Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2020 07 28

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Namo grįžęs „Prisikėlęs Kristus“ saugo ir kunigo R. Mikutavičiaus atminimą

Restauratorius atneša skulptūrą.
Skulptūra „Prisikėlęs Kristus“. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka

Liepos 27-ąją Kultūros ministerijoje Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui perduota saugoti į Lietuvą iš Austrijos pargabenta mūsų šalies kilnojamoji kultūros vertybė – unikali vėlyvosios gotikos (XVI a.) medžio skulptūra „Prisikėlęs Kristus“.

Ją savo kolekcijoje turėjo tragiško likimo šviesaus atminimo kunigas, poetas, kolekcininkas Ričardas Mikutavičius (1935–1998), garsėjęs nuoširdumu, jautrumu ir komunikabilumu. Beje, Kristaus bruožai skulptūroje, jeigu atidžiau įsižiūrėsite, stulbinamai primena ir paties kunigo – tokie pat smulkūs ir subtilūs. Po R. Mikutavičiaus mirties (buvo žvėriškai nužudytas, o jo meno kūrinių kolekcija už maždaug 5 mln. tuomečių litų pagrobta) „Prisikėlęs Kristus“ dingo ir 2000–2001 m. buvo nelegaliai išvežtas iš Lietuvos.

Skulptūra, pripažinta kilnojamąja kultūros vertybe ir įtraukta į Kultūros vertybių registrą, namo pargrįžo kiek pasikeitusi – su naujomis kojomis ir piršteliais.

Tai pirmas kartas, kai taikant Europos Tarybos direktyvą 93/7/EEB dėl neteisėtai iš valstybės narės teritorijos išvežtų kultūros objektų grąžinimo nelegaliai išvežta kultūros paveldo vertybė grąžinama Lietuvai.

Saugoti skulptūrą „Prisikėlęs Kristus“ Kultūros ministerija patikėjo Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui. Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į tai, kad 1992–1996 m. šis vaizduojamosios dailės kūrinys buvo restauruotas tuomečiame Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno muziejinių vertybių restauravimo centre.

„Šiandien labai reikšminga Lietuvos kultūrai diena: išskirtinis kūrinys, Lietuvos kultūros vertybė, grąžinamas į gyvenimą tarptautinių konvencijų nuostatų, – iškilmingame skulptūros pristatyme ir perdavime kalbėjo kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas. – Dešimt metų užtruko procesas nuo momento, kai buvo identifikuota, kad Austrijos sostinėje Vienoje yra atsidūrusi skulptūra iš šviesaus atminimo kunigo Ričardo Mikutavičiaus kolekcijos. Procesas buvo ilgas, sudėtingas, jame dalyvavo daug mūsų šalies kultūros institucijų, užsienio diplomatai. Visų bendromis pastangomis, taip pat Austrijos kolegų, ši vertybė pagaliau sugrįžta į Lietuvą. Galime džiaugtis šio teisingumo atkūrimu, kuris saugo ir Ričardo Mikutavičiaus atminimą. Labai noriu padėkoti visoms institucijoms, žmonėms, kurių buvo gausu ir kurie prisidėjo, kad ši vertybė grįžtų į Lietuvą. Taip pat tai puikus simbolinis ženklas minint UNESCO Pasaulio paveldo metus.“

Ranka.
Skulptūra „Prisikėlęs Kristus“. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Skulptūra stovi ant stalo.
Skulptūra „Prisikėlęs Kristus“. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Torsas.
Skulptūra „Prisikėlęs Kristus“. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Kojos.
Skulptūra „Prisikėlęs Kristus“. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Pastato skulptūrą.
Skulptūra „Prisikėlęs Kristus“. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Kristus, iškėlęs du pirštus į viršų.
Skulptūra „Prisikėlęs Kristus“. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Kristaus skulptūra.
Skulptūra „Prisikėlęs Kristus“. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Kristus, iškėlęs du pirštus.
Skulptūra „Prisikėlęs Kristus“. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Skulptūra stovi ant stalo, fotografai fotografuoja.
Skulptūra „Prisikėlęs Kristus“. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Kalbasi prie skulptūros.
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Kalbasi.
Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas, kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Dokumentas.
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Pasirašo perdavimo aktą.
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Keičiasi perdavimo aktais.
Kultūros viceministrė Ingrida Veliutė ir Lietuvos garbės konsulas Austrijoje teisininkas Ulrichas Salburgas. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Spaudžia ranką.
Lietuvos garbės konsulas Austrijoje teisininkas Ulrichas Salburgas. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Portretai.
Lietuvos garbės konsulas Austrijoje teisininkas Ulrichas Salburgas (centre). Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Šneka viceministrė.
Kultūros viceministrė Ingrida Veliutė. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Šneka ministras.
Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka

Elektroniniame Kretingos krašto enciklopedijos leidinyje Jolanta Klietkutė rašo, kad prisikėlusio Kristaus skulptūros visais laikais buvo naudojamos Velykų apeigų metu. Menotyrininkas Paulius Galaunė 1930 m. mini vienintelę seniausią Lietuvoje jam žinomą skulptūrėlę „Prisikėlęs Kristus“, buvusią Kretingos katalikų bažnyčioje, ir teigia, kad ji yra kurio nors gero XVI–XVII a. Vakarų Europos meistro darbas. Dailėtyrininkė Marija Matušakaitė irgi tvirtina, kad ši skulptūra sukurta labai gero meistro.

J. Klietkutės apibūdinimu, 83 cm aukščio Kristaus figūra palinkusi į dešinę, XVI a. pr. būdingo atlašaus torso, basomis kojomis remiasi į žemę. Galva pasukta kairėn, aukšta, iškili kakta, smulkūs, subtilūs veido bruožai: siauras tarpuakis, žemai nužymėta antakių linija, nedidelė, tiesi nosis, mažos, besišypsančios lūpos. Lygūs, tvarkingai sušukuoti plaukai krinta ant pečių didelėmis, įvijomis garbanomis. Panašios, simetriškai paskirstytos garbanos atsikartoja ir vaizduojant trumpą barzdą, atidengiančią apvalų smakrą. Dešinė ranka, pakelta į viršų, laimina dviem pirštais (buvusiais prarastais), kairėje rankoje, prilaikančioje kūną supantį audinį, turėjo būti vėliava. Didelis apsiausto audinys supa pečius, palikdamas apnuogintą priekinį skulptūros torsą, priekyje vidinis apsiausto kontūras žemai nusvirusiu priekiu susilieja į vientisą ovalą su klubus juosiančiu raiščiu.

„Prisikėlęs Kristus“ turėjo būti parvežtas iš Vakarų Europos 1610–1617 m. pastatytai Kretingos bažnyčiai. Nors gali būti, kad ji buvo jau pirmojoje medinėje Kretingos bažnyčioje, statytoje 1602 m.

1928-aisiais ši skulptūra buvo padovanota generolui Vladui Nagevičiui ir atsidūrė jam priklausančiame Babtyno dvare (Žemaitkiemyje). 1944 m., generolui pasitraukus į Vakarus, buvo manoma, kad skulptūra dingo.

Sėdi prie rašomojo stalo.
Kunigas Ričardas Mikutavičius (1935–1998). Redakcijos archyvo nuotrauka

Apie 1990-uosius vienas kaunietis kunigui Ričardui Mikutavičiui atnešė Kretingos bažnyčios „Prisikėlusio Kristaus“ skulptūrą. Ji buvo nupuvusiomis kojomis, grubiai perdažyta aliejiniais dažais. 1997 m. Prano Gudyno restauravimo centre skulptūra atnaujinta restauratoriaus Juozo Šaulio, atidengtas pirminis paauksavimas.

Žuvus kunigui R. Mikutavičiui, skulptūra dingo. M. Matušakaitė viename interviu sakė, kad skulptūrą matė 2007 m. kunigo laidotuvių metu prie karsto. „Prisikėlusį Kristų“ iš kunigo R. Mikutavičiaus sesers nupirko verslininkas Juozas Edvardas Petraitis ir ją pardavė Danijoje. Vėliau ji buvo pateikta Danijos aukciono namams „Bruun Rasmussen“, ją įsigijo Austrijos pilietis.

2010 m. Lietuvos ekspertas, aukščiausios kategorijos restauratorius Arūnas Bėkšta LR Kultūros ministerijos įgaliotas Vienos antikvariate „Kunsthandel Reinhold Hofstätter e.U.“ apžiūrėjo skulptūrą „Prisikėlęs Kristus“ ir patvirtino, kad tai yra ta pati Kretingos bažnyčios skulptūra, įvertinta ketvirčiu milijono litų.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite