2023 03 20
Vidutinis skaitymo laikas:
Nemokamas koncertas, skirtas J. S. Bacho gimtadieniui

Kovo 25 d., šeštadienį, 18 val. vargonų muzikos mylėtojai kviečiami į Johanno Sebastiano Bacho gimtadieniui skirtą koncertą Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje (Šv. Jono g. 12). Atlikėjai – vargonininkai Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė ir Vidas Pinkevičius.
Kovo 21 dieną muzikos pasaulis šventė 338-ąjį J. S. Bacho gimtadienį. Tai svarbi diena visiems muzikams, ypač vargonininkams. Štai dr. A. Motūzaitė-Pinkevičienė pasakoja, kad „savo gimtadienio gali ir nešvęsti, tačiau Bacho gimtadienį paminėti privalu“.
„Bacho kūryba yra svarbi Vakarų kultūros paveldo dalis. Jis yra laikomas vienu didžiausių muzikos kūrėjų istorijoje. Jo vargonų muzika yra ne tik muzikinis, bet ir kultūrinis lobis, kurį saugoti ir branginti turi visas kultūringas pasaulis“, – pasakoja dr. Vidas Pinkevičius.
Programą pradės J. S. Bacho preliudas ir fuga c-moll BWV 546. Šis didingais akordais prasidedantis kūrinys sudrebins VU Šv. Jonų bažnyčios skliautus. Pastaraisiais metais jis skambėjo Jungtinės Karalystės princo Filipo ir karalienės Elžbietos antrosios laidotuvėse. Choralinis preliudas „Wenn wir in höchsten Nöten sein“ BWV 641 iš „Orgelbüchleino“ kolekcijos pasižymi nuostabaus grožio ornamentuota choralo melodija. Šis choralas buvo labai svarbus J. S. Bachui, nes gyvenimo saulėlydyje prie jo sugrįžo ir jį gerokai išplėtojo.
Po lyriško choralinio preliudo skambės vienas virtuoziškiausių J. S. Bacho kūrinių – preliudas ir fuga D-dur BWV 532. Tai ankstyvasis J. S. Bacho periodo kūrinys, alsuojantis jaunyste ir pasižymintis greitais pasažais bei vingria fugos tema. Po greito preliudo ir fugos klausytojai galės pasimėgauti melancholišku ir ramiu choraliniu preliudu „Ich ruf zu dir Herr Jesu Christ“ BWV 639. Šis choralinis preliudas, kaip ir anksčiau nuskambėjęs, priklauso „Orgelbüchleino“ kolekcijai.
J. S. Bachas visą gyvenimą studijavo ir sėmėsi įkvėpimo iš kitų kompozitorių kūrybos. Didelę įtaką jam turėjo italų meistrai. Programoje bus galima išgirsti J. S. Bacho transkribuotą princo Johanno Ernsto koncertą G-dur BWV 592. Koncertą sudaro trys dalys: greita, grave bei pres. Šiame kūrinyje bus girdima Vivaldi įtaka. Priešpaskutinis koncerto kūrinys – itin jautrus ir subtilus choralinis preliudas „O Mensch, bewein dein Sünde gross“ BWV 622. Šis choralas pratęs „Orgelbüchleino“ kolekciją.
Koncertą užbaigs Brandenburgo koncertas Nr. 3 G-dur, BWV 1048, dr. V. Pinkevičiaus aranžuotas vargonų duetui. Pirma ir trečia Allegro dalys sukurtos J. S. Bacho, o iš antrosios dalies išlikusi tik baigiamoji kadencija. Tačiau tarp dviejų greitų dalių labai reikėjo lėtos dalies, todėl V. Pinkevičius sukūrė vidurinę dalį Adagio, įkvėptas didžiojo baroko genijaus J. S. Bacho muzikinių pavyzdžių.
Daugelyje šalių koncertuojantys vargonininkai, autoriai ir tinklaraštininkai dr. Vidas Pinkevičius ir dr. Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė yra „Vargonavimo paslapčių“ tinklaraščio, tinklalaidės ir mokymo svetainės, skirtos tūkstančiams vargonininkų iš 89 šalių, kūrėjai. Jie taip pat yra Vilniaus universiteto vargonininkai, vadovauja universiteto vargonų studijai „Unda Maris“. Vargonų muzikos mylėtojams jie siūlo vargonų muzikos klausytis internetu savo kanaluose „YouTube“ ir „Spotify“ platformose.
Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes, siūlo pasižiūrėti nemokamą videoekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus.
Įėjimas nemokamas.
Vilniaus universiteto informacija
Naujausi

Arkivysk. G. Grušas: „Kartais sistemai reikia šoko, kad įvyktų persikrovimas“

Veido atpažinimo technologijos – kokių grėsmių privatumui kyla jas naudojant?

„Stebuklo pažadas pildosi, bet kitaip, nei tikėjausi.“ Pokalbis su dainų autore ir atlikėja A. Orlova

Mada ar tikresnio gyvenimo paieškos?

„Rusija mus laiko savo teritorija.“ Pokalbis su garsiu Ukrainos žurnalistu V. Portnikovu

Auksinės žiniasklaidos linčo teismas

Natūrali pieva – ištisas mikropasaulis

Kokia jūsų dvasinės meilės kalba?

Č. Juršėno atsiminimai – knygoje „Nenuobodaus gyvenimo mozaika“

5 būdai, kaip ugdyti kūrybingumą: tarp jų – ir dirbtinis intelektas

Minėjimas „Antanas Terleckas ir 45-osios Lietuvos laisvės lygos metinės“
