2022 06 20

Aurimas M. Juozaitis

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Mt 7, 1–5 „Pirmiau išritink rąstą iš savo akies“

Dr. Aurimas M. Juozaitis. Redakcijos archyvo nuotrauka

Jėzus bylojo savo mokiniams:
„Neteiskite kitų, kad patys nebūtumėte teisiami. Kokiu teismu teisiate kitus, tokiu ir patys būsite teisiami, ir kokiu mastu matuojate, tokiu ir jums bus atmatuota.

Kodėl gi matai krislą savo brolio akyje, o nepastebi rąsto savojoje? Arba kaip gali sakyti broliui: ‘Leisk išimsiu krislą iš tavo akies’, kai tavo akyje rąstas?! Veidmainy, pirmiau išritink rąstą iš savo akies, o paskui pažiūrėsi, kaip pašalinti krislelį iš brolio akies“.

Dienos skaitiniai: lk.katalikai.lt

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Evangelijos skaitinį komentuoja – dr. Aurimas M. Juozaitis

Kas inicijuoja mano krizes?

Šiandien ir ateinančias dvi dienas skaitysime Jėzaus kalno pamokslo pabaigą, kurioje Jis pradeda apibendrinti pirmąją savo didžiąją kalbą mokiniams (Mt 5, 1–7, 29), kurioje skelbia Karalystės etiką.

Kaip matome, pirmos dvi šios ištraukos eilutės yra tarsi „auksinės taisyklės“ (Mt 7, 12), kurią aptarinėsime rytoj, variacija. Tačiau ši „auksinės taisyklės“ variacija kalba ne tik apie kažko nedarymą (o juk „auksinė taisyklė“ kalba apie kažko darymą), bet kalba apie labai konkretų nedarymą – neteisimą. Vertinga pastebėti, kad iš graikiško žodžio „krino“ – teisti, atskirti, kilo žodis gr. „krisis“ – teismas; posūkio taškas, iš kurio kilo žodis „krizė“. Tad „teisimas“ yra tam tikras „posūkio taškas“, „krizė“, kurioje daromi pasirinkimai ir kurie atskiria priešingas puses tam tikru būdu.

Tad šiandien Jėzus mums sako: kad nepatekčiau į krizę, neturiu jos organizuoti kitam. O kada imuosi organizuoti šią krizę kitam?

Jis pateikia aiškų atsakymą: tuomet, kada labiau tyrinėju kitus, bet nereflektuoju savęs, t. y. neįsižiūriu į save. Tuomet ir rąstų savo žvilgsnyje nebepastebiu. O kiekvienas rąstas mano kelyje yra nuoroda į kryžių, skirtą man, kad jį pakelčiau ir neščiau, kad jis nevirstų suklupimo vieta einantiesiems paskui mane. Taigi refleksija, kaip mėgdavo sakyti Dagas Hammarskjöldas, tos „durys į save“, valo ne tik mano, bet kitų kelią vieniems į kitus.

Tiksliai yra pastebėjęs Erikas Eriksonas: „Kuo geriau pažįstu save, tuo mažiau priekaištų turiu kitiems.“ O kuo daugiau abipusio supratimo, tuo daugiau ir bendro ėjimo Dievop. Juk Dievas nori, kad mes visi būtume viena. Amen.

Prisidėk prie išlikimo!

Jei „Bernardinai.lt“ norite skaityti ir rudenį, paremkite jau dabar.