Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2023 03 02

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

„Maisto bankas“: privalomas aukojimas iš prekybos centrų – viltis skurstantiesiems

Pexels.com nuotrauka

Paramos prašančiųjų skaičiui pasiekus rekordines aukštumas, „Maisto bankas“ su viltimi gręžiasi į prekybos centrus – netrukus Seime bus svarstomas įstatymo projektas, kuris privalomai įpareigotų prekybininkus aukoti neparduotą maistą skurstančiuosius globojančioms organizacijoms. „Maisto banko“ vadovas SIMONAS GUREVIČIUS įsitikinęs – šis įstatymas padėtų išgelbėti dvigubai daugiau išmetamo maisto, kuris galėtų pamaitinti šimtus tūkstančių skurstančių Lietuvos, o karo akivaizdoje – ir Ukrainos – piliečių.


Antrą kartą Seimui siūlomas įstatymo projektas įpareigoja visiems maisto tvarkymo subjektams, kurių prekybos plotai yra didesni nei 400 kv. metrų, nerealizuotus maisto produktus neatlygintinai atiduoti labdarai ar paramai. „Maisto banko“ vadovas S. Gurevičius teigia, kad organizacija Seimo sprendimo laukia su nerimu – nuo jo gali priklausyti dabartinė skurdo situacija šalyje.

Mūsų sėkminga partnerystė su prekybos tinklais ir bendromis jėgomis nuo išmetimo išgelbėtas maistas pamaitina kone pusę visų Lietuvos skurstančiųjų. Būtent prekybos tinklų aukojamas maistas sudaro 70 proc. visų „Maisto banko“ išsaugojamų maisto produktų. Tačiau remdamiesi kitų šalių praktika matome, kad galime kur kas daugiau. Pavyzdžiui, Čekijoje nuo tokio įstatymo priėmimo pradžios iš prekybininkų surenkamas maisto kiekis per pirmus metus padidėjo daugiau nei tris kartus. Jeigu panašus scenarijus pasikartotų ir Lietuvoje, galėtume pamaitinti kone visus maisto nepritekliuje gyvenančius žmones. Tai būtų didžiulis išsigelbėjimas dabartinėje infliacijos ir karo akivaizdoje“, – teigia organizacijos vadovas.

Anot „Maisto banko“ vadovo, daugiau iš prekybos tinklų išsaugoto maisto leistų suteikti žmonėms reguliaresnę pagalbą, praturinti paramos krepšelius, juos sudaryti iš įvairesnio maisto, galiausiai – padėti didesniam stokojančiųjų žmonių skaičiui.

Išmetamo maisto potencialas – 10 kartų didesnis

Lietuvoje skurstančiųjų skaičiams nuosekliai augant, paramos kiekiai iš prekybos tinklų mažėja. Tačiau, anot S. Gurevičiaus, ne visas dabartinis potencialas išnaudojamas.

2021 m. iš prekybos tinklų gavome 5077 tonas, o 2022-aisiais – 4333 tonas vartoti tinkamo maisto. Šis 15 proc. sumažėjimas kirto mums labai skaudžiai. Pokytį galėjo lemti daug skirtingų priežasčių – nuo pasikeitusių maisto tvarkymo procedūrų iki darbuotojų trūkumo. Tačiau tai nebūtinai rodo, kad mažėjo išmetamo maisto kiekis. Pagal 2021 m. ŽŪM inicijuotą tyrimą, kurio metu buvo apklausiami prekybininkai, jie teigė per metus išmetantys daugiau nei 47 000 tonų maisto. Tai net 10 kartų daugiau, negu mes surenkame šiuo metu. Vadinasi, potencialas – didžiulis“, – teigia organizacijos vadovas.

Anot S. Gurevičiaus, šiuo metu aukoti labdaros organizacijoms neprivaloma, o tik rekomenduojama. Todėl labai dažnai surenkamas toli gražu ne visas neparduotas maistas. „Aukojamo maisto kiekiai labai priklauso nuo prekybininko vertybių, įsitikinimų ar maisto rūšiavimo taisyklių, vidinių nuostatų. Tad nors iš vienų prekybos tinklų surenkame visą produkciją – neparduotus pieno, mėsos, žuvies gaminius likus dienai iki jos galiojimo pabaigos, taip pat vaisius ir daržoves, kiti aukoja tik dalį neparduoto asortimento. Pavyzdžiui, tik duonos gaminius“, – teigia organizacijos vadovas.

Pajėgumų nepritrūks

Maisto banko“ vadovas tikina, kad naujojo įstatymo priėmimas pareikalautų papildomų infrastruktūrinių pokyčių bei dar glaudesnės organizacijos ir prekybininkų partnerystės. Tačiau S. Gurevičius įsitikinęs, kad „Maisto bankas“ yra pajėgus surinkti didesnius maisto kiekius. Organizacija artimiausiu metu ruošiasi plėtrai – dabar atidaromi šeši nauji skyriai regionuose.

„Per daugiau nei dvidešimt darbo metų „Maisto bankas“ jau sukūrė efektyviai veikiančią maisto surinkimo infrastruktūrą. Bendradarbiaudami su daugiau nei 600 kitų nevyriausybinių organizacijų jau dabar surenkame paramą visoje Lietuvoje. Kasdien aplankome 90 skirtingų Lietuvos miestų bei miestelių ir paramą maistu tokiu būdu surenkame iš 538 prekybos vietų. Artimiausiu metu planuojama plėtra regionuose leis dar labiau sutrumpinti logistikos grandinę, daugiau maisto išdalinant regionuose, iš kurių jis yra paimtas“, – sako S. Gurevičius.

Šiuo metu prekybos centrų paramos dėka pamaitinama daugiau nei 100 000 sunkiau gyvenančių žmonių. Organizacija tikisi, kad, priėmus naują įstatymą, šis kiekis galėtų didėti du ar net tris kartus.

Prekybininkus įpareigojantis įstatymas – ne naujiena Europoje

Šiuo metu prekybininkus aukoti įpareigojanti įstatyminė bazė jau veikia tokiose šalyse kaip Prancūzija, Italija, Ispanija ir Čekija.

„Prancūzija tapo pirmąja šalimi pasaulyje, 2016 m. įteisinusia privalomą neparduoto maisto aukojimą skurstančiuosius gelbstinčioms organizacijoms. Ispanija žengė dar vieną žingsnį – šioje šalyje prekybos centrai bus baudžiami net 60 tūkst. eurų siekiančiomis baudomis už pakartotinius nusikaltimus, susijusius su maisto švaistymu. Šie sprendimai ne tik padeda smarkiai sumažinti išmetamus maisto kiekius, bet ir prisideda prie 2030-ųjų darnaus vystymosi tikslų, siekiant mažinti klimato kaitos padarinius”, – teigia S. Gurevičius.

Šiuo metu „Maisto bankas“ per metus išsaugo daugiau nei 6100 tonų maisto, iš jų 71 proc. yra maistas, surinktas iš prekybos tinklų. Dažniausiai tai paskutinę dieną galiojantys maisto produktai, neparduoti, stipriai prinokę ar netaisyklingų formų vaisiai ir daržovės, maistas, kurio galiojimo terminas „Geriausias iki“ jau yra pasibaigęs.

Parengta pagal „Maisto banko“ informaciją.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite