Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 11 29

Rasa Baškienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Lietuviškojo legiono Ukrainoje karys: „Supratau, kad kiti būsime mes…“

Lietuvių legiono feisbuko nuotrauka

„Nesitikėjau, kad imperija gali taip be namų darbų įsiveržti į suverenią šalį. Nesurengė nei provokacijų prieš rusakalbius, nei nacistinių atakų prieš imperiją, – sako lietuvių karys, išvykęs padėti kovoti Rusijos užpultai Ukrainai. – Pajutau pyktį. Pirmą dieną buvau šiek tiek sutrikęs, antrą dieną sutvarkiau asmeninius ir darbo reikalus, trečią dieną buvau pasiruošęs išvykti. Supratau, kad kiti būsime mes. Geriau kacapus sulaikyti svetimoje šalyje, negu laukti, kol jie kirs mūsų Tėvynės sieną.“

Norėjęs likti inkognito, karys yra Tarptautinio Ukrainos gynybos legiono Konstantino Kalinausko gudų pulko mokomosios kuopos vadas ir Mokomosios bazės viršininkas, atsakingas už naujokų, atvykusių į pulką, mokymą ir pasirengimą.

„Gyvename užmiestyje, buvusiame Veterinarijos fakulteto pastate, yra mokomoji klasė, valgykla, buitiniai patogumai. Karo metu tai idealios sąlygos mokyti naujokus. Tris kartus per dieną karštą maistą termosuose atveža Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kareiviai. Žieminės aprangos gudams trūksta, o lietuviai yra aprūpinami už tautiečių lėšas, kurias perveda VšĮ „Atvira širdis“, – sako karys.

Paklaustas, ar dažnai legionieriai grįžta į Lietuvą, pašnekovas sako, kad tai nusprendžia pats legionierius: „Vieni grįžta po kelių dienų tarnybos, kiti nėra grįžę nuo vasario mėnesio. Aš pastarąjį kartą Lietuvoje buvau rugsėjo pradžioje.“

Nematomas frontas

Apie lietuvius savanorius, išvykusius kovoti į Ukrainą su Rusijos okupantais, sužinojau visiškai neseniai, populiariuose interneto portaluose pasirodžius jų interviu. Nustebau, kad iki šiol nieko negirdėjome apie Lietuvių legiono (taip jie save vadina) karius, tarnaujančius Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms priklausančiame Tarptautiniame Ukrainos teritorinės gynybos legione.

Nemažai lietuvių tarnauja šio legiono Konstantino Kalinausko gudų pulke kartu su Čekijos, Serbijos, Latvijos legionieriais, jie eina įvairiausias pareigas – nuo eilinio legionieriaus, skyriaus, būrio ar kuopos vado iki instruktoriaus ir štabo karininko.

Lietuvių legiono feisbuko nuotrauka

Kariai dalyvauja šturmo grupių veiklose, vykdo diversijas priešo kariuomenės okupuotose teritorijose, išminuoja kelius bei pastatus, rengia naujokus, ruošia mokymo programas, atlieka logistikos užduotis, organizuoja medicininį aprūpinimą ir kt. Tai lyg mažytė Lietuvos kariuomenė, išlaikoma tik jų pačių, Lietuvos ir užsienio lietuvių lėšomis, negaunanti jokio oficialaus finansavimo ir palaikymo.

Apie šiuos nematomojo fronto karius jokios informacijos neteikia oficialiosios Lietuvos institucijos. Krašto apsaugos ministerija pabrėžia, kad Ukrainoje tarnaujantys lietuviai nėra Lietuvos kariuomenės kariai, todėl ministerija nerenka apie juos jokios informacijos ir šiuo metu negali suteikti jiems jokių socialinių garantijų, kurios yra skirtos Lietuvos profesinės tarnybos kariams. Ukrainos kariuomenėje tarnaujantys lietuviai turi Ukrainos teikiamas garantijas, o Lietuvoje jie turi tokias pat teises į sveikatos ir socialinę apsaugą kaip kiekvienas Lietuvos pilietis.

Pirmasis oficialus Lietuvos valstybės asmuo, pripažinęs, kad lietuviai savanoriai kovoja kartu su Ukrainos kariuomene prieš Rusijos okupantus, yra Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys. Prieš kelias dienas viename interviu jis pareiškė, kad susitikęs juos nusiims kepurę, nes šie žmonės yra verti didžiulės pagarbos.

„Paskelbus Rusijoje mobilizaciją, tie, kurie Z raidę ir Georgijaus juosteles klijavo ant savo puslapių, susirinko daiktus ir bėgo per sieną, kad tik nekariautų. Per atstumą palaikyti gražu, bet kariavimas yra aukščiausias tokio palaikymo lygis, nes žmonės rizikuoja savo sveikata ir gyvybe… Tikrai neskatinu visų vykti į Ukrainą, bet tie žmonės turėtų būti gerbiami“, – sako kariuomenės vadas. Po tokio pareiškimo Lietuvos kariuomenės dienos proga Lietuvių legiono kariai Lietuvos Respublikos ambasadoje Ukrainoje buvo apdovanoti Ukrainos ir Rusijos karo dalyvio medaliais.

Lietuvių legiono karių apdovanojimai LR ambasadoje Ukrainoje. Medalio steigėjas asociacija „Tėvynei“, autorius – Vytenis Petrusevičius; gamybą finansavo Balys Bardauskas. Lietuvių legiono feisbuko nuotrauka

Parama Lietuvių legionui

Povilas Girdenis, dainuojamosios muzikos atlikėjas, poetas, istorikas, publicistas, yra vienas aktyviausių legionierių rėmėjų.

„Yra užpultas visas civilizuotas pasaulis, o Ukraina atsidūrė to užpuolimo smaigalyje. Abejingiems likti labai negerai. Yra daug kalbančiųjų ir nieko nedarančiųjų, yra kišančiųjų galvą į smėlį, yra ir taikuonėlių balandžiasnapių, – teigia P. Girdenis. – Man keisčiausia, kad šioje situacijoje vis dar yra žmonių, kliedinčių nesąmones apie kažkokį globalizmo sąmokslą. Nesuvokiama, kaip galima taip mąstyti po Bučos, Irpinės ir Mariupolio? Gal tokias teorijas paskatina didžiulis informacijos kiekis, kai kam tikra to žodžio prasme susukantis protą?!“

Pasak P. Girdenio, yra visuomeninė organizacija, į kurią gali kreiptis visi, norintys prisidėti prie Ukrainos gynybos. Paramą kariams renka viešoji įstaiga „Atvira širdis“, Lietuvių legiono feisbuko paskyroje atsiskaitanti, kam ją panaudoja.

„Ir ta parama nueina lietuviams, kariaujantiems K. Kalinausko gudų pulke. Šie žmonės yra savanoriai, verti didžiulės pagarbos, dalyvaujantys ten, kur tikrai ne kiekvienas išdrįstų nuvykti. Ukraina didelė, karinių dalinių joje daug, sunku visiems viską padalinti. Ta parama jiems gyvybiškai svarbi, jie nuolat informuoja, kokie daiktai jiems labiausiai reikalingi. Sudaryta galimybė nupirkti konkrečių būtinų daiktų ir įteikti juos žmonėms, kurie ją nuveš“, – užtikrina P. Girdenis.

Povilas Girdenis su sūnumi Julijumi. Ritos Daukšaitės nuotrauka

Paklaustas, kaip nutiko, kad tapo Lietuvių legiono rėmėju, bardas sako, kad viskas prasidėjo, kai kartu su sūnumi pusiau juokais, pusiau rimtai įkūrė roko grupę „Plieninės varlės“. Įrašę pirmąjį savo albumą, jie pradėjo ruoštis leisti antrąjį, bet prasidėjo karas.

„Mes sugalvojome prisidėti kaip muzikantai. Kilo mintis atlikti dainą „Červona kalyna“, kurią aš jau seniai mokėjau, nes Vakarų Ukrainoje teko atlikti būtinąją karinę tarnybą. Su sūnumi padarėme naminį vaizdo įrašą ir įkėlėme į jutubo kanalą. Pamatę didžiulį ukrainiečių susidomėjimą, pradėjome dainuoti ukrainiečių dainas roko stiliumi, jautėme, kad teikiame jiems moralinę paramą, – sako P. Girdenis. – O dainą „Červona kalyna“ atlikome Kovo 11-osios minėjime Tuskulėnų gimnazijos kieme.

Paskui grojome sporto ir muzikos bare „3 pub“. Tai buvo pirmasis mūsų paramos koncertas, kurio metu surinktas lėšas pervedėme „Blue/Yellow“ organizacijai. Vėliau dalyvavome baikerių klube Marijampolėje, kituose renginiuose, festivaliuose, rinkome paramą. Spalio mėnesį vykusiame renginyje rinkome lėšas Lietuvių legionui. Už tas lėšas buvo nupirkti kolimatoriai – prietaisai, pagerinantys matomumą. Iki šiol labai svarbus kiekvienas pervestas paramos centas.“

Lietuvių legionieriai. Lietuvių legiono feisbuko nuotrauka

Parama legionieriams: 

VšĮ „Atvira širdis“

LT173500010015670853

SWIFT: EVIULT2VXXX

Banko pavadinimas: Paysera LT, UAB

Banko adresas: Pilaitės pr. 16, Vilnius, LT-04352, Lithuania

https://contribee.com/atvirasirdis

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien