Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2021 11 27

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Mirė kompozitorius, garsių Brodvėjaus miuziklų autorius Stephenas Sondheimas

Kompozitorius Stephenas Sondheimas 2015 m. EPA nuotrauka

Savo namuose Konektikute (JAV) būdamas 91 metų mirė vienas įtakingiausių XX a. antrosios pusės kompozitorių, amerikiečių poetas, dramaturgas Stephenas Sondheimas. Apie tai pranešė JAV žiniasklaida. S. Sondheimas yra sukūręs 20 originalių Brodvėjaus miuziklų. Pagerbdami kompozitorių jo vardu yra pasivadinę teatrai JAV ir Didžiojoje Britanijoje.

Stephenas Sondheimas gimė Niujorke 1930 m. Savo pirmųjų teatrinių eksperimentų ėmėsi šeštajame dešimtmetyje. Pirmuoju Brodvėjaus šou, kuriam S. Sondheimas sukūrė žodžius ir muziką, tapo 1962-ųjų farsinė komedija „Smagus dalykas, nutikęs pakeliui į forumą“ (A Funny Thing Happened on the Way to the Forum). Šis darbas pelnė prestižinę „Tony“ premiją kaip geriausias miuziklas ir buvo rodomas daugiau kaip dvejus metus. Tačiau tikroji sėkmė S. Sondheimą aplankė 1957-aisiais, kai jis buvo pakviestas parašyti žodžius Leonardo Bernsteino miuziklui „Vestsaido istorija“ (West Side Story).

Šis pastatymas tapo Brodvėjaus numylėtiniu, be šio pastatymo buvo dar daugiau kaip 700, o 1961-aisiais pagal miuziklą buvo sukurtas filmas, nuskynęs „Oskarą“. Vis dėlto pats S. Sondheimas vėliau prisipažino, kad buvo nepatenkintas šiuo darbu ir kad jam „labai sunku klausytis kai kurių iš šių dainų“.

Neilgai trukus po šios sėkmės S. Sondheimas ėmė pats kurti muziką miuziklams. Tai kurie jų tapo tarptautiniais hitais. 1979 m. kompozitorius pristatė muzikinį trilerį „Svinis Todas, demonas kirpėjas iš Flitstryto“ (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street). Miuziklas apie kirpėją žudiką sulaukė daugiau kaip 550 pastatymų, o 2007 m. jį ekranizavo Timas Burtonas, pagrindinį vaidmenį atliko Johnny Deppas.

1987 m. pasirodęs S. Sondheimo miuziklas-pasaka „Gilyn į mišką“ (Into the Woods) pelnė tris „Tony“ premijas ir 2014 m. buvo ekranizuotas Robo Marshallo – čia vieną pagrindinių vaidmenų atliko Meryl Streep.

1991 m. S. Sondheimas pelnė „Oskaro“ statulėlę geriausios filmo dainos nominacijoje už muziką ir žodžius dainai „Sooner or Later (I Always Get My Man)“ iš filmo „Dikas Treisis“ (Dick Tracy), kurią atliko Madonna.

2010 m. S. Sondheimo garbei jo vardu buvo pavadintas vienas iš Brodvėjaus teatrų, vėliau tą patį padarė ir vienas iš Londono muzikinių teatrų. 2015-aisiais kompozitorius iš Baracko Obamos rankų pelnė Prezidentinį Laisvės medalį.

Iš viso per savo karjerą S. Sondheimas apdovanotas aštuoniomis „Tony“ premijomis, šeši albumai su jo šou pelnė „Grammy“, o kompozicija „Send in the Clowns“ 1975-aisiais apdovanota „Grammy“ kaip geriausia metų daina.

Lietuvoje S. Sondheimo muzikinį trilerį „Svynis Todas: demonas kirpėjas“ 2009 m. yra pastačiusi režisierė Dalia Ibelhauptaitė, o 2019 m. miuziklą „Gilyn į mišką“ į Lietuvos rusų dramos teatro sceną perkėlė režisierius Vilius Malinauskas.

„Reikia dirbti ties tuo, kas kelia nepasitikėjimą – ties tuo, kas verčia jus savimi nepasitikėti. Jeigu tiksliai žinote, kur link einate, tai jau nuėjote, kaip sakė poetas. Tai reiškia mirtį“, – 2017 m. yra sakęs kompozitorius S. Sondheimas.

Parengė Jurgita Jačėnaitė.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Kas yra „bernardinai“?

Arba, kodėl „Bernardinai.lt“ yra nemokama žiniasklaida ir kodėl kviečiame tapti partneriais paremiant.