2020 10 19

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Mirė legendinis operos bosas Vaclovas Daunoras

Priima apdovanojimą.
Operos solistas Vaclovas Daunoras ir muzikologė Jūratė Katinaitė. Martyno Aleksos nuotrauka

Spalio 19-ąją, eidamas 84-uosius gyvenimo metus, Vilniuje mirė legendinis operos bosas Vaclovas Daunoras (1937–2020).

Atsisveikinimas su operos solistu Vaclovu Daunoru vyks Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro Didžiojoje salėje spalio 23 d. (penktadienį) nuo 9 iki 14 valandos. Urna iš teatro išnešama 14 val. Laidotuvės – 15 val. Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje. Šv. Mišios už velionį bus aukojamos spalio 22 d. (ketvirtadienį) 19 val. Vilniaus Bernardinų bažnyčioje.

V. Daunoras laikomas vienu ryškiausių artistų Lietuvos operos istorijoje. 1960 m. jaunas solistas debiutavo operoje „Karmen“ Eskamiljo vaidmeniu. 1962 m. iškovojo trečią vietą M. Glinkos konkurse Maskvoje. 1966 m. tarptautiniame P. Čaikovskio konkurse Maskvoje pelnė ketvirtą vietą.

V. Daunoras stažavo Milano „La Scala“ teatre ir 1967 m. debiutavo jo scenoje kartu su garsiuoju Luciano Pavarotti: italas G. Verdi „Rigolete“ atliko Hercogo, o lietuvis – Monteronės partiją.

Portretas.
Operos solistas Vaclovas Daunoras. LNOBT archyvo nuotrauka
Portretas.
Operos solistai Vincentas Kuprys, Vaclovas Daunoras ir Edvardas Kaniava. LNOBT archyvo nuotrauka
Operos scena.
Vaclovas Daunoras – Borisa sGodunovas. LNOBT archyvo nuotrauka

1971 m. tarptautiniame Tulūzos dainininkų konkurse Prancūzijoje V. Daunoras laimėjo „Grand Prix“. Šis konkursas priklauso aukščiausio meistriškumo konkursų kategorijai, tad jį laimėjusiems dainininkams vėliau nebeleidžiama varžytis kituose konkursuose.

Daugiau nei tris dešimtmečius V. Daunoras dainavo Lietuvos operos ir koncertinėse scenose. Vėliau tuo metu sukauptą artistinę ir vokalinę patirtį dainininkas vaizdingai išdėstė savo memuaruose, kuriuose atskleidė menininko ir totalitarinės sistemos konfliktą, dramatiškus ir kurioziškus savo biografijos puslapius.

Laisvalaikio valandas žymus operos solistas skirdavo tapybai ir žvejybai.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, V. Daunoras išvyko gyventi į JAV. 1995 m., būdamas 58-erių, sugebėjo debiutuoti prestižiniame Niujorko „Metropolitan Opera“ teatre ir jame dainavo net dešimtį sezonų. 2005 m. solistas baigė karjerą dėl jam diagnozuotos Parkinsono ligos.

Portretas.
Operos solistas Vaclovas Daunoras. Martyno Aleksos nuotrauka
Knygos pristatyme.
Operos solistas Vaclovas Daunoras ir muzikologė Jūratė Katinaitė. Martyno Aleksos nuotrauka
Portretas.
Operos solistas Vaclovas Daunoras. Martyno Aleksos nuotrauka

2018 m. pasirodė muzikologės Jūratės Katinaitės parengta monografija apie V. Daunorą „Karalių kuria aplinka“ (Raimondo Paknio leidykla). Pristatant šią knygą legendiniam solistui buvo suteiktas LNOBT emerito garbės vardas.

„Karaliui nereikia vaidinti karaliaus. Jam išėjus į sceną, iš aplinkos reakcijos ir elgesio publika turi suprasti, kad įėjo karalius. Karalių kuria aplinka, jam nereikia vaidinti savo didybės“, – teigė pats V. Daunoras.

Išgirdęs žinią apie jo mirtį, Lietuvos operos pasaulis akimirksniu suvokė: išėjo Karalius.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien