Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Numatyti laikai

Mančiagirės kaime. Brolių Černiauskų nuotrauka (2016 m.)

Tekstas perpublikuojamas iš dienraščio „Draugas“ šeštadieninio priedo „Kultūra“ (2022 m. liepos 23 d., Nr. 29)

Kad pasauliui trūksta dermės, saiko ir harmonijos – apie tai byloja kiekviena diena. Vienur siaučia gaisrai, kitur – potvyniai, gamta atrodo pašėlusi ir žiauri, stichijos – negailestingos ir neprotingos. Paprastai dėl to kaltinama klimato kaita, bet argi klimatas kada nors nekito? Jeigu būtų nekitęs, gal ir dabar sėdėtume po gaubtasėkliais paparčiais, o iš tamsaus tvenkinio į mus spoksotų baugios trilobitų ir teromorfų akys.

Šiaip jau apie klimato kaitą norėčiau išgirsti iš paleontologų ir archeologų, kurie tyrinėja eras, tūkstantmečius ir periodus, o ne iš ponų, kurie temato pastaruosius šimtmečius ir dešimtmečius. Ir jau visai nebesinorėtų klausytis asmenų, teigiančių, kad gamtą galima pajungti savo valiai ir priversti ją paklusti (aha, kurgi ne!), o jeigu ji, nenaudėlė, nepaklus, tai išsunkti ją iki paskutinio lašo ir išskristi į kokią nors egzoplanetą pakartoti to paties.

Šitas noras niekur nedingo, jis gyvas, nuožmus ir gajus. O šalia – raginimas būti „žaliam“, tausoti aplinką, rūšiuoti šiukšles, domėtis tvarumu ir ekologija. Kitaip tariant, paradoksas. Tuom žmogaus būtis ir ironiška, ir graudi – ji kiaurai persmelkta šito paradokso. Todėl reiktų mest iš galvos kvailą mintį, kad pasaulį išgelbės naujos „etiketės“ – tvarumas, žalumas, darnus judumas (tai bent frazė!) ir pan. Neišgelbės. Kaip neišgelbėjo grožis, menas, pažanga, demokratija, elektrifikacija ir kiti nuostabūs dalykai. Jie tik padėjo pajusti, kokia trapi ir trumpa yra mūsų egzistencija, pateikianti mums tiek daug klausimų ir tiek mažai atsakymų. 

Nors dabar madinga kuo ilgiau išlikti infantiliu paaugliu ir laikyti šį tarpsnį bene laimingiausiu žmogaus gyvenime, didelė dovana yra sulaukti brandos. Sulaukus jos, vis mažiau betiki viešumoje sklindančiomis (ir skleidžiamomis) žiniomis, kurios paprastai paklūsta vyraujančiai tendencijai. O kokios gi šiuolaikinės tendencijos?.. Kaip juokavo vienas jau anapilin iškeliavęs komikas – valdant protingiems žmonėms, bukagalviams buvo sunku, mat jiems reikėjo mokytis. O valdant bukagalviams, sunku protingiems, nes jiems reikia kalbėti taip, kad bukagalviai suprastų.

Vis dažniau apima nuojauta, kad gyvename būtent tokiais laikais. 

Ir geriausiai tą iliustruoja socialiniai tinklai – kai ilgiau juose pabūni, tai susidaro įspūdis, kad protingų žmonių arba nebeliko, arba jie išsikraustė į kokią Šambalą, kurią juosia apsauginis jėgos laukas, nepraleidžiantis žemo intelektinio koeficiento asmenų. 

Bet, kaip sakė Kurtas Vonnegutas, nieko čia nepadarysi. Paskaitykite puikius Vonneguto kūrinius – kad ir „Čempiono pusryčius“ ar „Titano sirenas“. Regis, tokius laikus rašytojas jau seniai buvo numatęs.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Kas yra „bernardinai“?

Arba kodėl „Bernardinai.lt“ yra nemokama žiniasklaida ir kodėl kviečiame tapti partneriais paremiant.