Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2021 08 05

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Meninis projektas kviečia pasižvalgyti po vaikystės knygų iliustracijas

Skaitmeninis archyvas „Mozaika“. Projekto autorių nuotrauka

Ar prisimenate savo vaikystės knygas? Skaitmeninis archyvas „Mozaika“ kviečia žvilgsniu sugrįžti prie jų iliustracijų bei susipažinti su jų autoriais. Projektu siekiama iš naujo įvertinti XX a. antrosios pusės Lietuvos iliustruotojų darbus ir atkreipti dėmesį į jų meninę vertę bei reikšmę formuojant mūsų pasaulėvoką.

Iliustracijos išsiskiria ne tik estetiškai, bet ir idėjiškai

Idėjos autorė Miglė Rudaitytė-Černiauskienė atkreipia dėmesį, jog lietuvių dailininkų iliustracijos yra išskirtinės tarptautiniame kontekste ir vertos saugoti. Šie autoriai nepataikavo nei vaikams, nei suaugusiesiems, nesiekė, kad iliustracija būtų dekoratyvi ar formalistinė, kuomet iliustracijos forma tampa svarbesnė už turinį.

Taip pat įdomu atkreipti dėmesį, kad archyvuojami darbai yra sukurti sovietmečiu. Tai svarbus faktorius, žinant, jog visi menininkai tuomet būdavo prižiūrimi ir cenzūruojami. Tiesa, vaikų literatūra nebuvo politizuota, ir galbūt čia autoriai galėjo laisviau reikšti savo idėjas.

Projekte atsispindi asmeninis autorės žvilgsnis

Skaitmeninio iliustracijų archyvo idėja gimė, kai autorė nusprendė sūnui perduoti savo vaikystės knygas. Jas atrado tėvų sodyboje. Tuomet jau suaugusio žmogaus akimis grafikos dizainerė pamatė, kokie įžvalgūs, gilūs ir estetiški buvo tuometiniai dailininkų kūriniai. „Pavyzdžiui, Rasos Dočkutės piešinių veikėjai – ypač stilizuoti, karnavališkos išvaizdos, išsiskiriantys iš pilkos masės. O ir pati autorė buvusi ekstravagantiška, sąmojinga asmenybė: sovietų laikais ji atsisakė duoti interviu, sakydama, kad geriausiai gali piešti, o ne kalbėti.“

Tiesa, į archyvą įtraukti ne tik plačiai įvertintų dailininkų, tokių kaip Rimvydo Kepežinsko, Sigutės Valiuvienės ar Leonardo Gutausko, darbai, tačiau ir tokie, kurie autorei padarė didelį emocinį poveikį, kelia nostalgiją. „Visi šie autoriai neabejotinai prisidėjo prie to, kokiomis spalvomis matome pasaulį šiandien ir kaip jautriai jį išgyvename“, – teigia Miglė Rudaitytė-Černiauskienė.

Idėjos autorė Miglė Rudaitytė-Černiauskienė su sūnumi Jonu. Š. Zurbos nuotrauka

Prisidėjo ir žinoma menininkė Birutė Žilytė, ir 2 m. sūnus Jonas

Projektą padėjo vystyti ir Birutė Žilytė, svarbi lietuvių kūrėja, 2015 m. pelniusi Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją. Ji papildė archyvo autorių sąrašą, siekdama dar kartą paminėti geriausius jos kartos autorius, pasakojo apie menininkus bei jų idėjas, skolino vaikiškas knygas iš savo archyvo.

„Mozaika“ ypatinga ir tuo, jog puslapis yra interaktyvus. Skaitmeninio archyvo tituliniame puslapyje pasitinka interaktyvus koliažas – jame susijungia iškarpos iš menininkų iliustracijų bei gaivališki autorės sūnaus Jono (2 m.) piešiniai. „Vaikystės prisiminimai persipynė su mano profesiniu žvilgsniu bei motinystės patirtimi. Taip gimė dėlionės formos projektas ir skaitmeninis vaikams skirtų iliustracijų archyvas“, – apibendrina autorė.

Projekto „Mozaika“ rengėjų informacija

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.