Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2022 11 18

Simonas Bendžius

bernardinai.lt

Klausymosi ir skaitymo laikas:

50 min.

Marija, kurią karo metu atrandame iš naujo

Už Ukrainą ir visą pasaulį besimeldžianti Dievo Motina – Oranta. XI a. mozaika Kyjivo Sofijos (Šventosios Išminties) katedroje. „Wikimedia Commons“ nuotrauka

Kyjive, Sofijos (Šventosios Išminties) ortodoksų katedroje, galima išvysti vieną svarbiausių Ukrainos religinių simbolių. Tai yra Oranta – besimeldžianti Dievo Motina. XI a. sukurta mozaika dar vadinama „Nesunaikinama siena“, arba „Nepajudinama siena“. Legenda pasakoja, kad, kol Marija laikys ištiesusi rankas virš Kyjivo, tol miestas stovės nesunaikintas.

„Virš Orantos parašyti psalmės žodžiai: ‚Dievas yra mieste, jis nebus sunaikintas, – rytui auštant, Dievas ateis jam į pagalbą.‘ [Ps 46, 6] Šią Didžiąją dieną visi tikime, kad mūsų aušra artėja“, – sveikindamas tautiečius šv. Velykų proga ir drąsindamas kovoje su okupantu, pavasarį iš Sofijos šventovės kalbėjo Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Jis priminė, kad pavadinimas „Oranta“ kilo iš lotyniško žodžio orans, kuris reiškia „besimeldžianti“. Pasak prezidento, tuos du mėnesius nuo invazijos pradžios iki Velykų Ukrainoje meldėsi visi.

Praėjus jau beveik devyniems karo mėnesiams, aušra dar neišaušo – tačiau Kyjivas taip ir nebuvo užimtas, Ukraina lieka nenugalėta. Dievo Motina ir toliau laiko iškėlusi rankas maldai.

Atlaikę aibę istorinių negandų, Vilniuje iki šiol tebestovi vieninteliai iš gynybinės miesto sienos vartų išlikę Aušros Vartai, kuriuose laikomas Dievo Motinos paveikslas. Lapkričio 12–20 dienomis čia vyksta Aušros Vartų Švč. Mergelės Marijos Gailestingumo Motinos atlaidai, kurių metu, be kita ko, meldžiamasi už Lietuvą, Ukrainos bei Baltarusijos tikinčiuosius.

Todėl tai yra gera proga pakalbėti apie Mariją. Kodėl krikščionys katalikai ir ortodoksai šią moterį taip stipriai gerbia? Ką reiškia pamaldumas Marijai – ir kaip nenuklysti į kraštutinumus?

„Bernardinų“ tinklalaidėje – kunigas, Kauno Šventosios Dvasios (Šilainių) parapijos vikaras SIGITAS JURKŠTAS.

Kun. Sigitas Jurkštas. Bernardinai.lt nuotrauka

„Užtarimo tema plėtojama per visą Šventąjį Raštą. Prisiminkime Mozę, kuris iškėlęs rankas meldžiasi už savo tautą, kai ši kovoja su Amaleku. Kai tik jis nuleidžia rankas, jo tauta pradeda pralaimėti kare.

Aš manau, šitas įvaizdis čia labai tinka: mes turime būti ištvermingi maldoje. Mes tikrai matome, kad Ukraina karą laimi. Tad mes turėtume laikyti iškėlę rankas kaip Marija ir užtarti ukrainiečius. Marija yra užtarėja, kurią Dievas išklauso“, – sako pašnekovas.

Tinklalaidėje išgirsite:

0:00 – Aušros Vartų atlaiduose netikėtai sutiktas pažįstamas;

3:49 – Tai vis dėlto gerbiame ar garbiname Mariją?

6:42 – Baimė skirti laiko Marijai;

9:39 – Marija, kuri milijonus atvedė į krikščionybę;

14:22 – Ar pamaldumas Marijai prieštarauja Šventajam Raštui;

23:03 – Stulbinamas Gvadalupės Marijos paveikslas;

29:00 – Demonai bijo Marijos;

29:56 – Ką reiškia Marijos Nekaltojo prasidėjimo dogma;

34:22 – Kreipimasis „Moterie“ ir kiti bibliniai niuansai;

37:29 – Kokia pamaldumo Marijai prasmė;

42:13 – Marijos užtarimas ir velykinė Volodymyro Zelenskio kalba.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite