2021 03 05

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Liapsusas ir Terlius: tegyvuoja entropija!

Knygos „Liapsusas ir Terlius“ iliustracija

Knygos „Liapsusas ir Terlius“ pavadinimas – šypseną keliantys pagrindinių veikėjų vardai ir ant viršelio vaizduojamas būrys knygą naikinančių žmogeliukų – gali apgauti, sudarydami įspūdį, kad tai – dar viena pramanyta istorija, kurios paskirtis yra vien tik skaitymo pramoga.

Vis dėlto Liapsusas ir Terlius skaitytojui siūlo gerokai daugiau. Linksmoje istorijoje slypi svarbūs egzistenciniai klausimai, knygos autoriai su vaikais kalba apie didelius ir rimtus dalykus. 

Nonsensiškąją literatūrinę pasaką sukūrė čekų autoriai Barbora Klárová ir Tomášas Končinský, išgalvoję atvirkštinį pasaulį, kuriame negalioja mums įprasta logika. Šio pasaulio gyventojai – mažučiai plika akimi nematomi padarėliai, save vadinantys entropikais (kaip paaiškina pats Liapsusas, jų pavadinimas kilęs iš žodžio „entropija“, reiškiančio netvarkos kūrimą). Jie kasdien dirba labai svarbų darbą – sendina mūsų daiktus! Galbūt pagalvosite, kad tai yra visai paprastas procesas, vis dėlto daiktų sendinimas yra nemenkų pastangų reikalaujantis darbas, sunku net patikėti, kiek jų prireikia.

Liapsusas kartu su savo draugužiu Terliumi dar tik mokosi trečioje Pagrindinės daiktų sendinimo mokyklos klasėje, čia juodu ruošiasi tapti desantininkais, iškeliausiančiais į žmonių pasaulį, kuriame jie dės visas pastangas gadindami, sendindami ir keldami netvarką. Šį fantastinį pasaulį autoriai kuria pasitelkdami žodžių žaismą ir kiekviename puslapyje įpindami daugybę komiškų situacijų. Ne vienas vaikas tikrai juoksis skaitydamas apie tai, kaip entropikų mamos pyksta, jei vaikai iš lauko grįžta neišsipurvinę drabužių, o mokytojai skiria prasčiausią pažymį, jei rašinyje neaptinka nė vienos klaidos. Liapsusas nuoširdžiai mokosi daryti liapsusus ir įvairiausias gramatines klaidas. Jo tėvas kasdien darbuojasi bibliotekoje ir svajoja, kad užaugęs sūnus imsis kokio nors žymaus rašytojo kūrinio, nors patį Liapsusą labiau vilioja internetas ir programavimas. Žinoma, liapsusas kokioje nors žymioje knygoje būtų oho koks pasiekimas, bet argi gali jį lyginti su kokiu nors liapsusu programoje, kuria naudojasi dešimt milijonų žmonių?

Knygos „Liapsusas ir Terlius“ iliustracija
Knygos „Liapsusas ir Terlius“ iliustracija

Liapsuso pasaulis apvirsta aukštyn kojomis jų klasei išvykus į cukrainę, esančią žmonių pasaulyje. Ekskursijos metu pagrindinis knygos veikėjas suvokia, kad žmonės saugo savo daiktus, kad šie kuo ilgiau nesusidėvėtų ir jiems tarnautų. Pasirodo, mažųjų entropikų darbas žmonių pasaulyje yra visiškai nevertinamas. Šis siaubingas suvokimas paskatina Liapsusą susimąstyti apie savo egzistenciją ir vietą pasaulyje. Pagautas jaunatvinio įkarščio jis leidžiasi ieškoti Laiko spiralės, pasiryžęs sustabdyti laiką ir apsaugoti visus nuo neišvengiamo senėjimo. Tačiau kas nutinka sustojus laikui? 

Įtraukiančią istoriją papildo ypač detalios Danielio Špačeko iliustracijos, o knygos dizainas kviečia skaitytoją įsilieti į entropikų pasaulį: vos atsivertus knygą sušukti „Tegyvuoja entropija!“ ir nuplėšti knygos viršelį juosiančią popierinę juostą, taip pradedant rankose laikomos knygos senėjimą ir nykimą. Šiuo paprastu veiksmu vaikui suteikiama proga pačiam pajusti, kad, atrodytų, nereikšmingas popieriaus drykstelėjimas visam laikui pakeičia daiktą. Knygos skaitytojas kviečiamas susimąstyti ne vien apie tai, kodėl daiktai sensta, bet ir apie draugystę, laiko tėkmę, kodėl viskas turi keistis, atsirasti ir išnykti. 

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Knygą „Liapsusas ir Terlius“ išleido leidykla „700 eilučių“, iš čekų kalbos vertė Aigustė Vykantė Bartkutė. Knygos leidyba iš dalies finansuota Europos Sąjungos programos „Kūrybiška Europa“ ir Lietuvos kultūros tarybos lėšomis. Knyga sulaukė įvairiausių apdovanojimų ir teigiamų įvertinimų: Tarptautinė vaikų biblioteka įtraukė knygą į „Baltojo varno“ knygų sąrašą, o 2018 m. Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija (IBBY) knygą įtraukė į pasaulinį IBBY garbės sąrašą.

Leidyklos „700 eilučių“ informacija