Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 01 03

Giedrius Tamaševičius

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Nickas Cave’as: atšaukimo kultūra – tai gailestingumo priešingybė

Australų dainininkas ir dainų kūrėjas Nickas Cave'as. EPA nuotrauka

Pirmojo „Hario Poterio“ filmo dvidešimtmečio proga sukurtame specialiame filme „Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts“ (liet. „20-osios Hario Poterio metinės: sugrįžimas į Hogvartsą“) ir jo pristatymuose dalis gerbėjų pasigedo pačios „Hario Poterio“ knygų serijos autorės Joanne K. Rowling.

Apžvalgininkai tai susiejo su įvykiais 2020 m. vasaros pabaigoje, kai iki tol progresyvia laikyta rašytoja kone per kelias dienas atsidūrė tarp tų, „kurių vardo negalima minėti“. Skandalą anuomet sukėlė keli J. K. Rowling pasisakymai tviterio paskyroje. Vienas iš jų skambėjo taip: „Lytis yra tikras dalykas. Jeigu nebūtų lyties, tuomet nebūtų ir potraukio tos pačios lyties asmeniui. […] Pažįstu ir myliu daug transseksualių žmonių, tačiau ištrinant lyties sąvoką tampa sunku prasmingai kalbėti apie svarbius dalykus. Tiesos sakymas nėra neapykanta.“

Už tokias nuostatas rašytoja buvo apkaltina transfobijos propagavimu, o socialiniuose tinkluose jos atžvilgiu kilo didelė pykčio ir neapykantos banga. Nuo „kontroversiškos“ rašytojos suskubo atsiriboti „Hario Poterio“ filmuose pagrindinius vaidmenis sukūrę aktoriai Danielis Radcliffe’as ir Emma Watson. Pasigirdo priekaištų ir pačioms „Hario Poterio“ knygoms dėl tolerancijos ir įvairovės stygiaus.

Kristina Tamelytė šią istoriją anuomet aptarė kaip iškalbingą „atšaukimo kultūros“ (angl. „cancel culture“) atvejį.  Savo tekstą „Atšaukimo kultūra“, arba Nebeskaitysime „Hario Poterio“  ji įžvalgiai  apibendrino, kad „pavojingiausia atšaukimo kultūros dalis yra noras kontroliuoti tai, kas ir kaip sakoma, stengiantis „įveikti“ ne nuomonę, o veikiau ją išsakiusį žmogų“.

J. K. Rowling. EPA nuotrauka

Sutapimas ar ne, tačiau 2020 m. rugpjūtį apie atšaukimo kultūrą kaip gailestingumo prieštarą savo internetinėje svetainėje „Theredhandfiles.com“ rašė ir garsus australų dainininkas Nickas Cave’as (ateinančią vasarą koncertuosiantis ir Lietuvoje).

Atviro laiško forma pateikiami Nicko Cave’o svarstymai ir šiandien suteikia svarų pagrindą susiduriant su dažnėjančiais atšaukimo kultūros pasireiškimais.

Be gailestingumo visuomenė liktų baiminga, linkusi kerštauti ir be humoro jausmo

Gailestingumas – tai vertybė, kuri turėtų būti kiekvienos funkcionuojančios ir tolerantiškos visuomenės pagrindas. Būti gailestingam – tai pripažinti, kad visi esame netobuli – tai suteikia mums oro kvėpuoti. Kadangi visuomenę vienija polinkis klysti, galime joje jaustis saugiai. Neturėdama gailestingumo visuomenė netenka savo dvasios ir pati save praryja.

Gailestingumas teikia mums galimybę atvirai įsitraukti į laisvą pokalbį – tai kolektyvinio atradimo plėtinys, vedantis į bendrąjį gėrį. Jei gailestingumas yra mūsų vedlys, esame saugūs, nes gebame vieni į kitus atsižvelgti ir galime (cituojant Oscarą Wilde’ą) „grakščiai žaisti idėjomis“.

Tačiau gailestingumas nėra duotybė, tai vertybė, kurią reikia puoselėti ir kurios reikia siekti. Tolerancija užtikrina atradimų dvasiai judėjimo laisvę, galimybę klysti, pasitaisyti, būti drąsiai, išdrįsti abejoti ir tokiu būdu atrasti naujų, pažangesnių idėjų. Be gailestingumo visuomenė liktų nelanksti, baiminga, linkusi kerštauti ir be humoro jausmo.“

Atšaukimo kultūra – vien moralinis kietumas ir teisuoliškumas

„Kiek pastebiu, „atšaukimo kultūra“ yra gailestingumo priešingybė. Politinis korektiškumas išsivystė į nelaimingiausią pasaulio religiją.

Kadaise gerbtinas bandymas, pasitelkus toleranciją padaryti mūsų visuomenę teisingesnę, šiuo metu yra įgijęs pačių blogiausių religijos bruožų. Nebeliko grožio – vien moralinis kietumas ir teisuoliškumas, be jokios galimybės būti išgelbėtiems. Politinis korektiškumas tiesiog virto prasta, nevaldoma religija.

Atšaukimo kultūra, vengdama nepatogių idėjų, varžo mūsų visuomenės kūrybiškumo dvasią. Atjauta – tai pirminė patirtis – širdies įvykis, iš kurio kyla vaizduotės genialumas ir didybė. Kūrybiškumas – tai meilės aktas, siekiantis pamatinius įsitikinimus ir atveriantis naujų kelių pamatyti pasaulį. Būtent tokia yra meno ir idėjų funkcija ir viršūnė.

Tuo tarpu galia, kuri bando įsiprasminti, atšaukdama sudėtingas idėjas, varžo visuomenės kūrybingumo dvasią ir griauna kultūros kompleksiškumą ir įvairialypiškumą. Nors mūsų išeities taškas yra būtent čia. Esame kintanti kultūra, galbūt pakeliui į lygiateisiškesnę visuomenę. Tačiau kokių esminių vertybių galime netekti šiame procese?“

 

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.