Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2020 10 08

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Nobelio literatūros premija – amerikiečių poetei Louise Glück

Portretas.
2020-ųjų Nobelio literatūros premijos laureatė, poetė Louise Glück. EPA nuotrauka

Karališkosios Švedijos mokslų akademijos sprendimu 2020-ųjų Nobelio literatūros premijos laureate tapo žydiškų šaknų turinti amerikiečių poetė Louise Glück (gimė 1943 m. Niujorke) – apdovanojimas jai skirtas už taiklų poetinį balsą, kuris rūsčiu grožiu individualią būtį paverčia universalia.

L. Glück debiutavo 1968 m. kūriniu „Firstborn“ („Pirmagimis“) ir netrukus šiuolaikinėje JAV literatūroje buvo įvertinta už ryškų poetinį balsą, ypač po to, kai pasirodė jos rinktinės „The Triumph of Achilles“ („Achilo triumfas“, 1985 m.) ir „Ararat“ („Araratas“, 1990 m.). Yra išleidusi dvylika lyrikos rinktinių ir keletą esė apie poeziją. Jos 1992 m. rinkinys „The Wild Iris“ („Laukinis vilkdalgis“) pelnė Pulitzerio premiją. Už 2014-ųjų rinktinę „Faithful and Virtuous Night“ („Ištikima ir dorybinga naktis“) rašytojai skirta JAV literatūros premija „National Book Awards“.

Savo kūryboje L. Glück susitelkia į traumos, troškimų, gamtos temas, išgarsėjo savo nuoširdžiu kalbėjimu apie liūdesį ir atskirtį. Literatūrologai atkreipė dėmesį į tai, kaip poetė konstruoja savo poetinius vaizdinius, į autobiografiškumo ir klasikinio mito sąsajas. Kaip rašoma Nobelio komiteto spaudos pranešime, esminės temos, kurios šiuo metu domina rašytoją – vaikystė ir šeimyninis gyvenimas, artimi santykiai su tėvais ir artimaisiais, o visai jos kūrybai būdingas aiškumo siekis. Norėdama individualią patirtį paversti universalia, ji įkvėpimo sėmėsi iš mitų ir klasikinės literatūros.

77-erių metų L. Glück priklauso JAV meno ir literatūros akademijai, yra JAV poetų akademijos kanclerė, nuo 2004-ųjų profesoriauja ir dėsto anglų kalbą Jeilio universitete, yra aktyvi filosofinės bendruomenės narė; savo šalyje apdovanota premijomis. Amerikiečių poetė tapo 16-ąja moterimi, pelniusia Nobelio literatūros premiją per visą jos teikimo istoriją.

Teikia medalį.
2015 m. JAV prezidentas Barackas Obama poetei Louise Glück įteikė Nacionalinį humanitarinių mokslų medalį. EPA nuotrauka
Knygos.
2020-ųjų Nobelio literatūros premijos laureatės Louise Glück knygos. EPA nuotrauka
Knygos.
2020-ųjų Nobelio literatūros premijos laureatės Louise Glück knygos. EPA nuotrauka

Įdomumo dėlei – prieš paskelbiant literatūros Nobelį, tarp šiųmečių favoritų L. Glück vardo nebuvo. Penkiais svarbiausiais kandidatais pelnyti prestižiškiausią pasaulyje literatūros apdovanojimą buvo įvardijami prancūzė Maryse Condé, rusė Liudmila Ulickaja, japonas Haruki Murakami, kanadietė Margaret Atwood ir rašytojas iš Kenijos Ngũgĩ wa Thiong’o.

Nobelio literatūros premija teikiama nuo 1901 m. Per šį laiką jos laureatais tapo per 900 asmenų. Šiemet Nobelio premijos dydis ūgtelėjo vienu milijonu ir sudaro 10 mln. Švedijos kronų (tai arti 1 mln. eurų).

Jau aiškūs šių metų Nobelio premijos laureatai medicinos, fizikos ir chemijos srityse. Spalio 9-ąją bus paskelbtas Nobelio taikos premijos laureatas, o spalio 12-ąją – ekonomikos mokslų.

Parengė Jurgita Jačėnaitė

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.