2020 12 11

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Nuo COVID-19 mirė korėjiečių režisierius Kim Ki-dukas

EPA nuotrauka

Režisierius gruodžio 11 d. mirė Latvijos ligoninėje po COVID-19 sukeltų komplikacijų. Kim Ki-dukui buvo 59-eri metai.

Kim Ki-dukas buvo vienas kontroversiškiausių tiek Pietų Korėjos, tiek viso pasaulio režisierių. Jis nebuvo mėgstamas tėvynėje, tačiau itin vertinamas Europoje ir įvairiuose nepriklausomo kino festivaliuose. Per ilgą savo karjerą Kim Ki-dukas sukūrė per trisdešimt filmų, kartais netgi po keletą per metus. Nors režisierius neturėjo kinematografinio išsilavinimo, tačiau po studijų Paryžiuje grįžęs į gimtąją Pietų Korėją ėmėsi scenaristo darbo, galiausiai stojo „už kameros“ ir pradėjo režisuoti filmus.

Daugelis Kim Ki-duko filmų tamsūs, kupini transgresijos, atvirų sekso ir smurto scenų. 1996 m. režisierius sukūrė pirmą mažo biudžeto filmą „Krokodilas“. Dėmesio iš vietinių kino žmonių ir kritikų tuomet nesusilaukė, tačiau 2000 m. sukurtas filmas „Sala“ buvo atrinktas į tarptautinio Venecijos kino festivalio konkursinę programą. Nors „Sala“ ir nebuvo apdovanota, Kim Ki-duko vardas tapo žinomas Europoje. O tarptautinio pripažinimo režisierius sulaukė 2003 m. sukūręs filmą „Pavasaris, vasara, ruduo, žiema ir… vėl pavasaris“. Nors Kim Ki-dukas ir toliau pasakojo apie visuomenės paraštėse gyvenančius žmones, šis filmas jau nebe toks žiaurus kaip ankstesni. Režisierius pasirenka budistinį motyvą bei vienoje filmo dalių vaidina pats. Šis ir vėlesnis filmas „Tušti namai“ (2004) daugiausia pripažinimo susilaukė Europoje ir Šiaurės Amerikoje. Už pastarąjį filmą Kim Ki-dukas pelnė geriausio režisieriaus apdovanojimą Tarptautiniame Venecijos kino festivalyje. Tokį pat apdovanojimą gavo ir už filmą „Samarietė“ (2004) Tarptautiniame Berlyno kino festivalyje.

Po vieno garsiausių jo filmų „Sala“ (2000 m.) pasirodymo Jungtinėje Karalystėje režisierius sulaukė nemažai pasipiktinimo iš gyvūnų teisių aktyvistų, kurie kritikavo menininką dėl to, jog jis filmavimo aikštelėje kankino gyvūnus. 2017 m. savo tikrojo vardo ir pavardės neatskleidusi aktorė apkaltino režisierių seksualiniu išnaudojimu filmavimo aikštelėje. Po metų dar trys moterys prisipažino patyrusios seksualinį priekabiavimą režisieriaus filmavimo aikštelėje. Kim Ki-dukas buvo nubaustas bauda, tačiau seksualiniu smurtu nebuvo apkaltintas pritrūkus įrodymų. Savo kaltę režisierius neigė ir sakė, jog visi kaltinimai nėra pagrįsti.