Patinka tai, ką skaitai? Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2022 02 27

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

9 min.

Madonna, D. Lynchas, A. Jolie ir Simpsonų šeima – pasaulio garsenybės smerkia Putino karą Ukrainoje

JAV popmuzikos ikona Madonna. EPA nuotrauka

Visas pasaulis – antplūdis susivienijusių visuomenės, politikos, mokslo, verslo, meno, kultūros, švietimo, sveikatos, pramogų, sporto žvaigždžių tviteryje, instagrame, feisbuke, kituose socialiniuose tinkluose ragina Putiną nedelsiant nutraukti karą Ukrainoje.

Įkvepiančiu pavyzdžiu, kaip komunikuoti socialiniuose tinkluose visiems Lietuvos kultūros ir meno lauko žmonėms, ką nors bendra turintiems su kūrybine veikla Rusijoje, tapo rašytojo Mariaus Ivaškevičiaus įrašas rusų kalba feisbuke: „Putinas jau politinis lavonas, gyvas numirėlis, politinis zombis, niekas niekada jam nebepaduos rankos. Ukraina, kurią jis bombarduoja, atstovės savo žemę, visas laisvas pasaulis, kuriam jis metė iššūkį, atsigaus, tik klausimas, kas bus su Rusija? Šis karas nukreiptas prieš jus, Rusijos žmonės. Jūs jos galutinis tikslas. Kremliaus zombiai bando užzombinti ir jus. Likite gyvi. Kalbėkite, šaukite, eikite į gatves. Ištrenkite visus zombius kojomis į priekį iš Kremliaus. Jie iš kito laiko. Neleiskite jiems paversti Rusiją Šiaurės Zombilandu.“

Žodinių komentarų nereikia konceptualiam ir iškalbingam dailininko, iliustruotojo Karolio Strautnieko darbui – visiško melagio, manipuliatoriaus ir psichopato portretui.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Karolis Strautniekas (@strautniekas)

JAV popmuzikos ikona Madonna instagrame pasidalijo trumpu videoklipu, kuriame suliejo Putino ir Hitlerio įvaizdžius, ir šalia paskelbė: „Beprasmiška ir gobšuoliška Rusijos invazija į Ukrainą PRIVALO būti sustabdyta!!! Siųskite humanitarinę pagalbą milijonams Ukrainos piliečių, kurių gyvenimus supurtė ši KRIZĖ šią sunkią akimirką!!! Putinas pažeidė visas galimas žmogaus teises. Putinas neturi jokios teisės ištrinti Ukrainos egzistenciją. Mes palaikome jus, Prezidente Zelensky!!! Mes meldžiamės už jus ir jūsų šalį! Telaimina jus visus Dievas! Nelikime abejingi tokio masto geopolitinių įvykių akivaizdoje. Yra dalykų, kuriuos galime padaryti. Слава Україні! Героям Слава! Šlovė Ukrainai! Šlovė didvyriams!“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Madonna (@madonna)

JAV aktorė, geros valios ambasadorė Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūroje Angelina Jolie instagrame pareiškė nuoširdžią paramą Ukrainos tautai ir pranešė apie pagalbą pabėgėliams.

„Kaip ir daugelis jūsų, meldžiuosi už žmones Ukrainoje. Aš su kolegomis iš Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro organizacijos (UNHCR – United Nations High Commissioner for Refugees – aut. past.) darome viską, kad užtikrintume perkeltų asmenų ir pabėgėlių apsaugą bei esmines žmogaus teises regione. Jau matėme pranešimų apie aukas ir žmones, kurie palieka savo namus ieškodami saugaus prieglobsčio. Dar pernelyg anksti sakyti, kas gali įvykti, tačiau šių akimirkų svarbos – Ukrainos tautai ir tarptautinei žmogaus teisių gynėjų bendruomenei – neįmanoma pervertinti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Angelina Jolie (@angelinajolie)

JAV kino režisierius Davidas Lynchas savo kasdienėse orų prognozėse jutubo kanale aštriais žodžiais pasmerkė Putino invaziją į Ukrainą.

„Jeigu galėčiau ką nors pasakyti ponui prezidentui Putinui, tai pasakyčiau, kad mes, žmonės, esame atsakingi už tai, kaip elgiamės su savo artimu. Egzistuoja gamtos įstatymas, rūstus įstatymas. Ir jame nėra landų – niekur nuo to nepasidėsi. Toks šis įstatymas: ką pasėsi, tą ir pjausi. Todėl šią akimirką, pone Putinai, tu sėji mirtį ir destrukciją, ir tai gula ant tavo pečių. Ukrainiečiai nepuolė tavo šalies. Tu įsibrovei ir užpuolei jų šalį. Ir ši mirtis bei destrukcija atsigręš prieš tave patį ir tave patį aplankys“, – vaizdo medžiagoje rūsčiai kalba „Tvin Pykso“ serialo kūrėjas.

Jis sulygino Putino karinę agresiją su karmos žaidimu teigdamas: „Šiame didžiajame paveiksle, šiame šou, mes dalyvaujame labai ilgai. Todėl laiko užtektinai – gyvenimas po gyvenimo, po gyvenimo – kad nupjautum tai, ką pasėjai. Mano patarimas tau: išgelbėk save. Išgelbėk ukrainiečius, išgelbėk šį pasaulį. Siekite santarvės. Megzkite draugiškus santykius. Esame pasaulio šeima. Tokiam absurdui daugiau nėra vietos. Susimąstyk. Sustabdyk šį puolimą. Būkime išvien, kad visos šio pasaulio šalys galėtų puoselėti taiką, santarvę ir kartu dorotis su mūsų problemomis. Paversk tai tikrove.“

D. Lynchas – tik vienas iš kino bendruomenės narių, pasmerkusių Rusijos karą ir savivalę Ukrainos valstybėje. Neseniai atvirame kreipimesi Ukrainos kino kūrėjai ragino nutraukti karą jų valstybėje ir siekti taikos. Tarp pasirašiusiųjų – režisierius Olegas Sencovas, Valentynas Vasjanovyčius, Maryna Er Gorbach, scenaristė, dramaturgė Natalija Vorožbyt, režisierė, rašytoja Iryna Cilyk, režisierius Narimanas Alijevas, Ukrainos kino akademijos ir Tarptautinio Odesos kino festivalio vykdomoji direktorė Ana Machuk.

„Rusija pradėjo plataus masto karą su Ukraina. Dabar kaip niekada mums reikia tarptautinės bendruomenės pagalbos ir visų tų, kurie suvokia, kad rytoj karas gali pasiekti jų pačių namų duris, – rašoma Ukrainos kino kūrėjų laiške. – Apie karą Rytų Ukrainoje savo filmuose kalbame jau aštuonerius metus. Tačiau tai, kas vyksta dabar, yra ne kinas, bet mūsų realybė. Ir šiandien ši realybė apėmė visą mūsų šalį be jokių išimčių.“

Ukrainos kino bendruomenės žmonės ragina netylėti, nelikti nuošalyje ir imtis veiksmų, kurie gali pagelbėti Ukrainai atkurti taiką. Svarbiausia, ką galima padaryti, – tai skaityti ir platinti patikrintą įvykių informaciją. Nes tiesa yra pirmoji bet kokio karo auka.

Analogišką pareiškimą kaip protestą prieš Rusijos karinę agresiją Ukrainoje pasirašė daugybė Rusijos kino bendruomenės „KinoSojuz“ narių.

Ukrainiečių dokumentinio kino režisierius Sergejus Loznica, neseniai Lietuvoje pristatęs filmą Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ apie lemtingąjį 1991-ųjų sausį, savo feisbuko paskyroje anglų ir rusų kalbomis paskelbė: „Įpliekstas Rusijos karas su Ukraina – savižudiškas ir beprotiškas aktas, kuris neišvengiamai atves prie nusikaltėliško Rusijos režimo kracho. Visas pasaulis tapo Gėrio kovos su Blogiu, Tiesos kovos su Melu, biblinio masto kovos liudininkais. Pergalė bus Ukrainos pusėje! 

Esu sukrėstas neryžtingumo ir atsargumo valdžių, visuomeninių organizacijų ir piliečių, kurie galėtų padėti Ukrainai ne tik žodžiais, tačiau ir greitais bei ryžtingais veiksmais. Humanitarinę tragediją, vykstančią mums prieš akis, iš esmės išprovokavo dviveidiška pabaisos nuramdymo ir verslo su Rusija santykių politika. Dešimtmečiais Vakarų pasaulis nusigręždavo nuo nusikaltimų, įvykdytų Rusijos režimo Čečėnijoje, Gruzijoje, Kryme, Donbase, kituose Europos ir pasaulio regionuose, ir siekė kompromisų, paremtų „pragmatizmo“ politika.

Pasaulio bendruomenei atėjo laikas atsibusti, pripažinti tai, kas vyksta, ir sutriuškinti Rusijos pabaisą!“

Net garsioji Simpsonų šeima iš animacinio serialo „The Simpsons“ solidarizuojasi su Ukraina laikydama rankose šios šalies vėliavas. Šio kadro autorius – animatorius ir režisierius Davidas Silvermanas.

„Simpsonų“ prodiuseris Alas Jeanas „The Daily Mail“ teigė, kad jų komandai labai neįprasta taip greitai sukurti politiškai aštrų vaizdą. „Mes taip elgiamės labai retai, kai reikalas nepaprastai svarbus, už kurį nėra svarbesnio. Tai įrodymas, kad mums rūpi tai, kas vyksta, kad labai užjaučiame Ukrainos tautą ir norime, jog karas liautųsi. Ant kortos – pasaulio demokratijos ateitis“, – sakė A. Jeanas.

Savo tviterio paskyroje neabejingas Ukrainos kančiai patiriant Rusijos karinę agresiją buvo JAV rašytojas Stephenas Kingas: „Daugelis iš mūsų vaikystėje žaidimų aikštelėje išmokome vieną dalyką: negali stovėti nuošaly, kai didelis berniukas skriaudžia už save mažesnį. Tu turi suduoti smūgį ar du – tam, kad didelis berniukas liautųsi. Ir tai bus teisingas poelgis.“

Škotijos dainininkė Annie Lennox instagrame retoriškai klausė: „Kokią kainą turi sumokėti paprasti žmonės už košmarišką invazijos ir karo beprotybę? Ar tai vis dėlto tik kruopščiai apgalvota apgaulė? Gąsdinimas? Grasinimas? Atleiskite man už tokius niūrius apmąstymus, tačiau turėjau privilegiją gyventi taikiomis aplinkybėmis nuo pat tada, kai gimiau – praėjus dešimtmečiui nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos – iš viso 67 metus. Aš jokiu būdu to nelaikau savaime suprantamu dalyku, todėl manau, kad „karo“ sąvoka yra nepriimtinas šlykštus barbarizmas.“

Aršų komentarą savo instagramo paskyroje paskelbė JAV TV žvaigždė Meghan McCain, ragindama stotis į laisvos ir suverenios Ukrainos pusę. „Nieko kita nejaučiu, tik pasibjaurėjimą Putino propaganda, sklindančia iš šitiekos GOP partijos (Respublikonų – aut. past.) žmonių ir konservatyvios žiniasklaidos. Kas jūs, po velnių, per žmonės, kas nutiko jūsų vertybėms, kuriomis remiantis buvo kuriama mūsų partija? – stebėjosi politiko Johno McCaino dukra. – Esame laisvės ir demokratijos partija, Amerikos pirmenybės partija, Amerikos kaip pasaulio vedlės partija. Tai teisingumo partija, Ronaldo Reagano partija…

Ukraina yra suvereni valstybė, ir ukrainiečių tauta nusipelno gyventi laisvos ir teisingos demokratijos, o ne kraugeriško, tironiško, diktatoriško Putino režimo sąlygomis. Jeigu Ukraina kris, signalai, pasklidę po visą pasaulį, bus katastrofiški – kitą kartą Kinija gali įsiveržti į Taivaną. Grėsmė demokratijai bet kurioje vietoje yra grėsmė demokratijai visur. Tai ne karo kurstymas, tai rūsti mūsų geopolitikos realybė. Kai kuriems iš jūsų iš tiesų verta rimtai susimąstyti, už ką kovojate ir kodėl pasiduodate Vladimiro Putino hipnozei. Aš nepamiršiu, istorija nepamirš, kur jūs buvote tą akimirką.

Aš esu Ukrainos pusėje. Vakar, šiandien, rytoj.“

Putino agresijos Ukrainoje fone Rusijos scenos garsenybės taip pat išlieka tvirtai solidarios – šiam karui negali būti jokių pateisinimų. Apie tai pirmasis pasisakė dainininkas Valerijus Meladzė, jau publikavome aktorės Lijos Achedžakovos, grupių „Akvarium“ ir DDT lyderių Boriso Grebenščikovo ir Jurijaus Ševčuko pareiškimus. Šou pasaulio žvaigždės Maksimas Galkinas ir Ivanas Urgantas taip pat netylėjo. Žinoma, Baltarusijos rašytoja, Nobelio literatūros premijos laureatė Svetlana Aleksijevič prisijungė prie pasaulio užjaučiančiųjų ir palaikančiųjų Ukrainą sunkiomis dienomis.

2021 m. „Eurovizijos“ konkurso Rusijos atstovė Maniža pareiškė: „Tai toks rytas, kai gailiesi, kad atsibudai. Nesuvoki, nei kur eiti, nei kam padėti. Sėdžiu ant lovos krašto ir raudu. Verkiu dėl to, kad tai ne mano pasirinkimas. Sėjama agresija prieš mano valią, prieš mano šeimos valią, tikiu – ir prieš mūsų tautų valią. Mano šeimoje taip pat yra ukrainiečių. Mano svainė yra iš Ukrainos. Mano būsimasis vyras – pusiau ukrainietis. Mano artimi bičiuliai – ukrainiečiai. Mes – giminės.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MANIZHA (@manizha)

Roko grupės „Mašina vremeni“ („Laiko mašina“) lyderis Andrejus Makarevičius palaikymą Ukrainai socialiniuose tinkluose pareiškė ne vieną sykį. Ir su ironija.

„Štai jau dvi dienas RF mėgina subombarduoti mūsų šalį, tačiau ukrainiečių karinės pajėgos duoda atkirtį ir kaunasi iki galo už kiekvieną mūsų šalies miestą“, – parašė A. Makarevičius. Jo žodžiais, šalies agresorės vadovas Vladimiras Putinas mėgino padalinti Ukrainą, tačiau viskas, ką jam pavyko padaryti – tai tik suvienyti mūsų tautą.

Dar vienas naujas jo pareiškimas instagrame: „Mokslininkai prieš karą. Gydytojai prieš karą. Rašytojai, menininkai, režisieriai, artistai, muzikantai – prieš karą. Mokytojai prieš karą. Visi normalūs žmonės prieš karą – kitaip ir nebūna. Su kuo pasiliksi, pone? Vienas išmintingas žmogus pasakė: „Galima apgaudinėti nedidelę grupę žmonių ilgą laiką. Galima apgaudinėti minią žmonių neilgą laiką. Tačiau neįmanoma apgaudinėti minios žmonių ilgą laiką. Tikra teisybė.“

Kiek anksčiau A. Makarevičius kreipėsi į Rusijos žmones su prašymu nutraukti RF sukeltą karą. „Kone kiekvienas Rusijos gyventojas Ukrainoje turi arba draugą, nors vieną, arba pažįstamą, arba giminaitį. Ir dabar mes į juos šaudome. Kas čia išvis vyksta? Tuojau pat nutraukite beprotybę. Visomis išgalėmis“, – pareiškė jis.

Rusijos TV laidų vedėja Ksenija Sobčak instagrame pašiurpusi parašė: „Šiandien mane pakėlė šeštą ryto su žodžiais „Ksiuša, prasidėjo karas“. Ne mūsų krašte – taip. Su mūsų žmonėmis – taip. Visos mano prognozės – velniop. Mes dabar visi įkalinti šioje situacijoje. Išėjimo nėra. Mes, rusai, dar daug metų srėbsime šios dienos padarinius. Dabar tikėsiu tik pačiais blogiausiais scenarijais. Nors visada buvau optimistė. Nors visi, kurie liko dabar Rusijoje – optimistai. Pesimistai seniai išvyko.“

Įnirtingu komentaru savo instragramo paskyroje pasidalijo žymus žurnalistas, videoblogeris, TV laidų vedėjas Jurijus Dudas: „Norisi pasakyti du dalykus. Pirma. Praėjusią savaitę pirmą kartą lankiausi Norvegijoje. Išvyka buvo trumpa, bet sunki. Visi pakeliui matyti miestai ir gyvenvietės paliko daugmaž tokį įspūdį: kadaise žmonės atsidūrė šaltame, į ilgį nusidriekusiame ir nelabai tinkamame komfortiškam gyvenimui žemės plote, tačiau sugebėjo viską sukurti taip, kad net pats atokiausias kaimas su dešimčia namų spinduliuoja gerovę. Ir dar nebuvome net sienos pasiekę: internete daug Norvegijos Kirkeneso palyginimų su mūsų Zapoliarnu arba Nikeliu (atstumas – 55–65 km); jeigu nebijote galutinai prarasti nuotaiką ir jėgas – susiraskite ir pasižiūrėkite.

Yra daug priežasčių, kodėl pas juos – nafta ir dujos, ir štai taip, o pas mus – nafta ir dujos, ir va taip va. Vakar daugumą šių priežasčių mes vėl galėjome matyti. Istorija susižavėjęs imperatorius. Svita su amputuotu mąstymu ir valia. Propagandinis eskortas, taip sutartinai ir saldžiabalsiškai pritariantis karui iš šiltų sostinės butų. Na ir sprendimai, kuriuos visa ši šutvė priima. Sprendimai ne tam, kad Voronežo, Kamčatkos, Nikelio ir Zapoliaro gerovei būtų konvertuoti gamtos ištekliai, o kad patys sau galėtų krautis turtus ir kuo ilgiau išbūti prieš šių išteklių lovio.

Viskas, kas parašyta aukščiau, – labai banalu; tai akivaizdu visiems, kam 2 x 2 = 4. Todėl aš tai rašau turėdamas tik vieną motyvą: kai mano vaikai ūgtelės, prisikas iki šio istorijos skirsnio, žagtelės ir paklaus: „Tėti, o tu ką tada?“ – aš turėsiu raštišką įrodymą: aš šios valdžios nerinkau, jos imperiško viesulo aš nepalaikiau.

Antra. Praėjusių metų vasarą buvo laida su Michalyčiumi iš Sankt Peterburgo grupės „Animal Jazz“. Į klausimą „Kaip tu priimi tai, kas dabar vyksta tarp Rusijos ir Ukrainos?“ jis atsakė: „Žiauru. Tragedija. Ir kaltės jausmas. Štai visi šie žalieji žmogeliukai, štai šitas visas kišimasis iš pašonės – tai nesiliaujantis mano gėdos ir kaltės jausmas. Viena vertus, dėl to, kad negaliu tam padaryti jokios įtakos. Kita vertus – dėl to, kad tai mano šalis, nors aš lyg tiesiogiai už tuos dalykus nesu atsakingas.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Юрий Дудь (@yurydud)

Kone įspūdingiausias iš Rusijos garsenybių – intelektualiojo reperio Oxxxymirono, laikomo viena įtakingiausių Rusijos scenos žvaigždžių, videopareiškimas instagrame. Išgirdęs apie Putino sprendimą veržtis į Ukrainą, Oxxxymironas atšaukė šešis savo pasirodymus, į kuriuos buvo parduoti visi bilietai.

„Laba visiems iš Piterio, – filmuodamas save kalba reperis. – Šiandien aš neapsiribosiu žodžiais apie tai, kad esu už taiką ir prieš karą. Nes žodžiais visi už taiką ir prieš karą. Tačiau tai netrukdo kilti grobuoniškiems karams. Noriu pasakyti, kad esu prieš karą, kurį tiesiog dabar sukėlė Rusija prieš Ukrainos tautą. Mano nuomone, tai katastrofa ir nusikaltimas. Karų Irake, Afganistane, Belgrado bombardavimo istorija niekaip negali pateisinti to, kas vyksta tiesiog dabar. 

Atrodytų, juk atvirkščiai – turėtume iš to pasimokyti. Aš ir pats gana daug esu kalbėjęs apie šių karų nusikaltimus dar „battle“ (reperių kovose – aut. past) Los Andžele prieš ketverius metus. Tik nesuprantu, kodėl reikia varžytis dėl to, kas blogesnis. Akivaizdu, turime būti geresni, o ne kartoti praeityje kitų darytų nusikaltimų klaidas, kad pateisintume klaidas ir nusikaltimus, kuriuos darome šiandien.

Kad ir kiek mums aiškintų, kad tai ne agresija, o gynyba, tačiau Ukraina neįsiveržė į Rusijos teritoriją. Tai Rusija tiesiog dabar bombarduoja suverenią valstybę. Kai Amerika pradėjo nusikaltėlišką karą Vietname, kurį teisino komunistine agresija, Amerikoje susikūrė galingiausias antikarinis judėjimas, vienijęs visiškai skirtingų pažiūrų žmones – nuo Muhammado Ali iki Bobo Dylono. Ir, žinoma – Amerikos valdžia tada bandė šį judėjimą vadinti antipatriotišku, tačiau šiandien mes žinome – istorija labai aiškiai parodė visiems, kad teisybė buvo būtent šio judėjimo pusėje. Būtent jis pakeitė Amerikos visuomenės požiūrį į karus.

Žinoma, tokio judėjimo mums reikia dabar. Ypač turint omenyje, kad kalbama apie tautą, kuri mums maksimaliai artima. Aš daugybę kartų Ukrainoje rengiau koncertus, mus visada labai šiltai ir svetingai sutikdavo. Aš labai myliu šią šalį. Ir tai, kas vyksta dabar – tai didžiulis skausmas ir man, ir visiems mano draugams. Visiems, kuriuos pažįstu Rusijoje. 

Dabar noriu pasakyti konkrečiai savo klausytojams: perkeliu visus šešis savo koncertus Maskvoje ir Sankt Peterburge neribotam laikui. Tie, kurie nori, gali grąžinti bilietus ten, kur įsigijo. Esu tikras, kad mane suprasite. Negaliu linksminti jūsų, kol ant Ukrainos krenta Rusijos raketos. Kol Kijevo gyventojai priversti slėptis rūsiuose ir metro. Ir kol žūva žmonės. Iš tiesų negaliu tylėti. Aš žinau, kad dauguma Rusijos gyventojų yra prieš šį karą. Ir esu tikras, kad kuo daugiau žmonių kalbės apie savo realų santykį su juo, tuo greičiau galėsime sustabdyti šį košmarą.

Ir pabaigai – aš žinau, kad natūrali reakcija į tai, kas dabar vyksta – tai neviltis, visiškas pasimetimas, desperacijos jausmas. Tačiau primenu jums – jeigu priešintis, tai ne liūdnu veidu.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Oxxxymiron (@norimyxxxo)

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Sunku skaityti smulkų tekstą?

Padidink raides, spausdamas ant aA raidžių ikonėlės straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Paremk!

Paremsiu