Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 04 28

bernardinai.lt

Žiūrėjimo ir skaitymo laikas:

65 min.

Lietuvos ortodoksai – apie karą, pasiryžimą būti nepriklausomais ir savo pašaukimą

Tatjana Solomonik Pankrašova ir diak. Joanas Egidijus Stankevičius. Bernardinai.lt videomedžiagos kadras

Pristatome naują videopokalbį iš ciklo „Dialogai“. Šįkart susipažinsime su dviem krikščionimis ortodoksais, kurie pasakoja apie savo bendruomenės požiūrį į karą Ukrainoje, siekį atsiskirti nuo Maskvos patriarchato – ir apie savo asmeninį pašaukimą.

PASTABA: Šis pokalbis įrašytas 2022 m. pirmoje balandžio pusėje – tuo metu, kai Ortodoksų Bažnyčioje Lietuvoje dar nebuvo vidinio konflikto, apie kurį pastarąsias dvi savaites rašome tiek mes, tiek ir visos Lietuvos žiniasklaida. Daugiau informacijos ir nuomonių šia tema rasite čia.

O šioje laidoje Simono Bendžiaus pašnekovai – ortodoksų diakonas JOANAS EGIDIJUS STANKEVIČIUS ir humanitarinių mokslų daktarė, profesorė TATJANA SOLOMONIK-PANKRAŠOVA.

Diak. Joanas Egidijus Stankevičius. Bernardinai.lt videomedžiagos kadras

„Mes, kaip ir visi, esam žmonės. Ir tas skausmas (tuo labiau, tai yra mūsų brolių ir seserų ortodoksų, tarpusavyje nesutariančių, skausmas) yra ir mūsų skausmas. Mes laikomės to paties, ką ir išsakė metropolitas Inokentijus, – tai yra mūsų bendra nuomonė, kas liečia karą, ir ji nepasikeitė“, – karą Ukrainoje ir Lietuvos ortodoksų poziciją komentuoja diak. Joanas.

Dvasininkas kalba apie Lietuvos ortodoksų planus atsiskirti nuo Maskvos patriarchato: „Mes keliaujame tuo keliu, kaip ir Latvija ir Estija, kurios turi bažnytinę nepriklausomybę. Bet iš esmės mes gilinamės į socialinę politiką – nes į politiką mes išties nelendam. Ir mūsų politika yra ta, kad šiandien mūsų broliams yra labai sunku, tad mūsų bažnyčios yra visiškai atviros pagalbai.

To pavyzdys – turėjome ortodoksų Mišias ukrainiečių kalba. Vėliau buvo agapė, pasėdėjom, pabendravom, pakvietėm kitus. Pakvietėm ukrainiečius, kad, jei atsiras kokių didesnių problemų svetimoje šalyje, mes padėsim. Jei negalėsim padėti – tarpininkausim.

Tad niekas nesikeičia, metropolito nubrėžtas kelias į atvirumą lieka. Mes esame atviri visiems ortodoksams, nepriklausomai, ar jie ukrainiečiai, ar baltarusiai – visiems yra durys atviros pas mus. Jaučiasi ukrainiečių dėkingumas, susirinkimo metu jie pasakė: ‘Išites esame nustebinti lietuvių atvirumu ir gerumu.’ Tai yra tas akstinas, dėl ko verta stengtis. Visa kita netenka prasmės. O tai, kad žmogus ateina pas tave, o tu jam gali padėti, – supranti, kad broliai lietuviai, nuvažiavę į Ukrainą, nebebus tie patys lietuviai. Jie jau bus lietuviai, kurių laukia ukrianiečių tauta. Tad labai džiugu, kad mūsų tauta yra tokia atvira ir stengiasi padėti“, – sako ortodoksų dvasininkas.

Tatjana Solomonik-Pankrašova. Bernardinai.lt videomedžiagos kadras

Prof. Tatjana Solominik-Pankrašova sako, kad karo metu būtina nepamiršti ir savo vidinio pasaulio „Mes meldžiamės, kad kuo greičiau įsiviešpatautų taika Ukrainos žemėje. Aš asmeniškai tą karą priimu kaip abiejų tautų – tiek rusų, tiek ukrainiečių – tragediją. Man labai patiko popiežiaus pasisakymas apie karą Ukrianoje, kad tai yra politikos ir žmogiškumo nesėkmė. Norėčiau pratęsti tą mintį: labiausiai tai yra žmogiškumo nesėkmė. Neįsiklausymas, dialogo nebuvimas, pagaliau – neapykantos protrūkis.

Aš pati stengiuosi vengti politikavimo – dar ir dėl to, kad dabar [prieš keletą savaičių – red.] yra gavėnios metas, nenoriu sujaukti sielos ramybės, nes tai kelia labai neigiamų emocijų. O dar vadovaujuosi šv. Serafimo Saroviečio išmintimi: išsigelbėk pats, ir tūkstančiai aplink bus išgelbėti.

Tad visų pirma reikia pažvelgti į savo širdį ir sielą. Tapdamas geresnis, tu galėsi padėti ir kitiems. Ir, be abejo, turi būti karšta malda“, – dalijasi T. Pankrašova.

Pokalbyje išgirsite:

0:00 – Kaip pašnekovai išgyvena karą Ukrainoje;

6:13 – Kaip Lietuvos ortodoksai reaguoja į Maskvos patriarcho Kirilo pasisakymus;

13:05 – Kokios „dar didesnės nepriklausomybės“ sieks Ortodoksų Bažnyčia Lietuvoje?

18:05 – Ką pašnekovai mano apie kalbas dėl perėjimo į Konstantinopolio patriarchatą;

23:12 – Ar nėra nerimo dėl būsimo Lietuvos stačiatikių arkivyskupijos vadovo;

25:48 – Ką daryti su tais ortodoksais, kurie atvirai palaiko Putino režimą?

28:10 – Apie kun. Vitalio Dauparo nusišalinimą iš aktyvios tarnystės;

32:10 – Kaip katalikai galėtų padėti Lietuvos ortodoksams?

36:06 – Kaip liturgijos dėka Tatjana ir diak. Joanas tapo ortodoksais;

47:05 – Kuo ortodoksai skiriasi nuo katalikų – ir kuo panašūs;

50:56 – Ortodoksų vaidmuo ekumeniniuose santykiuose Lietuvoje;

52:27 – Ką daro ortodoksų diakonai (ir kaip reaguoja jų žmonos);

1:00:36 – Palinkėjimas žiūrovams.