2021 07 22
Vidutinis skaitymo laikas:
Mariestado katedroje iki rugsėjo pabaigos veikia lietuvių kalvių paroda

Liepos pradžioje plačiai Lietuvoje ir už jos ribų žinomi kalviai Algirdas, Mindaugas ir Martynas Stankai Mariestado mieste Švedijoje dalyvavo kalvystės meno dienose. Prie kalvystės tradicijas puoselėjančios šeimynos prisijungė kalviai Donatas Liekmanis ir Darius Vilius. Eksperimentinę archeologiją bei rekonstrukciją ir senąsias gamybos technologijas tyrinėjantis archeologas dr. Gvidas Slah vietos bendruomenei pristatė akademinius lietuvių kalvystės ir kryždirbystės tyrinėjimus.
M. Stankus pasakojo, kad net penkias dienas vykusių renginių bendras pavadinimas buvo „Nematomi tiltai“. „Tarp baltiškosios ir skandinaviškosios kultūros pastebiu nemažai bendrumų. Ypač jei kalbėtume apie kalvystę. Formos ir struktūros panašumai yra akivaizdūs, todėl nusprendėme, kad lietuviškosios kryždirbystės darbai bus suprantami ir įvertinti Švedijoje. Būtent senoji kalvystė ir, konkrečiau, kryždirbystė tapo lietuviškųjų dienų Mariestade pagrindu“, – pasakojo kalvis.
Miesto centre stovinčios Mariestado katedros (šved. Mariestads domkyrka) prieigose vykusi šventė sutraukė gausų vietos gyventojų būrį. Lietuviškos dainos, paskaitos, nuolat veikianti kalvė ir viską vainikavęs baltiškus simbolius primenančių skulptūrų deginimas per miestą tekančioje Tidano upėje sulaukė didelio dėmesio. Apie unikalią galimybę susipažinti su kryždirbystės menu rašė vietinė žiniasklaida.

M. Stankus pasakojo, kad teko sutikti ir vieną kitą Švedijoje dirbantį kalvį. „Nesu gerai susipažinęs su tenykščių kalvių darbais ir gebėjimais, tačiau kalvystės meno dienose spontaniškai įvyko lyg ir švedo bei lietuvio kalvių varžytuvės. Švedas pasiūlė kiek įmanoma greičiau nukalti paprastą vinį. Iššūkis buvo priimtas, o rezultatas mus nudžiugino – D. Liekmanis vinį nukalė per mažiau nei minutę, gi švedui prireikė pusvalandžio“, — įspūdžiais dalijosi M. Stankus.
Planuojama, jog šis renginys taps tradiciniu, stiprinančiu tiltus tarp Lietuvos ir Švedijos. Bendro projekto dalyviai už galimybę dalyvauti unikaliame renginyje dėkingi koordinatoriui Valdui Šiupiniui ir Skaros vyskupijos dekanui, Mariestado parapijos pastoriui Willemui-Janui Fensui.
Naujausi

Kaunas turi ką padovanoti Europai

Vilniaus piligrimų centras pristato kalendorių „Metai su šv. Faustina“

Karas Ukrainoje: ką aktualu žinoti? (nuolat pildoma)

Rusijos raudonojo generolo mamyčiuko psichologija pagal O. Arestovičių

Kaip galima kaip atsaką į barbarybę atmesti tai, kas visada priešinosi barbarybei? S. Loznicos kalba prieš rusų kultūros boikotą

Karo akivaizda ir Bažnyčios balsas

Genocidas kaip Rusijos „modus operandi“

Sekmadienio meditacija. Apie ramybę kaip uolą

„Ačiū už prieglobstį, „Azovstali“ – mano mirties ir mano gyvenimo vieta.“ Kario D. Kozackio fotografijos iš Mariupolio gamyklos

Rūpestis dėl kūrinijos ir pagarba jai

Klusnumas Dievo Žodžiui – meilės įrodymas
