2022 05 26
Vidutinis skaitymo laikas:
Nenutildyta mūza: Matildos Olkinaitės 100-metis

2022 m. birželio 6 d. sukanka 100 metų nuo tragiškos lemties Lietuvos žydų poetės panemunėlietės Matildos Olkinaitės gimimo, kurį pagerbs renginiai Rokiškyje ir Panemunėlyje.
Garsėjanti poetė Matilda kartu su šeima ir kaimynais Jofėmis 1941-ųjų liepą buvo sušaudyta Sacharos durpyne (Rokiškio r.) dar prieš prasidedant masinėms žydų žudynėms. Egzekuciją įvykdė vietiniai baltaraiščiai, tikėdamiesi pasipelnyti.
Daug metų žūties aplinkybes dengė užmaršties dulkės, niekas nebeprisiminė tikslios kapo vietos, nebežinojo net Matildos vardo. Per stebuklą išlikę merginos dienoraštis ir eilėraščių sąsiuvinis kurį laiką kunigo Matelionio buvo slepiami po didžiuoju Panemunėlio bažnyčios altoriumi.
M. Olkinaitės kūrybai balsą suteikė šviesaus atminimo profesorė Irena Veisaitė – jai Matildos eilėraščių sąsiuvinį perdavė saugoti disidentas, vargonininkas Alfredas Andrijauskas, vėliau profesorei pavyko atrasti ir 1940–1941 m. rašytą poetės dienoraštį. 2018 m. liepą prof. I. Veisaitė šiuos rankraščius perdavė Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui, patikėdama parengti ir išleisti knygą.

Po metų pasirodė M. Olkinaitės dienoraščių ir poezijos rinktinės „Matilda Olkinaitė. Atrakintas dienoraštis“ leidimas lietuvių kalba (sudarė literatūrologas Mindaugas Kvietkauskas; dailininkė Sigutė Chlebinskaitė), o 2021 m. sulaukėme angliškojo šios knygos leidimo. Beje, pastarasis pasauliniame konkurse „Tokyo Type Directors Club Annual Awards 2022“ iš pateiktų 3644 kūrinių atrinktas tarp geriausių dizaino darbų.
„Matilda Olkinaitė buvo didžiulių galimybių talentas. Ji natūraliai jungė lietuvių ir žydų kultūras, kalbas, literatūras. Lietuvių kalba jai buvo visiška sava – tai jos poezijos kalba. Tai sintezė, kurią jau įgalino tarpukario Lietuva. Matilda galėjo būti ypatinga dviejų kultūrų tarpininkė, tiltus kuriantis žmogus. Ji yra tarsi simbolis, kad, nepaisant visų aplinkybių, išankstinių stereotipų, izoliacijos, antisemitizmo, greta gyvenančios kultūros Lietuvoje jungėsi ir telkėsi į vieną pilietinę visuomenę“, – sakė M. Kvietkauskas.
Jis pridūrė, kad Matildos istorija yra labai jaudinanti, veikianti ne tik lietuvių, bet ir užsienio skaitytojus – angliška knyga, išversta rašytojos Laimos Vincės, taip pat sutinkama kaip ypatingas, gyvas liudijimas. Keletas M. Olkinaitės eilėraščių įtraukta į Anglijoje išleistą „Holokausto aukų kūrybos antologiją“.
2016 m. asociacijos Rokiškio teatro kūrybinė komanda pagal M. Olkinaitės dienoraštį, eiles ir amžininkų prisiminimus, užfiksuotus istorikės Violetos Aleknienės ir Rokiškio muziejininkų, pastatė spektaklį „Nutildytos mūzos“ (rež. Neringa Danienė).
Į M. Olkinaitės vardo įprasminimo darbus ėmė jungtis vis nauji žmonės ir organizacijos. Rokiškio bibliotekininkų pastangomis Panemunėlio geležinkelio stoties aikštėje šalia buvusių Olkinų namų iškilo medinis stogastulpis (aut. Vidmantas Zakarka). Šalia Sacharos durpyno teatralų iniciatyva pastatytas paminklinis akmuo, žymintis Holokausto aukų vietą.
Amerikiečių mokslininkų ekspedicija su neinvazine aparatūra 2018 m. vasarą ieškojo tikslios kapavietės, o apie šią paiešką JAV sukurtas dokumentinis filmas „Finding Matilda“ („Atrandant Matildą“, rež. Susan Cardillo).
Birželio 5 d., sekmadienį, Rokiškio krašto muziejuje vyksiantys renginiai prasidės asociacijos Rokiškio teatro atkurtu spektakliu „Nutildytos mūzos“. Po spektaklio planuojamas M. Olkinaitės nuolatinės ekspozicijos Rokiškio krašto muziejuje atidarymas. Ekspozicijoje, be kitų eksponatų, atsiras ir svarbiausios relikvijos – poetės dienoraštis bei eilėraščių sąsiuvinis, kuriuos a. a. prof. I. Veisaitė perdavė saugoti Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui.
Iki jubiliejaus sąsiuviniai bus restauruoti ir perduoti eksponuoti Rokiškyje. Planuojama pristatyti JAV sukurtą dokumentinį filmą „Finding Matilda“ („Atrandant Matildą“), kuris yra išverstas ir subtitruotas lietuviškai. Filmą nuotoliniu būdu iš JAV pristatys kūrėjų komanda. Taip pat planuojamas šiuo metu kuriamo lietuviško dokumentinio-meninio filmo darbiniu pavadinimu „Dangaus stulpai – skambančios sinagogos“ pristatymas ir susitikimas su režisieriumi Laurynu Valkiūnu.
Vėliau bus aplankyta dabar jau žinoma Olkinų ir Jofių šeimų palaidojimo vieta, kurioje šiuo metu vyksta tvarkymo darbai, bus pastatyta akmeninė stela.
Paskutinis renginio akcentas – stogastulpio Matildos gimtajame Panemunėlyje pagerbimas.
Birželio 6 d., tikrąją Matildos gimimo dieną, minėjimo renginiai persikels į jos vaikystės miestelį Panemunėlį: kultūros namuose vyks spektaklis „Nutildytos mūzos“ ir dokumentinis filmas „Finding Matilda“. Po renginio eisena iš kultūros namų pajudės stogastulpio šalia buvusių Olkinų namų link, kur vyks Matildos eilių skaitymai.
Panemunėlis – 2022 m. mažoji Lietuvos kultūros sostinė, tad visus metus čia vykstančiuose renginiuose – išskirtinis dėmesys Matildai Olkinaitei.
Projektą remia Geros valios fondas, Lietuvos kultūros taryba ir Rokiškio rajono savivaldybė. Organizatoriai: Rokiškio kultūros centras ir asociacija Rokiškio teatras.
Rokiškio kultūros centro informacija
Naujausi


Poetas, dailininkas G. Latakas: „Meno daiktai, tarkim, paveikslai, yra taip pat dienoraščio lapai“


Humaniška bausmės teorija – visiškai nehumaniška


Pianistė M. Rubackytė: „Savo muzikinius bičiulius galiu suskaičiuoti vienos rankos pirštais“


„Idėja randa būdą tapti matoma.“ Pokalbis su dramaturge T. Kavtaradze


Šiluvoje vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Krikščionybė ir inovacijos“


Birželio 18 d. – Gyvosios piligrimystės diena Šiluvoje


Nuo plūgo iki lėktuvo: ANBO fenomenas ir skrydis laike virš tarpukario Lietuvos


Vilniaus arkivyskupija informuoja apie naujus kunigų paskyrimus


Birželio 9 d. kviečiame melstis už „Bernardinai.lt“ redakciją


Vokiečių filosofas: „Rusų kultūra visada buvo neatsiejama nuo priešinimosi Vakarams“


Ko šiuolaikiniams vyrams pasimokyti iš „Žiedų valdovo“

