Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2022 10 05

Vatican News

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Nobelio premijos laureatas A. Zeilingeris – fizikas, atviras transcendencijai

Fizikos Nobelio premijos laureatas Antonas Zeilingeris. EPA-EFE nuotrauka

Vienos arkivyskupas kardinolas Christophas Schönbornas neslėpė džiaugsmo, kaip ir daug kitų jo kraštiečių, dėl 2022 metų fizikos Nobelio premijos skyrimo austrų mokslininkui Antonui Zeilingeriui už indėlį į kvantinę fiziką, kartu su prancūzu Alainu Aspectu ir fiziku iš JAV Johnu Clauseriu. A. Zeilingeris kardinolui asmeniškai pažįstamas ir dėl to, kad dažnai dalyvauja diskusijose apie mokslą ir religiją, yra transcendencijai atviras mokslininkas.

„Jei kas nors sako, kad Dievo nebereikia, nes atradome Didįjį sprogimą (Big Bang), tai labai naivus Dievo vaizdinys. (…) Mane, kaip gamtamokslininką, domina, ar yra klausimų, kurie iš esmės nepriklauso mokslinei metodologijai. Kiekvienas gamtamokslininkas turi pripažinti, kad yra dalykų, kurių neįmanoma paaiškinti. Pavyzdžiui, gamtos dėsniuose pastebima vidinės simetrijos raida. Dėsniai tampa vis paprastesni ir gražesni. Kai kuo daugiau reiškinių galima pavaizduoti kuo mažesniu matematinių formulių skaičiumi, tai vadiname grožiu. Drįsčiau teigti, kad pagal mokslinę metodologiją to neįmanoma paaiškinti. Verifikacijos ir falsifikacijos idėja čia negali būti taikoma“, – viename pokalbyje svarstė austrų fizikas A. Zeilingeris.

Vienos arkivyskupas kardinolas Christophas Schönbornas. EPA nuotrauka

„Jei gamtamokslininkai mano, kad iš gamtos mokslų jie negali išvesti Dievo egzistavimo, tai lygiai taip pat negali išvesti ir Dievo neegzistavimo. […] Gamtos mokslas turi ribas. Na, o kitas žingsnis – sakyti, kad šios ribos reiškia, jog Dievas egzistuoja – yra asmeninio pasirinkimo reikalas“, – tęsė būsimasis fizikos Nobelio premijos laureatas, kuris taip pat yra pažymėjęs, jog mokslo ir religijos konfliktas kyla tada, kai vienas iš jų peržengia savo ribas. Daug esame girdėję apie tai, kaip religija peržengė savo kompetencijos ribas praėjusiais amžiais, laikėsi nepagrįstų pozicijų, tačiau šiandien tokius pažeidimus dažnai daro mokslas, išjuokdamas ar neigdamas religinę pasaulėžiūrą, nes neapčiuopia Dievo. Mokslo ir religijos harmonizavimas yra vienas iš didelių ateities uždavinių.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite