Patinka tai, ką skaitote? Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti. Nepamirškite -> Paremti
Patinka tai, ką skaitote? Nepamirškite paremti.

2021 08 24

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

M. Daraškevičiaus knyga „Magiškiausias kambarys, arba Dvaro vaistinėlė“: pažinti magišką dvarų kasdienybę

Leidyklos „Lapas“ nuotrauka

Kada vaistinėlė atsirado ir kaip keitėsi? Ką naujo apie dvaro kasdienybę mums atskleidžia vaistinėlės patalpa ir čia saugoti turtai? Galiausiai ar gali būti, kad naujas formas įgijusios vaistinėlės egzistuoja ir šiandien?

Į šiuos ir daugelį kitų klausimų atsakoma Panemunės pilies direktoriaus, architektūros istoriko Mariaus Daraškevičiaus knygoje „Magiškiausias kambarys, arba Dvaro vaistinėlė“, kurią išleido leidykla „Lapas“. 

Knyga apie dvarų vaistinėles – tai istorinė architektūros ir antropologijos studija apie įvairiausiais skoniais bei kvapais persismelkusią dvarininkų buitį. Leidinyje ne tik aptinkami detalūs vaistinėlės, kaip namų erdvės, aprašymai, bet ir pristatoma gausybė nuo pašalinių akių slėptų gėrybių: nuo vaistų ir tinktūrų iki dvarininkių „laboratorijose“ pagamintų gražinimosi priemonių, nuo trauktinių iki nekasdienių gardėsių.

Architektūros istorikas Marius Daraškevičius. Linos Fisheye nuotrauka

Tyrinėdamas vaistinėles knygos autorius M. Daraškevičius atskleidžia ir platesnį to meto kontekstą. Mokslinėje studijoje aprašoma skirtingo turtingumo bajorų padėtis, svetingumo tradicijų raida. Knygos pavadinimas įkvėptas Czesławo Miłoszo prisiminimuose ir kūryboje ne kartą pasirodančių vaistinėlės, kaip magiškiausio Šetenių dvaro kambario, aprašymų. Knygoje skaitytojai ras ir daugiau literatūrinių nuorodų.

Susidomėti dvarų kultūra M. Daraškevičių paskatino smalsumas ir siekis suprasti šiandieną: „Tuo metu, kai atradau vaistinėles, tyrinėjau visai ką kita – dvaro valgomąjį. Kadangi vaistinėlės XIX amžiuje dvaruose būdavo įrengiamos ir prie valgomojo, buvau priverstas gilintis ir į jas. Bet leiskite pasitaisyti – tai buvo ne prievarta, o labiau meilė iš pirmo žvilgsnio. Vaistinėlė – tokia maža patalpa, o tiek daug įvairiausio turinio talpina! Kaip galima tuo nesižavėti?“

Pasak M. Daraškevičiaus, ši mokslinė studija – savotiškas detektyvas. „Kadangi apie dvarų vaistinėles žinoma tiek nedaug, net ir menkiausias atradimas visuomet suteikdavo didžiausią džiugesį – ar tai būtų patalpos aprašas dvaro inventoriuje, ar kelios eilutės bajorų prisiminimuose, ar bent iš dalies išlikusi buvusi vaistinėlės patalpa pačiuose dvaro rūmuose“, – sako architektūros istorikas. 

Kaip pastebi autorius, išaiškintos toli gražu ne visos vaistinėlių paslaptys, todėl šia knyga siekiama  skaitytojus užkrėsti mažai pažintu dvarų paveldu. „Magiškiausias kambarys, arba Dvaro vaistinėlė“ – tai kelionė laiku, kviečianti drauge pažinti magišką dvarų kasdienybę ir atrasti jos apraiškas šiuolaikiniame gyvenime.

Janas Bułhakas, Nesvyžiaus pilis. Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus eksponatas
Nežinomas autorius, Rokiškio dvaro grafaitės. Rokiškio krašto muziejaus eksponatas

Magiškiausias kambarys, arba Dvaro vaistinėlė Vilniuje bus pristatoma rugpjūčio 26 d. 19 val. Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerijoje Židinys (Dominikonų g. 15). Knygą galima įsigyti leidyklos „Lapas“ el. knygyne www.leidyklalapas.lt, leidinys netrukus pasieks šalies knygynus.

Knygos leidybą iš dalies parėmė Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos ir įmonė „Naturales“.

„Lapo“ informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitote?

Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti.

Paremkite