Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2023 01 16

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Liūdnasis pirmadienis bus ne toks liūdnas, jei sau kelsite mažesnius lūkesčius

Pexels.com nuotrauka

Trečiasis sausio pirmadienis jau tradiciškai vadinamas liūdnuoju pirmadieniu (angl. blue monday), tiesa, slogi nuotaika būdinga kone visą sausį, tvirtina Krizių įveikimo centro psichologai. Centro budinti savanorė SIMONA SABALIAUSKAITĖ paaiškina, kodėl šis metas daug kam gali atrodyti toks sunkus.

„Niūri nuotaika, prasmės stygius, nusivylimas savimi – tai gali būti dažni sausį mus lydintys jausmai. Ne tik dėl to, kad šventės pasibaigė ir žmonės jaučiasi išleidę pinigus, pavargę nuo skubėjimo šventiniu laikotarpiu, bet ir dėl to, kad jie netrukus gali pamatyti, jog metų sandūroje išsikeltų tikslų nepavyksta įgyvendinti. Slogi nuotaika labai susijusi su lūkesčiais, kuriuos išsikeliame sau. Jei jie būna per dideli, esame linkę gana greitai savimi nusivilti“, – sako psichologinės pagalbos organizacijos Krizių įveikimo centro savanorė S. Sabaliauskaitė.

Ji siūlo nepamiršti, kad įpročiui suformuoti reikia duoti laiko – dviejų savaičių pasiekti pokytį nepakanka. Be to, pasak psichologės, slogiai nuotaikai įtakos turi ir besitęsiantis tamsusis periodas.

Svarbu „pasikrauti“

S. Sabaliauskaitė sako, kad pirmiausia reikia pagalvoti, ar turime susiformavę tinkamą rutiną: ar gerai išsimiegame, ar užtektinai pabūname gryname ore, ar laiku pavalgome, ar maistas sveikas, ar užtektinai vartojame skysčių, vitaminų, nes žiemą dėl šviežių produktų trūkumo organizmas išsibalansuoja, ar socialinė veikla, bendravimas su artimaisiais yra ganėtinas ir kokybiškas.

„Atkreipkite dėmesį, ar turite jus palaikančių žmonių, nes palaikymo jausmas mums labai svarbus. Įsivertinkite savo keliamus lūkesčius, ar jie adekvatūs. Taip pat labai svarbu išsiaiškinti savo resursus, kas padeda nusiraminti ir atsigauti, – vienam tai bus bėgimas, kitam – rašymas ar pagulėjimas vonioje“, – pataria geštalto psichoterapijos kursantė S. Sabaliauskaitė.

Ji pastebi, kad sausį psichologinės pagalbos besikreipiantys žmonės dažnai skundžiasi, jog neturi jėgų, jiems pasireiškia apatija, perdegimas, prasmės jausmo trūkumas. Taip pat, kaip ir šventiniu laikotarpiu, dažna vienišumo tema.

„Mums labai svarbus santykis su kitais, tai natūralu. Mums reikia turėti bent vieną artimą žmogų, kuriam rūpime, kad išvengtume vienatvės jausmo“, – sako Krizių įveikimo centro atstovė.

Kur dingsta prasmė?

S. Sabaliauskaitė sako, kad atsiradęs beprasmiškumo jausmas labai susijęs su žmogaus įpročiu daryti tai, ką reikia, o ne ko jis iš tiesų nori.

„Mūsų visuomenė vis dar per smarkiai paremta įsitikinimu „reikia“ – reikia baigti mokyklą, įgyti aukštąjį išsilavinimą, tada susirasti darbą, kurti šeimą ir t. t. Bet ties kiekvienu tokiu „reikia“ būtina savęs paklausti – ar to man reikia, ar mano mamai, ar kažkokiam socialiniam sluoksniui. Jei reikia man, tada verta pagalvoti – gal ne „reikia“, o „aš noriu“. „Noriu“ ir „reikia“ yra labai skirtingo svorio žodžiai. „Reikia“ yra labai susijęs su pasirinkimo neturėjimu: „man reikia eiti į nemėgstamą darbą“, „reikia dirbti su kolegomis, kurių nemėgstu“, „reikia atlikti užduotis, kurių negaliu pakęsti“ ir pan. O kaip galime jaustis laimingi, jei jaučiamės, kad neturime pasirinkimo, esame tarsi įstrigę?“ – klausia Krizių įveikimo centro specialistė.

Pasak jos, apskritai verta susimąstyti, ar yra ir ar turi būti kažkokia didelė prasmė. „Juk kiekvieną dieną galima surasti mažų prasmių, pavyzdžiui, kodėl noriu gaminti vaikams maistą – gal man rūpi, kad jie augtų sveiki, būtų aktyvūs, emociškai gerai jaustųsi. Tikrai verta apgalvoti viską, ką darote, kodėl tai darote, kodėl to norite ar nenorite. Taip pat atkreipčiau dėmesį į atsakomybės klausimą – kiek kiekvienas prisiimame atsakomybės už tai, kas vyksta mūsų gyvenime. Nes, jei prisiimame atsakomybę, tuomet stengsimės kreipti savo gyvenimą taip, kad darytume tokius dalykus, kokių norime, pavyzdžiui, kokius darbus dirbti, kokius klientus turėti, kaip savo vaikus auginti ir t. t.“, – teigia S. Sabaliauskaitė.

Ji pataria taip pat susimąstyti, ar galite pasakyti „ne“ dalykams, kurie jums nepatinka, kas nutiks, jei taip pasakysite, kas slypi po nenoru sakyti „ne“. „Galbūt tai baimė? Pavyzdžiui, kad prarasite darbą, nors ir nemėgstamą, o gal asmeninius santykius, manydami, jog galite nesusirasti kito partnerio. Bet jei iš tiesų prisiimtume atsakomybę už savo gyvenimą, manau, tikrai būtų mažiau slogių nuotaikų, perdegimo ir kitų susijusių bėdų“, – įsitikinusi centro savanorė.

Apie Krizių įveikimo centrą. Krizių įveikimo centro savanoriai psichologai teikia skubią, nemokamą ir anoniminę psichologinę pagalbą sudėtingas gyvenimo situacijas išgyvenantiems žmonėms. Psichologinių krizių įveikimo specialistai žmones konsultuoja gyvai ir nuotoliniu būdu šešias dienas per savaitę budėjimo valandomis: darbo dienomis – 16–20 val., šeštadieniais – 12–16 val. Krizių įveikimo centras taip pat turi mobiliąją psichologinių krizių įveikimo komandą, kuri padeda organizacijoms ir bendruomenėms po sukrečiančių krizinių įvykių, kai susiduriama su mirtimi, grasinimais, smurtu, kitais nelaimingais atsitikimais.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite