Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2022 03 19

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min.

„Nematau prasmės gyvenime, jeigu negaliu sustabdyti mirties.“ Ukrainos Prezidento V. Zelenskio istorinė kalba JAV Kongrese

Ukrainos Prezidento Volodymyro Zelenskio kalba JAV Kongrese 2022 m. kovo 16 d. EPA nuotrauka

JAV Kongreso nariai kovo 16 d., trečiadienį, atsistoję plojimais pasveikino Ukrainos Prezidentą Volodymyrą Zelenskį, kai jis vaizdo ryšiu iš Rusijos pajėgų apsiaustos sostinės Kyjivo pasakė jaudinamą ir įnirtingą kalbą. V. Zelenskis ragino Amerikos įstatymų leidėjus neskrydžio zona paskelbti dangų virš Ukrainos. Dangų šalies, kovojančios su brutalia Rusijos invazija.

Savo kalboje Ukrainos vadovas JAV Kongresui paaiškino, ką reiškia būti lyderiu. Ir parodė vaizdo medžiagą su šiurpiais Rusijos artilerijos negailestingai bombarduojamų taikių Ukrainos miestų kadrais. Vaizdo medžiaga gniaužia širdį, ramiai jos žiūrėti neįmanoma.

Skaitykite šią istorinę V. Zelenskio kalbą lietuviškai. Išvertė Jurgita Jačėnaitė.

Ponia pirmininke. Kongreso nariai. Ponios ir ponai. Amerikiečiai. Bičiuliai.

Man garbė pasveikinti jus iš Ukrainos, iš mūsų sostinės – Kyjivo. Iš miesto, kuriam atsikvėpti neleidžia Rusijos karinių pajėgų raketų ir aviacijos smūgiai. Nė dienos. Bet Kyjivas nepasiduoda. Ir nė akimirkos nemano pasiduoti! Kaip ir dešimtys kitų mūsų valstybės miestų ir bendruomenių, kuriuos užklupo pats baisiausias karas nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.

Man garbė jus pasveikinti ukrainiečių tautos – drąsių ir laisvę mylinčių žmonių – vardu. Aštuonerius metus jie priešinasi Rusijos Federacijos agresijai. Atiduoda brangiausius savo sūnus ir dukras, kad būtų sustabdytas šis plataus masto Rusijos įsiveržimas.

Dabar sprendžiamas mūsų valstybės likimas. Mūsų tautos likimas. Sprendžiama, ar bus ukrainiečiai laisvi. Ar išsaugos savo demokratiją. Rusija ne vien atakavo mūsų kraštą ir mūsų miestus. Ji ryžosi žiauriam pasikėsinimui į mūsų vertybes. Pamatines žmogiškąsias vertybes. Sutelkė tankus ir lėktuvus prieš mūsų laisvę. Prieš mūsų teisę gyventi laisviems savo šalyje, savarankiškai renkantis savo ateitį. Prieš mūsų troškimą būti laimingiems. Prieš mūsų tautos svajones. Lygiai tokias pat, kokias puoselėja ir paprasti Amerikos žmonės. Kiekvienas Jungtinėse Valstijose.

Prisimenu jūsų nacionalinį memorialą Rušmore. Veidus jūsų iškilių prezidentų. Tų, kurie paklojo Amerikos pamatus. Tokios Amerikos, kokia ji yra šiandien. Tai demokratija, nepriklausomybė, laisvė ir rūpinimasis kiekvienu. Kiekvienu, kuris sąžiningai dirba. Kuris sąžiningai gyvena. Kuris gerbia įstatymą. Mes Ukrainoje norime to paties. Viso to, kad jums yra tapę įprastu gyvenimu.

Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis. Ukrainos Prezidentūros spaudos tarnybos / EPA nuotrauka

Ponios ir ponai. Bičiuliai. Amerikiečiai.

Jūsų didžioje istorijoje esama puslapių, kurie leis jums suprasti ukrainiečius. Suprasti mus dabar, kai to reikia labiausiai.

Prisiminkite Perl Harborą. Siaubingą, tragišką 1941 metų gruodžio 7-osios rytą. Kai jūsų dangus pajuodo nuo jus atakuojančių lėktuvų. Prisiminkite. Prisiminkite tai. Prisiminkite rugsėjo 11-ąją. Siaubo kupiną 2001 metų dieną, kai blogis kėsinosi paversti jūsų miestus mūšio lauku. Kai nekalti žmonės nukentėjo nuo oro atakų. Taip, kaip niekas nesitikėjo. Taip, kad jūs atakų negalėjote sustabdyti.

Mūsų šalis tai patiria kiekvieną dieną. Kiekvieną naktį. Tiesiog dabar. Tai tęsiasi jau tris savaites. Įvairiuose Ukrainos miestuose. Odesoje ir Charkive, Černihove ir Sumuose, Žitomire ir Lvive, Mariupolyje ir Dnepre. Rusija Ukrainos dangų pavertė mirties šaltiniu. Tūkstančiams žmonių. Rusijos karinės pajėgos Ukrainoje jau paleido beveik tūkstantį raketų. Numetė galybę aviacinių bombų. Jos naudoja dronus, kad galėtų mus žudyti tikslingiau.

Tai teroras, kokio Europa nėra mačiusi. Nėra mačiusi jau 80 metų. Ir mes prašome atsako. Viso pasaulio atsako. Atsako į terorą. Negi tai didelis prašymas?

Užtikrinti virš Ukrainos neskrydžio zoną – vadinasi, išgelbėti žmones. Užtikrinti humanitarinę neskrydžio zoną. Sukurti sąlygas, kuriomis Rusija jau nebegalėtų kiekvieną dieną, kiekvieną naktį terorizuoti mūsų taikių miestų. Jeigu prašome pernelyg daug, siūlome alternatyvą. Jūs žinote, kokių gynybos sistemų mums reikia. Tai S-300 ir kitos analogiškos sistemos.

Jūs žinote, kiek daug mūšio lauke lemia aviacijos įgūdžiai. Galingos aviacijos. Apsaugant savo žmones, savo vaikus, savo laisves, savo žemes. Kokie reikalingi lėktuvai, galintys padėti Ukrainai. Galintys padėti Europai. Ir jūs žinote, kad tokių yra. Tačiau ant žemės, o ne Ukrainos danguje. Jie neapsaugos mūsų žmonių.

„Aš turiu svajonę.“ Šiuos žodžius žinote kiekvienas. Šiandien galiu ištarti: „Aš jaučiu būtinybę.“ Būtinybę apsaugoti mūsų dangų. Jūsų sprendimo būtinybę. Jūsų pagalbos būtinybę. Ir tai reikš lygiai tą patį. Tą patį, ką jaučiate jūs, kai girdite: „I have a dream.“

Ponios ir ponai. Bičiuliai.

Ukraina dėkinga Jungtinėms Valstijoms už labai svarų palaikymą. Už viską, ką jūsų valstybė ir jūsų tauta padarė dėl mūsų laisvės. Už ginklus ir amuniciją, už mokymus ir finansus, už lyderystę laisvame pasaulyje, kuri padeda daryti spaudimą agresoriui ekonominėmis priemonėmis.

Esu dėkingas prezidentui Bidenui už asmeninį įsitraukimą, už nuoširdų įsipareigojimą ginti Ukrainą ir demokratiją visame pasaulyje. Esu dėkingas jums už rezoliuciją, skelbiančią karo nusikaltėliais visus, kurie rezga nusikaltimus prieš ukrainiečių tautą.

Vis dėlto dabar, juodžiausią mūsų valstybei, visai Europai valandą, aš raginu jus išdrįsti padaryti daugiau! Kiekvieną savaitę būtini nauji sankcijų paketai. Tol, kol Rusijos karo mašina pagaliau sustos. Būtini apribojimai visiems, kurie padeda tarpti šiam žiauriam režimui.

Mes siūlome Jungtinėms Valstijoms įtraukti į sankcijų sąrašus visus Rusijos Federacijos politikos veikėjus, kurie tebeina savo oficialias pareigas ir nenutraukia ryšių su asmenimis, atsakingais už karą ir agresiją prieš Ukrainą. Nuo valstybės Dūmos deputatų iki paskutinio valdininko, kuriam nepakanka sąžinės nusigręžti nuo valstybinio teroro. Visos amerikiečių kompanijos turi palikti Rusiją. Apleisti šią rinką, užtvindytą mūsų krauju.

Ponios ir ponai. Kongreso nariai.

Parodykite lyderystę! Jeigu tarp jūsų rinkėjų yra kompanijų, remiančių Rusijos karo mašiną ir taip mėginančių išsaugoti savo verslą Rusijoje… Jūs turite daryti joms spaudimą. Kad Rusijos valstybė negautų nė dolerio, kuriuos eikvoja siekiui sugriauti Ukrainą. Sugriauti mūsų šalį. Sugriauti Europą.

Visi amerikiečių uostai turi būti uždaryti Rusijos prekėms ir laivams. Taika svarbesnė už pelną. Ir mes turime kartu ginti šį principą visame pasaulyje. Mes jau tapome antikarinės koalicijos dalimi. Didelės antikarinės koalicijos, vienijančios dešimtis valstybių. Tuos, kurie principingai sureagavo į prezidento Putino sprendimą – Rusijos invaziją į mūsų valstybės teritoriją. Tačiau turime eiti dar toliau. Turime kurti naujas priemones, kad galėtume reaguoti greitai ir sustabdyti karą.

Plataus masto Rusijos įsiveržimas į Ukrainą prasidėjo vasario 24-ąją. Ir būtų teisinga, jeigu būtų pasibaigęs po paros. 24 valandų. Jeigu blogis būtų buvęs užkardytas iš karto. Šiandien pasaulis tokių priemonių neturi. Dėl praeities karų mūsų pirmtakai stengėsi kurti priemones, kurios turėtų apsaugoti mus nuo karo. Tačiau jos neveikia. Mes matome tai. Jūs matote tai. Vadinasi, reikalingos naujos. Naujos priemonės, naujos sąjungos.

Ir mes siūlome. Siūlome įkurti susivienijimą U-24. United for Peace. Atsakingų valstybių, turinčių galią ir sąžinę, sąjungą konfliktams stabdyti. Nedelsiant. Per 24 valandas suteikti visą būtiną pagalbą. Jeigu reikia – aprūpinti ginklais. Jeigu reikia – įvesti sankcijas. Suteikti humanitarinę pagalbą. Politinį palaikymą. Duoti pinigų. Viską, ko reikia, kad būtų išsaugota taika. Kad būtų išsaugotas gyvenimas.

Toks susivienijimas galėtų teikti pagalbą ir tiems, kurie patiria stichines nelaimes, technologines katastrofas. Humanitarinės krizės ar epidemijos aukoms. Prisiminkite, kaip sudėtinga buvo pasauliui padaryti patį paprasčiausią dalyką – aprūpinti visus vakcinomis. Vakcinomis nuo kovido. Norint išgelbėti gyvybes. Norint užkirsti kelią naujų atmainų plitimui. Pasaulis mėnesius, metus aukojo tam, ką buvo galima padaryti kur kas greičiau. Kad būtų išvengta žmogiškųjų netekčių.

Ponios ir ponai. Amerikiečiai.

Jeigu dabar būtų įkurta tokia sąjunga – U-24, tikiu, kad pavyktų išgelbėti tūkstančius gyvybių. Mūsų Ukrainoje ir daugelyje kitų šalių, kurioms taip pat reikia taikos. Kurios patyrė nežmoniškus niokojimus.

Dabar prašau jūsų pasižiūrėti vieną videomedžiagą. Apie tai, ką Rusijos karinės pajėgos padarė mūsų kraštui. Mes privalome tai sustabdyti. Mes privalome tokiems dalykams užkirsti kelią. Prevenciškai sutramdyti kiekvieną agresorių, kuris kėsinasi užkariauti kitą tautą.

Prašau pažiūrėti.

Savo kalbą Volodymyras Zelenskis baigė kreipdamasis į JAV Kongresą anglų kalba.

Pabaigoje apibendrinsiu. Šiandien nepakanka būti tautos lyderiu. Šiandien reikia būti viso pasaulio lyderiu. O būti pasaulio lyderiu – vadinasi, būti taikos lyderiu.

Taika jūsų šalyje daugiau nebepriklauso vien nuo jūsų ir jūsų tautos. Ji priklauso nuo tų, kurie šalia, nuo tų, kurie turi galią. Būti galingam nereiškia būti didesniam už kitus. Būti galingam – vadinasi, būti drąsiam ir pasirengusiam kovoti už savo piliečių ir viso pasaulio piliečių gyvenimą. Kovoti už žmogaus teises, už laisvę, už teisę gyventi oriai ir mirti atėjus paskutinei valandai – tačiau ne tada, kai to užsigeis kas nors kitas, ne tada, kai to užsimanys tavo kaimynas.

Ukrainos tauta šiandien gina ne tik Ukrainą. Mes kovojame už Europos ir viso pasaulio vertybes, aukodami savo gyvenimą vardan ateities. Amerikos tauta padeda ne tik Ukrainai, bet ir Europai, ir visam pasauliui – padeda mūsų planetai išgyventi ir išsaugoti mūsų istorijoje teisingumo idėją.

Man šiandien beveik 45-eri. Šiandien mano gyvenimas sustojo. Nes nustojo plakti daugiau kaip 100 vaikų širdys. Nematau prasmės gyvenime, jeigu negaliu sustabdyti mirties. Ir tai mano, kaip tautos lyderio, esminė misija.

Kaip savo tautos lyderis aš kreipiuosi į prezidentą Bideną. Jūs – savo tautos, didžios tautos, lyderis. Tačiau noriu, kad taptumėte pasaulio lyderiu. O būti pasaulio lyderiu – vadinasi, būti taikos lyderiu.

Ačiū. Šlovė Ukrainai!

Vertė Jurgita Jačėnaitė.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu