Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2022 05 07

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Nauja mistinio varpo legendos versija kino vakare su A. Stoniu

M. K. Čiurlionio namų nuotrauka

Gegužės 5 d., ketvirtadienį, 19 val. susitikimų ciklo „Pasaulio kino vakarai su Audriumi Stoniu“ peržiūroje – dokumentinis ilgametražis filmas „Varpas“ (The Bell, 2007, rež. A. Stonys) – užmojis patikrinti vietinę Platelių ežero legendą.

Legenda pasakoja, kad vieno skaidriausių ir paslaptingiausių Lietuvos ežerų dugne jau keli šimtmečiai guli paskendęs varpas, atsiliepiantis iš gelmės. Ar šie gelmėje aidintys varpo dūžiai tikri? Ar juntamos vibracijos kadaise iš tiesų turėjo varpo pavidalą? Ar tiesa, kad varpas nuskendo ir tebėra dugne? Siekdama išnarplioti šios legendos prigimtį ir atsiradimą, filmavimo grupė ir narų komanda leidosi į paieškų ekspediciją – legendos pėdsakais nėrė į didžiausio ir giliausio ežero Žemaitijoje dugną.

Sakoma, kad laikui bėgant legenda turi kisti – tuomet ji išliks gyvybinga ir tikroviška. Taip įvyksta ir pagrindinio kino juostos subjekto „Varpo“ atveju. Kol Ekstremalaus nardymo klubo komanda ieško varpo gyvavimo įrodymų ežero dugne, vietos gyventojai, sodriai žemaitiškai šnekantys senieji plateliškiai, svarsto, ar tai tiesa, ar ne, ar jie girdėję, ar visai nieko nežinoję apie nugrimzdusį varpą.

Tokiu būdu kino juostoje fiksuojama nauja legendos versija, kylanti iš mistika alsuojančio ežero dugno, lydima vis dar gyvo žodžio ir netikėtų atradimų.

Pasakodamas apie šį filmą režisierius A. Stonys pabrėžia, kad „Varpas“ pirmiausia buvo pabandymas pakalbinti žmones: „Iš tiesų visas filmas sukasi apie tai, ką žmonės prisimena ir kaip apie tai papasakoja. Galima sakyti, jie pasakoja apie tai, kad prisiminimas ir žmogaus atmintis yra svarbiau už faktinę egzistenciją, už materiją. Tai yra priežastis, kodėl kalbinau žmones – man buvo labai įdomu stebėti, kaip įvairios istorijos susikerta, viena kitai prieštarauja, viena kitą paneigia, arba tai, kaip tiesa yra slepiama po tuo istorijos pasakojimu. Tai kažkas labai svarbaus.“

A. Stonys, tarptautinį pripažinimą pelnęs Lietuvos nacionalinės premijos laureatas, vienintelis tarp lietuvių dokumentinių filmų kūrėjų 1992 m. apdovanotas Europos kino akademijos prizu „Feliksas“, filmą „Varpas“ pirmiausia pristatė tarptautiniame dokumentinių filmų forume Indijoje, Kalkutos mieste, kur sykiu skaitė paskaitas apie filmų kūrimo meistriškumą Satyajito Ray kino ir televizijos instituto studentams. 

Filmo operatorius – Audrius Kemežys, garso režisierius – Viktoras Juzonis, juostą montavo Danielius Kokanauskis, prodiusavo Arūnas Stoškus ir Kęstutis Petrulis. Filmą kūrė „Studija 2“, bendradarbiaudama su Ekstremalaus nardymo klubu ir Lietuvos nacionaline televizija.

Filmo trukmė – 56 min.

Po filmo, kaip įprasta, bus kviečiama pasilikti pokalbio. Renginys nemokamas, be išankstinės registracijos (gyva eilė). Durys atidaromos 18.30 val. (A. Savičiaus g. 11).

M. K. Čiurlionio namų informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite