Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 03 02

Vita Akstinaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Lyderystė karo metu

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. EPA nuotrauka

Dar visai neseniai sekėme, kaip su lyderystės išbandymu krizinėje situacijoje susiduria bei susitvarko viso pasaulio verslo vadovai. O šiandien turime galimybę stebėti, kaip karo kontekste gimsta įkvepiančios lyderystės pavyzdžiai.

Krizinės situacijos yra tikrasis lyderystės išbandymas kiekvienam vadovui – vienus nepalanki situacija sugniuždo ir sunaikina, o kitiems tai geriausias metas pasitelkti savo lyderystės savybes ir visapusiškai atsiskleisti. Netikėtose situacijose keičiasi lyderio veidas. Tad kokios kompetencijos yra reikalingos krizinėse situacijose ir kokio vadovo žmonės ieško karo, pandemijos ar ekonominės krizės metu?

Kokios kompetencijos per krizę svarbiausios?

Tyrimai rodo, jog viena svarbiausių lyderio savybių krizės metu yra bendruomeniškumas (angl. k. communality), kuomet vadovas reprezentuoja save kaip bendruomenės narį, vieningai žengiantį kartu su kitais visuomenės nariais problemų sprendimo link. Tokia lyderystė paremta paramos ir stiprybės parodymu, leidžiančiu visuomenei pasijusti kolektyvo, komandos dalimi.

Nuo bet kokios krizės valdymo neatsiejama ir gera komunikacija. Tinkamai suformuota lyderio komunikacija gali turėti įvairialypį poveikį: nuraminti panikos etapu, paskatinti ar įkvėpti veikti. Neapibrėžtumas ir nežinia visuomenei sukelia nerimą, taigi lyderio tyla ar mažas įsitraukimas krizės metu žmonių bus interpretuojamas kaip bloga, neigiama naujiena.

Vita Akstinaitė. ISM nuotrauka

Nuo komunikacijos neatsiejamas ir skaidrumas (angl. k. transparency). Aiški ir skaidri lyderio komunikacija sumažina gandų ir dezinformacijos pasklidimo riziką. Kadangi lyderio kalba, tonas ir veiksmai krizės metu yra nuolat sekami kitų visuomenės ar komandos narių, ypač svarbu, kad lyderis komunikuotų ne tik optimistiškai, tačiau ir realistiškai.

Kokios lyderio kompetencijos svarbiausios karo metu?

Lyderystė karo metu yra dar sudėtingesnė, kadangi nuo lyderio žodžių ir veiksmų priklauso kitų žmonių gyvybės. Karininkų teigimu, kelios išskirtinai svarbios lyderystės kompetencijos karinio konflikto metu yra vadovavimas rodant pavyzdį (angl. k.  Lead by example), pasitikėjimo komandoje skatinimas, drąsa, įsipareigojimas ir ištikimybė siekiant tikslo. Vienas iš visą pasaulį šiuo metu įkvepiančių lyderių karo metu yra Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Nuo pirmos Rusijos karo prieš Ukrainą dienos, jo veiksmai iliustruoja didžiąją daugumą moksliniuose tyrimuose ir vadovėliuose aprašomų lyderio kompetencijų.

Karo metu ypač svarbu, kad lyderiai vengtų vadovavimo „iš viršaus į apačią“ (angl. top-down style) metodo. Tokia situacija reikalauja susitelkimo, susivienijimo, todėl komandiškumo jausmo stiprinimas, leidžiantis įgalinti kitus bendruomenės narius, tampa kritiškai svarbus. V. Zelenskis yra tokio bendruomeniškumo skatinimo pavyzdys, kurio lyderystė ir demonstruojama drąsa kitus visuomenės narius skatina juo tikėti ir sekti. Ukrainos prezidentas vaikšto nuniokotomis Kijevo gatvėmis, nuolatos informuoja savo tautą apie situaciją ir atsisako evakuotis bei tokiu būdu apleisti savo žmones pareikšdamas: „Mums reikia amunicijos, o ne pavežėjimo.“

Jis taip pat demonstruoja nuoseklią ir aiškią komunikaciją, pasitikėjimą keliančią retoriką bei puikiai įvaldytą oratorystės meną, skatindamas ukrainiečius susiburti dėl bendro tikslo – Tėvynės laisvės. Gebėjimas tiksliai ir suprantamai iškomunikuoti žinutę, savo ir kitų intencijas, kad visuomenė žinotų situaciją bei savo vaidmenį įvairiomis aplinkybėmis, tokiomis sunkiomis sąlygomis yra labai svarbus.

V. Zelenskis nuolatos ukrainiečiams pabrėžia savo, kaip lyderio, aktyvų įsitraukimą kovoje už Ukrainą ir jos žmones. Jis nuolat palaiko ryšį su savo tauta, neigia paskalas apie jo pasitraukimą iš kovos lauko sakydamas: „Klausykite, aš čia. Mes nepadėsime ginklų. Mes ginsime savo valstybę. Tai mūsų žemė, mūsų šalis, mūsų vaikai. Ir mes visa tai ginsime.“

Šiuo metu Ukrainoje tiek iš Prezidento, tiek iš karininkų, kovojančių dėl laisvės, tiek iš civilių žmonių matome neįtikėtinų lyderystės, atsidavimo ir patriotiškumo pavyzdžių. Iš to visi galime pasimokyti, jog lyderis – tai žmogus, kuris išlieka stiprus be šiurkštumo. Kurio atjauta nėra silpnybės išraiška. Kuris yra drąsus be agresijos. Ir galiausiai – kurio lyderystė yra be arogancijos prieskonio.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.