2021 11 30

Simonas Bendžius

bernardinai.lt

Klausymosi ir skaitymo laikas:

60 min.

Marilyn Mansonas, Jėzus Kristus ir pramogų pasaulis

Trys dalykai, kurie tame pačiame sakinyje skamba neįprastai. Netgi labai neįprastai. Tačiau pastaruoju metu krikščionys ir ne krikščionys muzikos gerbėjai dėl šių trijų dalykų laužo galvas. Marilyn Mansonas, roko atlikėjas, pagarsėjęs Biblijos deginimais ant scenos, šokiruojančiais vaizdo klipais ir atviru tyčiojimosi iš religijos, prieš keturias savaites taip smagiai šokiravo daugelį, kad mažai nepasirodė.

JAV reperis, aktyvus krikščionis Kanye Westas ant vieno pastato stogo surengė maldos ir šlovinimo koncertą „Sunday Service“. Baltai apsirengę vyrai ir moterys gieda, kartkartėmis prisijungia ir pats Kanye, maldą sako garsus popmuzikos atlikėjas Justinas Biebieris… ir šalia šių vyrų stovi lygiai taip pat kaip visi baltai apsirengęs Marilyn Mansonas.

„Dieve, dėkoju Tau už Tavo žmones. Ačiū, kad ieškodamas vienos avies, palieki devyniasdešimt devynias. Ačiū, kad niekada mūsų neapleidi“, – meldžiasi J. Bieberis, galbūt turėdamas omenyje tą šimtąją surastą, įprastai juodai besirengiančią, avį, kuri stovi jam iš dešinės. Kitas internete išplitęs kadras – K. Westas uždeda rankas ant M. Mansono pečių, abu – atrodo – meldžiasi. Viešai, į publiką, rokeris neprataria nė žodžio.

Netikėta trijulė netikėtoje vietoje: Marilyn Mansonas, Justinas Bieberis ir Kanye Westas šlovinimo koncerto metu. Jutubo kanalo „Rock Feed“ videomedžiagos kadras

„Kas čia nutiko?“ „Mansonas – krikščionis?“ „Tai per daug keista net ir Helovinui“ – pasipylė komentarai po to, kai internetiniai roko ir metalo muzikos portalai pasidalino netikėtais vaizdais. Žiniasklaidai interviu davė ir kelios moterys, kurios atlikėją kaltina seksualinio pobūdžio nusikaltimais (Mansonas visus kaltinimus neigia) – jos dalijosi, kad yra skaudu matyti, jog net neatgailavęs nusikaltėlis visuomenei staiga pristatomas kaip doras krikščionis.

Žurnalas „People“ kreipėsi į trijulės atstovus spaudai – atsakymus gavo lakoniškus: J. Bieberiui esą tai buvo netikėta, tuo metu K. Westo aplinka pasakė, kad M. Mansono dalyvavimas buvo „integrali renginio dalis“. Na, o į esminį klausimą – atsivertė į krikščionybę ar ne – paties rokerio atstovas tiesaus atsakymo neįteikė: „Tai niekieno reikalas.“

Ar albumo „Antikristas superžvaigždė“ autorius, prieš kurio koncertą „Žalgirio“ arenoje 2012 m. protestavo dalis lietuvių katalikų, tapo Kristaus sekėju – aiškiai nežinome, iki šiol naujos informacijos nėra. Tad kol kas su „Bernardinai.lt“ pašnekovu galime pasikalbėti apie M. Mansono atsivertimo klausimą, mūsų, krikščionių, reakcijas bei tikinčiam žmogui kartais negailestingą pramogų pasaulį. Tinklalaidėje dalyvauja katalikų teologas, metalo muzikos autorius ir atlikėjas, diakonas Benas Ulevičius.

VDU Katalikų teologijos fakulteto dekanas diak. Benas Ulevičius. Remigijaus Ščerbausko nuotrauka

„Mane labai džiugina tokie įvykiai, kaip dabar kad nutiko. O Mansono atstovo pasakymas duoda daug vilčių, nes mano gyvenime, tiesą sakant, buvo ir kitų roko žvaigždžių, už kurias pasimelsdavau. Kai kurie iš tų žmonių dabar kalba apie Kristų – pavyzdžiui, Alice Cooperis ar Blackie Lawlessas iš grupės „W.A.S.P.“, – pasakoja diak. Benas.

Teologas tiki, kad M. Mansono atsivertimas (ar jo procesas) yra tikras – kitaip Kanye Westas nebūtų rizikavęs savo reputacija, drąsiai pasikviesdamas skandalų šleifą turintį rokerį į grynai krikščionišką šlovinimo renginį. Tiesa, pašnekovas pastebi, kad, net jei ir taptų viešu Kristaus sekėju, M. Mansonas iš tikėjimo brolių ir seserų vis tiek turėtų susilaukti piktų reakcijų.

„Jis, ko gero, tikinčiuosius ir vėl nuviltų – nes mes įprastai įsivaizduojame, kokiu būdu ir kaip jis turėtų būti krikščionis. Bet iš žmogaus su tokia istorija kaip M. Mansono negali tikėtis vadovėlinio krikščionybės varianto. Dažniausiai atsivertę krikščionys muzikantai atsiduria kryžminėje ugnyje – jų senieji gerbėjai nesupranta, kodėl dabar jie ėmė kalbėti apie Dievą, o krikščionys jų vis tiek nepriima. Niekada nesi good enough, pakankamai geras.

Čia yra sunkus akmuo į mūsų daržą. Mes dažnai nesugebame pasidžiaugti žmogaus atsivertimu. Bet tokiu atveju, jeigu M. Mansonas tikrai taptų krikščionimi, tai man iš dalies pateisintų jo baisiosios kūrybos prasmę – nes tada tu matai kontrastą, matai, ką atsivertimas daro žmogui. Ir, ko gero, pačiam M. Mansonui iškiltų rimtas klausimas, ką daryti su kai kuriais savo kūriniais, kaip jis juos interpretuotų. Man tai būtų labai įdomu“, – sako B. Ulevičius.

Tinklalaidėje išgirsite:

0:00 – Įžanga;

4:21 – Diskusijos „Teizmas ar natūralizmas – kas geriau paaiškina pasaulį?“ reklama;

7:49 – Kuo Marilyn Mansono kūryba Beną žavi ir žeidžia;

17:13 – Įspūdžiai, pamačius Mansoną šlovinimo renginyje;

20:56 – Tam, kad galėtum klausytis šokiruojančios muzikos, pirmiausia reikia pažinti save;

23:51 – Kaip vertinti galimą Mansono atsivertimą;

28:55 – Drąsus Kanye Westo sprendimas ir papiktinimas dėl kaltinimų Mansonui seksualiniais nusikaltimais;

36:06 – Ne visada krikščioniui draugiškas pramogų pasaulis;

42:35 – Kritika Lietuvai dėl amžiaus cenzo netaikymo;

46:20 – Beno patirtis pramogų versle;

51:59 – Palinkėjimas krikščionims meno ir pramogų pasaulio žmonėms.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien