Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 09 24

Giedrius Tamaševičius

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Mahsos Amini mirtis ir liepsnojantys hidžabai Irano miestų gatvėse

Protestuotojai prie Irano ambasados Berlyne. EPA-EFE nuotrauka

Teherano gatvėse praeivius ir žurnalistus šios savaitės pradžioje pasitiko neįprasti vaizdai. Daugybė moterų minios apsuptyje nusimesdavo galvas dengiančius hidžabus ir padegdavo juos. Kai kurios iš jų viešai nusikirpdavo plaukus.

Nuo praėjusio pirmadienio gausios protesto demonstracijos vyko ir daugelyje kitų Irano miestų, kurias lydėjo šūkiai: „Mirtis dorovės policijai!”, „Mirtis ajatolai Ali Khamenei!“ Demonstracijas netrukus žiauriai numalšino Irano policija ir kariuomenė, o siekiant apsisaugoti nuo naujų protestų visoje šalyje kelioms dienoms buvo atjungtas internetas.

Protestai Irane dėl Mahsos Amini mirties. EPA-EFE/STR nuotrauka

Šių neramumų priežastis – 22-ejų  Mahsos Amini mirtis. Rugsėjo 13 d. ji drauge su broliu iš savo miesto Vakarų Irane atvyko į Teheraną aplankyti giminaičių. Čia ją ir dar keletą moterų dėl neva nepadorios išvaizdos sulaikė dorovės policija. Nepaisant brolio bandymų sutrukdyti, policija įgrūdo ją į automobilį ir išsivežė perauklėti. Po kelių valandų iš sulaikymo vietos išvažiavo greitosios pagalbos automobilis, o netrukus į ligoninę atskubėjusiems Mahsos artimiesiems buvo pranešta, kad ji yra komos būsenos, esą tuo metu, kai merginai buvo aiškinamos hidžabų dėvėjimo taisyklės, ją ištikęs širdies infarktas. Po trijų dienų Mahsa Amini ligoninėje mirė.

Protestas Ženevoje dėl Mahsos Amini mirties Irane. EPA-EFE nuotrauka.

Merginos tėvai, kalbėdami spaudai, iš karto atmetė oficialią mirties priežastį (kad infarktą sukėlusios anksčiau turėtos sveikatos problemos) ir apkaltino Irano valdžią jų dukros žmogžudyste. Jų įsitikinimą patvirtino ir internete pasklidusios kompiuterinės tomografijos nuotraukos, kuriose matomi kaukolės lūžiai patvirtina, kad Mahsa Amini veikiausiai buvo mirtinai uždaužyta.

Danų savaitraščio „Weekendavisen“ apžvalgininkas Klausas Wivelis savo komentare, pavadintame „Laisvė plaukams“, primena, kad dabartinis islamo režimas Irane anaiptol nėra įprasta šios šalies būsena. Nors aštuntojo dešimtmečio pradžioje Iranas taip pat gyveno diktatūros sąlygomis, tačiau tuometinei šacho valdžiai taisyklės dėl moterų išvaizdos ne itin rūpėjo. Daugelio jų aprangos stilius tais laikais nesiskyrė nuo Vakarų Europos moterų.

Kurdų moterų protestas Libane. EPA-EFE nuotrauka

Vaizdą pakeitė 1979 metų Islamo revoliucija, kurios pasekmes ryškiausiai pajuto lygiai pusė šalies gyventojų. Moterims buvo nurodyta slėpti plaukus po aklinais hidžabais ir apskirtai nedaryti nieko, kas vyrams galėtų sukelti „nuodėmingų“ minčių. Šias ajatolų režimo nuostatas Irano gatvėse ėmėsi įgyvendinti dorovės policijos patruliai, dėl neklusnios garbanos iki šiol nesidrovintys pakelti ranką prieš bejėges moteris.

Musulmonės, kurios protestuodamos dėl Mahsos Amini nužudymo tiek pačiame Irane, tiek daugelyje pasaulio miestų degina hidžabus, svariai liudija, kad tai ne šiaip audeklo skiautė, bet simbolis nepakeliamos naštos, kurios slegiami iraniečiai gyvena jau daugiau nei 40 metų.

Vakarų Europoje vykstančiuose politiniuose debatuose neretai nuskamba įsitikinimas, kad teisė viešumoje dėvėti musulmoniškas burkas yra šimtmečius trunkančios moterų kovos už laisvę apsispręsti tęsinys. „Weekendavisen“ žurnalistas primena, kad hidžabus dėvinčios protestuotojos Europos miestų gatvėse yra visiška priešingybė to, už ką kovoja Irano moterys, rizikuodamos netgi gyvybe dėl savo teisės elgtis su savo plaukais kaip tinkamos.

Irano režimo šalininkų demonstracija. EPA-EFE nuotrauka

Penktadienį ir daugelyje Irano miestų vyko režimo rėmėjų demonstracijos, kurių dalyviai piktinosi protestuotojais, „laužančiais islamo įstatymus“ ir „niekinančiais šventas islamo moterų aprangos tradicijas“.

Nors ajatolų vadas Ali Khamenei, po to, kai 2020 m. JAV nuo policininko rankos žuvo Georgas Floydas, pareiškė, kad šis įvykis atskleidė tikrąją amerikiečių valdžios prigimtį, islamo režimo tikrąją prigimtį šiomis dienomis atskleidė Mahsos Amini auka.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien