Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2022 10 14

Ortodoksas.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Maskvos Sinodo naujienos: Vilniaus metropolitas neatleidžiamas, Ukrainos vyskupijos toliau aneksuojamos

Maskvos patriarchas Kirilas bei vyskupai susitinka su V. Putinu, 2013 m. Kremlin.ru / „Wikimedia Commons“ nuotrauka

Spalio 13 d. Maskvoje vyko Sinodo posėdis, kuriame buvo svarstoma dešimtys skirtingų klausimų. Tarp reikšmingiausių Lietuvai – svarstymas dėl vietinio Maskvos patriarchato metropolito atleidimo ir sprendimas dėl Ukrainos Rovenkų vyskupijos tiesioginio pavaldumo Maskvai.

Spalio 9 d. Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus sulaukė kanoninio amžiaus – 75 metų. Maskvos patriarchate tokio amžiaus sulaukęs vyskupas privalo pateikti atleidimo prašymą Maskvos patriarchui, o prašymas patenkinamas, jei taip nusprendžia Sinodas. Šiuo atveju Sinodas leido metropolitui ir toliau eiti pareigas.

Ukrainos atžvilgiu Maskvos Sinodas faktiškai pripažino Rusijos įvykdytą skirtingų Ukrainos sričių aneksiją ir pertvarko savo administracinę struktūrą pagal naująją politinę realybę. Sinodo tekste jau kalbama apie „Donbaso, Chersono, Zoporižės sričių ir Ukrainos“ pabėgėlius – lyg Donbasas, Chersonas ir Zaporižė nebūtų Ukraina. Taip pat nuo Maskvos patriarchato Ukrainos Bažnyčios Sinodas atskyrė dar vieną vyskupiją.

Luhansko srityje esančios Rovenkų vyskupijos vyskupas nuo šiol bus atskaitingas ne Maskvos patriarchato metropolitui Kyjive, o tiesiogiai Maskvai. Kiek anksčiau, birželio mėnesį, Sinodas į tiesioginį pavaldumą Maskvai perdavė Krymo vyskupijas.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Dera prisiminti, kad anksčiau Maskvos patriarchatas nuolat tvirtino, kad jam priklausanti Ukrainos Ortodoksų Bažnyčia yra nepriklausoma nuo Maskvos. Visi žaidimai su Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios „savarankiškumu“ ir „autonomiškumu“ tapo staiga nebereikalingi, kai į atitinkamas vyskupijas įžengė Rusijos kariai. Tarpininko Kyjive panaikinimas vyksta Maskvos Sinodo sprendimu, nes, žinoma, net ir formaliai, pagal Bažnyčios statutą, Maskvos Sinodas ir lieka aukščiausia valdžia kiekvienai Maskvos patriarchato daliai, nesvarbu, kad ir kokia „savarankiška“ ar „autonomiška“ ta dalis būtų paskelbta.

Ukrainoje veikia ir iš tikrųjų nepriklausoma (autokefalinė) Ukrainos Ortodoksų Bažnyčia, kurios Maskva nepripažįsta. Jos vadovas – Kyjivo ir visos Ukrainos metropolitas Epifanijus.

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu