Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2021 09 15

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Mirė Lietuvos fotomeno lyrikas Romualdas Rakauskas

Fotomenininkas Romualdas Rakauskas. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka

Eidamas 81-uosius metus mirė Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, fotomenininkas Romualdas Rakauskas. Apie jo mirtį LRT pranešė duktė Eglė Rakauskaitė.

Su Romualdu Rakausku atsisveikinti bus galima rugsėjo 19 d., sekmadienį, nuo 16 val. laidojimo namuose „Rekviem“, Jonavos g. 41A, Kaune. Urna su palaikais išlydima į Petrašiūnų kapines rugsėjo 20 d., pirmadienį, 14 val. Šeimos prašymu kviečiama į atsisveikinimą gėlių nenešti, norimą auką bus galima skirti Romualdo Rakausko kapui sutvarkyti ir kūrybai įprasminti.

R. Rakauskas gimė 1941 m. Akmenėje. Vilniaus universitete studijavo žurnalistiką, dirbo leidiniuose „Literatūra ir menas“, „Mūsų gamta“, 1967–2004 m. buvo kultūros žurnalo „Nemunas“ Iliustracijų skyriaus vedėjas, redaktorius. 1969-aisiais R. Rakauskas su kitais įkūrė Lietuvos fotografijos meno draugiją. 

Surengė daugiau kaip 70 individualių parodų Lietuvoje ir užsienyje, pelnė reikšmingų apdovanojimų.

Romualdas Rakauskas. Antano Sutkaus fotografija (Kaunas, 1979 m.)

R. Rakauską ypač išgarsino jo lyriškas fotografijų ciklas „Žydėjimas“ (1974–1984 m.), gausus poetinių metaforų, humanizmo vertybių, kai jis keliaudamas po Lietuvą fiksavo beprasidedantį pavasario žydėjimą.

Romualdas Rakauskas – vienas reikšmingiausių meistrų, įtvirtinusių Lietuvos fotografijos mokyklos tradiciją. Jo atitrūkę nuo tikrovės žydinčių kaimų ir jų žmonių kasdienybės fotovaizdai kuria poetišką ir nepaprastai jautrų, švelnų pasakojimą. Neatsiejamas nuo R. Rakausko kūrybos lyriškumas tapo išskirtiniu ne tik jo kolegų amžininkų laikotarpio kūryboje, bet ir Lietuvos fotografijos istorijoje.

Fotomenininko kūrinių turi Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Prancūzijos nacionalinė biblioteka Paryžiuje, Tarptautinis fotografijos centras Niujorke.

2004 m. R. Rakauskui skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija, 2009-aisiais – Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija. Už savo kūrybą R. Rakauskas apdovanotas Gedimino ordino Riterio kryžiumi. 2018-aisiais Kauno meno kūrėjų asociacija jam skyrė premiją už gyvenimo kūrybos nuopelnus.

Romualdo Rakausko fotografija iš ciklo „Žydėjimas“ (1974–1984 m.)
Romualdas Rakauskas, „Žydėjimas. Nr. 49“ (1976 m.). Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus eksponatas. Limis.lt nuotrauka
Fotomenininkas Romualdas Rakauskas. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Romualdas Rakauskas, „Žydėjimas, 100“ (1980 m., sidabro druskų atspaudas, 29,6 x 39 cm). Lietuvos fotomenininkų sąjungos eksponatas. Limis.lt nuotrauka
Fotomenininkas Romualdas Rakauskas. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Fotomenininkas Romualdas Rakauskas. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Romualdo Rakausko fotografija iš ciklo „Žydėjimas“ (1974–1984 m.)
Romualdo Rakausko fotografija iš ciklo „Vilniaus ir Kauno šiokiadieniai“

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė užuojautą dėl fotomenininko Romualdo Rakausko mirties. „Lietuva ir pasaulis neteko itin talentingo kūrėjo, fotografijos meistro, kurio žvilgsnis mums nuolat dovanojo nevaržomo džiaugsmo ir didžiausio subtilumo akimirkas. Su Romualdo Rakausko kūryba siejama ištisa fotografijos epocha ir nepakartojamas kasdienybės švelnumas“, – teigia Lietuvos prezidentas G. Nausėda užuojautoje.

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė taip pat reiškia nuoširdžią užuojautą dėl fotografo Romualdo Rakausko netekties.

„Išėjus fotografui, fotožurnalistui, menininkui ir visuomenininkui, Nacionalinio kultūros ir meno premijos laureatui Romualdui Rakauskui, užsivertė dar vienas Lietuvos fotografijos puslapis. Tai buvo savo pašaukimui atsidavęs kūrėjas, kurio fotografijos virto personalinėmis parodomis, kurio darbai solinėse ir grupinėse parodose mūsų šalyje ir už jos ribų skatindavo sustoti, susimąstyti, pajausti akimirkos prasmę. Šio fotografijos Meistro darbai dvelkia poezija ir įtikina savo jautrumu, iš kitų jie išsiskiria grynumu, poetiniu įtaigumu, nesentimentaliu lyriškumu. Optimistiškai žvelgęs į žmogų bei gyvenimą, R. Rakauskas paliko gilų įspaudą Lietuvos fotografijoje. Mums trūks Maestro naujų darbų. Nuoširdžiai užjaučiu artimuosius, draugus ir kolegas“, – sakoma Vyriausybės vadovės užuojautoje.

Kultūros ministro Simono Kairio pareikšta užuojauta mirus fotografijos klasikui ir korifėjui Romualdui Rakauskui: „Tai didžiulė ir itin skaudi netektis visai Lietuvos kultūros ir meno bendruomenei. Su Romualdo Rakausko išėjimu tarsi užverčiamas svarbus mūsų šalies fotografijos meno puslapis. Romualdas Rakauskas į Lietuvos fotografiją įnešė daug šviesos, humanizmo, lyriškumo, romantizuoto požiūrio, buvo vienas vadinamosios Lietuvos fotografijos mokyklos kūrėjų, be kurio neįsivaizduojama mūsų fotografija. Romualdo Rakausko darbai, jau tapę Lietuvos fotografijos aukso fondo dalimi, ateities kartoms bylos apie šviesią šio meno misiją ir ją atlikusį kūrėją“, – sako kultūros ministras S. Kairys.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite