Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2020 09 24

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Lenkų kino festivalis įvyks: geriausi kaimyninės šalies filmai, muzika ir poezija

Rež. Maciejaus Pieprzycos filmo „Ikaras. Mieteko Košo legenda“ kadras
Rež. Maciejaus Pieprzycos filmo „Ikaras. Mieteko Košo legenda“ kadras

Šių metų Lenkų kino festivalis suteiks galimybę ne tik pamatyti naujų lenkiškų filmų, bet ir pažiūrėti geriausias seniau rodytas, galbūt praleistas juostas. Spalio 1–7 dienomis festivalio filmų peržiūros vyks kino teatruose ir internetu, o vietoj susitikimų su užsienio svečiais organizatoriai – Lenkijos institutas Vilniuje – pakvies į kino muzikos ir poezijos vakarą.

Festivalis-tęsinys

„Pernai buvo taip gerai, kad šiemet tęsiame geriausių lenkiškų filmų peržiūras. Laukdami 20-ojo Lenkų kino festivalio, kurį labai tikimės surengti kitais metais, tam tikra prasme pratęsiame pernykštį, todėl naudojame jau atpažįstamą praeitų metų vizualą su šūkiu „Tęsinys“. Džiaugiamės, kad esamoje situacijoje turėsime galimybę sukurti žiūrovams šventinę nuotaiką, tradiciškai vyks festivalio atidarymas, parodysime naują, Lietuvoje dar nematytą ne vieną kino apdovanojimą pelniusį filmą „Ikaras. Mieteko Košo legenda“ apie legendinį džiazo muzikantą, priminsime garsiausių kino meistrų – A. Wajdos, R. Polańskio, K. Zanussio – bei jaunesnės kartos jau pripažintų kino kūrėjų P. Pawlikowskio, M. Szumowskos ar J.P. Matuszyńskio darbus. Rodydami filmus ir internete, plečiame festivalio geografiją – pirmą kartą Lenkų kino festivalyje apsilankyti, nors ir virtualiai, gali visos Lietuvos gyventojai“ – apie šių metų festivalio akcentus pasakoja Lenkų kino festivalio koordinatorė, Lenkijos instituto Vilniuje atstovė Odeta Venckavičienė.

Prizais įvertinta biografinė drama

Spalio 1 d. kino teatre „Multikino“ festivalį atidarys šių metų festivalio žvaigždė – septynis Gdynės kino festivalio prizus, du prestižinius Lenkijos kino akademijos Erelio apdovanojimus pelniusi rež. Maciejaus Pieprzycos biografinė drama „Ikaras. Mieteko Košo legenda“ (Ikar. Legenda Mietka Kosza, 2019).

Filmas pasakoja fortepijono genijaus Mieczysławo Koszo gyvenimo istoriją. Iš Lenkijos provincijos į sostinę atvykęs nuo vaikystės neregintis jaunuolis tapo pianino virtuozu, o atradęs džiazą teturėjo vieną tikslą – užkariauti muzikos pasaulį. Tikrais įvykiais paremta drama atskleidžia įspūdingą muzikanto talentą, sudėtingas asmeninio gyvenimo peripetijas ir užsispyrimą siekti tikslo nepaisant nei fizinės negalios, nei socialistinės nomenklatūros taisyklių.

Pagrindinį vaidmenį filme atliko viena ryškiausių jaunosios kartos lenkų kino žvaigždžių Dawid Ogrodnik (2019 m. Berlyno kino festivalyje įvertintas kylančios Europos kino žvaigždės – European shooting star apdovanojimu). Lietuviams aktorius puikiai pažįstamas iš tokių filmų, kaip „Tyli naktis“, „Paskutinė šeima“ ar šiemet kinuose rodytos latvių ir lietuvių juostos „Olegas“. Abejingų nepaliekančią filmo muziką sukūrė vienas garsiausių šiuolaikinių Lenkijos kompozitorių ir džiazo pianistų Leszek Możdżer.

Duoklė kino grandams

Be „Ikaro“, Lenkų kino festivalis. Tęsinys žiūrovams suteiks galimybę pamatyti jau rodytus, bet galbūt praleistus filmus. Kino gurmanų lauks visame pasaulyje pripažintų lenkų kino klasikų filmai: paskutinis Andrzejaus Wajdos darbas „Povaizdis“ (Powidoki) apie avangardo ikoną dailininką Władysławą Strzemińskį, bene stipriausiu režisieriaus filmu pripažįstama naujausia Romano Polańskio istorinė politinė drama „Pareigūnas ir šnipas“ (Oficer i szpieg), įvertinta Venecijos ir kituose kino festivaliuose, taip pat Krzysztofo Zanussio autorinė Fausto mito interpretacija „Eteris“ (Ether).

Viduriniosios ir jaunosios kartos lenkų kino balsai

Festivalio programoje nepritrūks ir lenkų kiną visame pasaulyje garsinančių jaunesnės kartos režisierių filmų. Žiūrovų lauks Małgorzatos Szumowskos su tarptautine komanda sukurta mistinė drama „Nešventas avinėlis“ (The other lamb), Krystynos Jandos sugrįžimu į kino ekranus sužavėjęs Jaceko Borcucho filmas „Saldi dienos pabaiga“ (Słodki koniec dnia), geriausiu Europos filmu pripažintas, viso pasaulio žiūrovų širdis užkariavęs Paweło Pawlikowskio „Šaltasis karas“ (Zimna wojna) ir savo brandžiu pilnametražiu debiutu kino pasaulį nustebinusi jauniausio festivalio režisieriaus Jano P. Matuszyńskio drama „Paskutinė šeima“ (Ostatnia rodzina).

Kino muzikos vakaras

Festivalis – tai ne tik filmai, bet ir pokalbiai apie juos, susitikimai. Šiemet vietoj tradicinių susitikimų su aktoriais ar režisieriais festivalis kviečia į Kino muzikos ir poezijos vakarą. Spalio 2 d. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje skambės populiariausios XX amžiaus lenkų filmų dainos, sukurtos garsiausių lenkų kompozitorių ir poetų. Kūrinius lietuvių ir lenkų kalbomis atliks Vilniaus teatro studijos artistai.

Lenkų kino festivalis spalio 1–7 dienomis vyks kino teatruose „Pasaka“ ir „Multikino“ bei internete, namų kino platformoje „Žmonės cinema“.

Pagrindinis festivalio rėmėjas – Orlen Lietuva. Festivalio informaciniai partneriai: 15min.lt, radijo stotis Znad Wilii, XFM, 7 meno dienos, Literatūra ir menas, Kurier Wileński, bernardinai.lt, zw.lt, Wilnoteka.lt, Clear Channel Lietuva.
Festivalio vietos: Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejus, kino teatras Pasaka, Multikino, žmonės.cinema.
Dėkojame: Europos šalių kino forumui Scanorama, Garsų pasauliui, A-One Films Baltics.

Išsami festivalio programa

Organizatorių informacija

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite