Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2022 03 18

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Lietuvos ortodoksų metropolitas: nesutinkame su patriarcho Kirilo pasisakymais, sieksime didesnės nepriklausomybės

Ortodoksų Bažnyčios Lietuvoje vadovas arkivyskupas metropolitas Inokentijus. Evgenios Levin nuotrauka

Vilniaus ir Lietuvos metropolitas, ortodoksų arkivyskupas Inokentijus kreipiasi į šalies tikinčiuosius ir visus geros valios žmones, tvirtindamas, kad Ortodoksų Bažnyčia Lietuvoje ryžtingai smerkia Rusijos karą prieš Ukrainą. Taip pat pabrėžiama, kad Maskvos patriarchatui priklausantys Lietuvos ortodoksai nesutinka su savo patriarcho Kirilo pasisakymais dėl vykstančio karo.

Metropolitas Inokentijus kreipimąsi lietuvių ir rusų kalbomis paskelbė po to, kai patriarchas Kirilas pastarosiomis savaitėmis jau ne vieną kartą savo pamoksluose ir laiškuose kartojo Kremliaus retoriką – esą Rusija ir Ukraina yra viena valstybė ir tauta, kuriai grasina NATO ir Vakarai, kad rusų armija kovoja šventą kovą ir gina „Šventąją Rusią“, kad ukrainiečių „nacionalistai“ žudo Donbaso regiono gyventojus, ir t. t.

Inokentijus priduria, kad Lietuvos stačiatikių arkivyskupija, nepaisant Kirilo veiksmų ir pasisakymų, yra laisvi patys spręsti vidaus reikalus – ir kad sieks „dar didesnės nepriklausomybės“.

Pateikiame visą kreipimosi tekstą.

Vilniaus Šventosios Dvasios vienuolyno katedros kiemo vartai. Syrio / Wikipedia.org nuotrauka

„VILNIAUS IR LIETUVOS METROPOLITO INOKENTIJAUS KREIPIMASIS

Brangūs broliai ir seserys!

Tai mano žinia visiems, kurie yra linkę mane išklausyti, visiems geros valios žmonėms ir mūsų Ortodoksų Bažnyčios Lietuvoje tikintiesiems.

Ukrainą ištiko skaudi nelaimė – ten liejasi kraujas, kenčia nekalti žmonės. Sąžiningas žmogus ir dievobaimingas krikščionis negali likti abejingas tam, kas vyksta. Jo sąžinės balsas šaukiasi dangaus, jo malda kyla į Dievą, visų Teisėją, prieš Kurį atsakys atnešantys sielvartą Ukrainos žmonėms: motinoms – kančias, giminaičiams ir artimiesiems – ašaras, sėjantys mirtį, naikinimą ir masinį pasitraukimą iš savo šalies.

Lietuvos ortodoksai skaudančia širdimi pasitiko žinią apie Ukrainos žmonių tragediją. Nuo pat pirmosios karo dienos visose ortodoksų bažnyčiose karštai meldėme Viešpatį kuo skubiau atkurti taiką Ukrainos žemėje.

Ortodoksų Bažnyčios Lietuvoje pozicija nekinta – mes ryžtingai smerkiame Rusijos karą prieš Ukrainą ir meldžiame Viešpatį kuo skubiau jį užbaigti. Kaip jau pastebėjote, mudu su Patriarchu Kirilu turime skirtingą požiūrį į Rusijos vykdomą politiką ir skirtingai interpretuojame pastaruosius įvykius. Patriarcho pasisakymai apie karą Ukrainoje – tai jo asmeninė nuomonė, tačiau mes Lietuvoje su juo nesutinkame.

Noriu atvirai pasakyti, kad mes, Lietuvos ortodoksai, turėdami galimybę nevaržomai spręsti Bažnyčios vidaus reikalus, sieksime dar didesnės nepriklausomybės, tikėdami, kad Viešpats suteiks ją mūsų Bažnyčiai tinkamu laiku.

Mes gyvename laisvoje demokratinėje valstybėje. Lietuva – ne Rusija. Tai skirtinga šalis, kitokia visuomenė, pasižyminti savu dvasiniu ir moraliniu klimatu. Ortodoksai sudaro nors nedidelę – vos trys tūkstančiai aktyvių parapijiečių visoje Lietuvoje – tačiau neatsiejamą visuomenės dalį ir yra visateisiai savo šalies piliečiai, laisvai išpažįstantys tradicinę religiją, dori ir dievobaimingi žmonės, įnešę savą indelį į laisvos Lietuvos kūrimą.

Xorge / Wikipedia.org nuotrauka

Prisiminkime, kad daugiau nei prieš trisdešimt metų ortodoksai kartu su savo Ganytoju metropolitu Chrizostomu (dabar – emeritu), nedvejodami ryžtingai palaikė Lietuvos žmones ginant valstybės nepriklausomybę. Ortodoksų Bažnyčios pozicija išliko visiškai nepakitusi. Kitaip ir negali būti.

Ar rašantys ir kalbantis apie Lietuvos ortodoksus išties juos pažįsta? Ar buvo apsilankę mūsų šventovėse, girdėję, kaip ir už ką meldžiasi mūsų žmonės? O juk kaskart pamaldų metu meldžiamės už Dievo saugomą mūsų šalį Lietuvą, jos valdžią, kariuomenę ir visus jos žmones. O dabar dar meldžiame kruvino karo pabaigos, už žuvusius karius, už taiką Ukrainoje, už kenčiančius Ukrainos žmones – mes meldžiamės ir kenčiame kartu su Ukraina.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Kaip bebūtų, mes, krikščionys ortodoksai, ir toliau melsimės už Lietuvą ir jos žmones, šaukdamiesi mūsų dangiškosios globėjos Švenčiausiosios Mergelės Marijos ir visų Lietuvos šventųjų pagalbos, išliksime ištikimi savo šaliai ir Lietuvos žmonėms, sergėsime žmonių vienybę, nepaisant jų tautinės ar konfesinės tapatybės, melsimės už daug nuožmių negandų patyrusius Ukrainos žmones ir padėsime pabėgėliams, atradusiems prieglobstį Lietuvos žemėje. Išsaugokime mūsų širdyse taikos ir meilės dvasią!

Didis šventasis Jonas Auksaburnis sakė: „Ačiū Dievui už viską!“ Ir mes šiandien dėkojame Dievui už šį išbandymą. Šlovė ir padėka Dievui už tai, kad kenčiame piktžodžiavimą. Dėkojame Dievui už viską, tikėdamiesi Jo malonės ir gailestingumo.“

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu