2020 10 09
Vidutinis skaitymo laikas:
Nobelio taikos premija – Pasaulio maisto programai

2020 m. Nobelio taikos premija už pastangas kovojant su badu ir gerinant taikos sąlygas karo ir konfliktų paveiktose zonose skirta Pasaulio maisto programai. (angl. World Food Programme, WFP).
Pasak Nobelio komiteto pirmininkės Berit Reiss-Andersen, Pasaulio maisto programai skirta premija turi „atkreipti pasaulio dėmesį į milijonus žmonių, kenčiančių nuo bado ar susiduriančių su jo grėsme“, taip pat stabdyti alkio išnaudojimą kaip „karo ir konfliktų ginklą“. Ši didžiausia humanitarinė organizacija suteikė pagalbą beveik milijonui žmonių 88 šalyse, jos pastangos tarpininkaujant tapo pamatu taikai karo nuniokotose tautose.
Pasaulio maisto programa buvo aktyvi dalyvė JT Saugumo Tarybos Rezoliucijos 2417 patvirtinimo procese, susitelkdama į didžiulę bado problemą ir suvokdama jos saitus su ginkluotais konfliktais. Pasaulio maisto programa tapo pagrindiniu JT įrankiu šiems tvaraus vystymosi tikslams įgyvendinti. Laimėta Nobelio taikos premija yra kvietimas tarptautinei bendruomenei tinkamai finansuoti Pasaulio maisto programą ir taip užtikrinti, kad jos keliami uždaviniai būtų įgyvendinti.
Kaip teigė Nobelio komitetas, nors Pasaulio maisto programa būtų verta Nobelio premijos ir be koronaviruso pandemijos, virusas tik sustiprino pasaulinio masto krizę ir išryškino „solidarumo bei daugiašalio bendradarbiavimo“ reikšmę sprendžiant jos padarinius.
Koronaviruso akivaizdoje Pasaulio maisto programa parodė nepaprastą užsidegimą padėti labiausiai stokojantiesiems. Tokiose šalyse, kaip Jemenas, Kongo Demokratinė Respbublika, Nigerija, Pietų Sudanas ar Burkina Fasas, dėl ginkluotų smurtinių konfliktų ir pandemijos dramatiškai išaugo ties bado slenksčiu gyvenančių žmonių skaičius, ir aktyvi humanitarinė pagalba tapo tiesiog būtina. Pasaulio maisto programos vykdomasis direktorius Davidas Beasley įspėjo, kad per 270 milijonų žmonių yra rizikos zonoje. Kaip pažymėjo pati organizacija: „Iki tos dienos, kai turėsime medicininę vakciną, maistas yra geriausia vakcina nuo chaoso.“
101-osios Nobelio taikos premijos laimėtoja Pasaulio maisto programa tviteryje dėkojo už premiją ir pripažinimą tų „Pasaulio maisto programos darbuotojų, kurie kiekvieną dieną prisiima didžiulę atsakomybę, teikdami maistą ir pagalbą daugiau nei 100 milijonų alkanų vaikų, moterų ir vyrų visame pasaulyje“.
Šiais metais Nobelio taikos komitetas iš viso svarstė 318 nominantų: 211 asmenų ir 107 organizacijas. Taip pat į šių metų Nobelio taikos premiją pretendavo Pasaulio sveikatos organizacija, 17-metė kovos su klimato kaita aktyvistė Greta Thunberg bei Rusijos disidentas ir opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas.
Naujausi

Keturiasdešimtas „Resurrexit“ festivalis – muzika, viltį prikeliantis menas

Naujasis žurnalo „Jėzuitai“ numeris pristato misiją ir misionierius

Istorikas Z. Vitkus ieško atsakymo į klausimą, kodėl žydų gelbėtojai lemiamą akimirką pasakė „taip“

Krizių įveikimo specialistė: atleisdami tėvams už jų klaidas išgelbėsite save

Nuo ko priklauso kavos skonis?

Ar lietuviai yra geri savo valstybės piliečiai?

Popiežius apie dirbtinio intelekto plėtrą: algoritmas neturi pašalinti atjautos

Po dvidešimties metų. Kaip invazija į Iraką pakeitė pasaulį?

Mokyklos „Agora“ vadovė A. Jurolaitė-Mažeikienė: vaikų ugdymas – ir mokslas, ir menas

Išbandymus atlaikysime su Dievu!

Iš gyvojo pavasario
