinbeckas apdovanotas Nobelio literatūros premija.

XX a. 4-asis dešimtmetis, JAV. Didžioji depresija – sunkiausia ir ilgiausia šiuolaikinio pasaulio ekonominė krizė. Artimą žmonių ryšį su žeme nutraukia mašinos, ryžtingai keičiančios rankų darbą, prievartaujančios žemę, kelyje nušluojančios namus, kaimus ir ištisus gyvenimus. Nuo žemės nuvarytieji rengiasi į kelionę: ieškodami darbo, genami oraus gyvenimo vilčių, patraukia į vakarus. Džodų šeima, nuskurdę Oklahomos fermeriai, išvyksta ieškoti laimės turtingoje Kalifornijoje, bet vietoj nubalintų namukų ir apelsinų giraičių juos pasitinka skurdi kasdienybė lūšnynuose, alkis ir nesąžiningi žmonės, savo rankose sutelkę galią bei turtus. Tokiomis sąlygomis dorasis nusikalsta, naivusis sprunka, o tylusis pakyla į kovą.

Romanas „Rūstybės kekės“ pasakoja priespaudos ir diskriminacijos kupiną migrantų istoriją, kuri peržengia savo laiko ir erdvės ribas ir, kaip tikras klasikos kūrinys, atskleidžia žmogaus ryšio svarbą su kitu žmogumi, savo šeima ir bendruomene.

Sebastianas Faulksas, „Paryžiaus aidas“

Sebastianas Faulksas pateikia įsimintiną Paryžiaus paveikslą, kuriame persipina miesto praeitis ir dabartis. Tarp amerikietės akademikės Hanos ir iš namų pabėgusio devyniolikmečio marokiečio Tariko mažai kas bendra, bet juos abu pradeda persekioti Paryžiaus praeities šešėliai.

Hana, klausydamasi išskirtinių liudijimų apie tai, kaip moterys gyveno Paryžiuje vokiečių okupacijos metais, pastebi, kad praeitį, buvusias meilės istorijas čia mena kone kiekviena vieta. Tarikas migrantų priemiesčiuose ieško savo motinos, kurią menkai tepažinojo, pėdsakų. „Paryžiaus aidas“ užduoda svarbų klausimą, ką turime žinoti, kad mūsų gyvenimas įgytų vertę.

Leidyklos „Jotema“ nuotrauka

Nora Roberts, „Pirmieji metai“

Pribloškiantis New York Times“ bestselerių autorės Noros Roberts romanas „Pirmieji metai“ – tai fantastinis pasakojimas apie viltį ir siaubą, chaosą ir išganymą, apie kelionę, kuri suvienys tragiškoje padėtyje atsidūrusius žmones į kovą dėl savo gyvenimo…

Tai prasidėjo Naujųjų metų išvakarėse. Virusas puolė staiga ir plito žaibiškai. Baimė sklido dar greičiau. Per porą savaičių nuvylė viskas, į ką žmonės dėjo viltis. Infrastruktūra subyrėjo, valdžia ir įstatymai griuvo, buvo sunaikinta daugiau kaip pusė pasaulio gyventojų. Kur buvo tvarka, įsiviešpatavo chaosas. Mokslo ir technologijų galiai menkstant, suvešėjo visokie burtai ir apžavai. Tiek geroji magija, kurią praktikuoja Leina Bingam su mylimuoju Maksu, tiek neįsivaizduojamos piktadarystės, tykojančios už bet kurio kampo, siauruose metro tuneliuose ar žmonėse, kuriuos pažįsti ir labiausiai myli.

Sklinda gandas, kad nusiaubtose gatvėse patruliuojanti kariuomenė paima ir tuos, kurie turi imunitetą virusui, ir antgamtiškų galių turinčiuosius, todėl Leinai su Maksu nelieka nieko kita, tik bėgti iš žlugusio Niujorko. Tuo pat metu į Vakarus keliauja ir kita grupė. Čakas, puikus informacinių technologijų specialistas, stengiasi gelbėti be interneto likusį pasaulį. Arlisė, eterio netekusi žurnalistė, pieštuku ant popieriaus aprašinėja įvykius. Freda, jaunoji jos kolegė, amžinai trykštanti optimizmu, išmėgina naujai atrastas neįprastas galias, o išradinga gydytoja Reičelė su paramediku Jonu suvienija jėgas ir išgelbėja jauną motiną su trimis kūdikiais. Pasaulyje, kur kiekvienas sutiktasis gali tapti išsigelbėjimu arba pražūtimi, nė vienas iš jų nežino, kur ir kodėl keliauja. Tačiau visų laukia tikslas, kuris pakeis jų ir kitų išlikusiųjų gyvenimą.

Leidyklų „Baltos lankos“ ir „Jotema“ informacija

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien