2021 06 29

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Lietuvos globos institucijose – daugiau nei 1 500 vaikų

Šeima
Mehdi Benkaci / Unsplash.com nuotrauka

Kai prieš kelerius metus buvo pradėta vaikų globos namų pertvarka, juose gyveno 3 500 vaikų, dabar – perpus mažiau. Šiuo metu globos institucijose auga daugiau nei 1 500 vaikų, kurie laukia savo globėjų.

„Situacija gerėja, tačiau mes siekiame, kad kiekvienas vaikas turėtų namus. Džiugu, kad išsivaduojame iš sovietmečiu sukurtų internatų ir milžiniškų globos namų šešėlio ir pagaliau suprantame, jog vaikas turi augti visuomenėje, perimti jos normas, socialinius ir gyvenimo įgūdžius. Tai gali realizuotis tik natūralioje aplinkoje. Ir tik tada jis užaugs visaverte asmenybe“, – tvirtina globos centrų įveiklinimo projekto vadovė Rugilė Ladauskienė.

Pasak globos ekspertės, visuomenėje vis dar daug mitų apie tai, kas reikalinga norint tapti globėju. „Daugelis įsivaizduoja dideles pajamas, namus ir būtiną santuoką. Tačiau tai yra mitai, kurie neretai stabdo mūsų atsakingus visuomenės narius. Globoti gali vieniši, susituokę ir partnerystėje gyvenantys žmonės, turintys ir neturintys vaikų, nuo 21 iki 65 metų. Svarbiausia, kad globėjas turi baigti iki trijų mėnesių trukmės mokymus ir sudaryti sąlygas vaikui augti, erdvę žaidimui, mokymuisi, o paaugliui užtikrinti privatumą“, – pasakoja R. Ladauskienė.

Šiuo metu Lietuvoje yra 3 536 globėjai, kurie globoja 4 541 globotinį. Tačiau globos institucijose vis dar auga 1 533 vaikai, iš kurių – daugiau nei 900 nuo 15 iki 18 metų ir daugiau nei 400 – nuo 10 iki 14 metų amžiaus. Vaikai Lietuvoje yra paimami į globą, kai pagalba šeimai yra neefektyvi ir vaiko gyvybei bei saugumui gresia pavojus.

Rugilė Ladauskienė. Asmeninio archyvo nuotrauka

R. Ladauskienės teigimu, paaugliams surasti globėjus yra sunkiausia, nes visuomenėje sklando daugybė neigiamų nuostatų ir žmonės linkę vieną požymį priskirti visai grupei.

„Pavyzdžiui, jeigu perskaitome, kad vaikų globos namuose gyvenantis vaikas netinkamai pasielgė, neretai pradedame galvoti, kad taip elgiasi visi. Žinome, kad skambias antraštes žmonės perskaito ir taip formuojasi neigiamos nuostatos. Iš tiesų tai klaidinantis mąstymas. Kaip ir visose šeimose, globoje esančių vaikų elgesys būna visoks. Žmonės visuomenėje nėra tobuli ir tik tinkamai besielgiantys, tad natūralu, kad pasitaiko įvairių situacijų. Taip pat yra ir su mokslo rezultatais, pasiekimais, bendravimu, bendradarbiavimu – mums visiems sekasi skirtingai“, – teigia globos ekspertė.

Renginiai savivaldybėse visą savaitę, didysis renginys – šeštadienį Kaune

Siekiant atkreipti dėmesį į vaikų globą ir globėjus, keisti visuomenės nuostatas, antrus metus iš eilės visose Lietuvos savivaldybėse vyks renginiai, kuriuos organizuoja į Lietuvos globos tinklą „Vaikai yra vaikai“ susijungę 66 globos centrai.

Birželio 28 – liepos 3 dienomis visose Lietuvos savivaldybėse vyks specialūs vaikų globai skirti renginiai – susitikimai, iškylos, filmų peržiūros, edukacinės dirbtuvės. O liepos 3-iąją, šeštadienį, pirmą  kartą įvyks nacionalinis, bendras visos Lietuvos globojančių šeimų ir globos centrų renginys Kaune, S. Dariaus ir S. Girėno aerodrome.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

„Finalinis renginys Kaune bus skirtas padėkoti visiems Lietuvos globėjams ir šventiškai paminėti Globėjų dieną, kuri bus minima sekmadienį, liepos 4-ąją. Tikimės, kad šios savaitės renginiai padės apsispręsti tiems globėjams, kurie vis dar svarsto, ir atkreips dėmesį tų, kurie iki šiol nesusimąstė. Mūsų visuomenėje daug jaunų, brandžių, atsakingų suaugusiųjų, kurie priimtų sprendimą užauginti ne vaiką, o jaunesnį brolį ar sesę, palydėti jį į gyvenimą“, – neabejoja R. Ladauskienė.

Globos savaitės renginių visoje Lietuvoje sąrašą galite rasti ČIA

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.