2023 03 26
Vidutinis skaitymo laikas:
Nuotykiai Lenkijos kasyklose: garsioji Velička turi konkurenčių

Tekstas ir fotografijos perpublikuojami iš „Vilniaus galerijos“
Jeigu jus vilioja požemių pasaulis, o garsiosiose druskų kasyklose Veličkoje jau lankėtės, metas judėti kiek piečiau – į taip pat Lenkijoje, tik jau netoli Čekijos sienos, esančią švino, sidabro ir cinko kasyklą Tarnovske Guruose (lenk. Tarnowskie Góry).
Vos prieš kelerius metus kasykla kartu su požeminio vandens valdymo sistema įtraukta ir į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą (nr. 1539): viską savo akimis, užsimaukšlinę šalmą ir nusileidę apie 40 metrų po žeme, galite pamatyti ir jūs.
Kasyklų kraštas
Pasakojimą reikėtų pradėti nuo to, kad kasykla driekiasi Aukštutinėje Silezijoje – dailiame, vis dažniau akis kalvomis paglostančiame krašte, kuriame gausu ir išteklių: čia veikė net apie 50 (beveik 90 proc.) Lenkijos anglies kasyklų ir didžioji dalis švino bei cinko liejyklų, kurios metalais aprūpindavo visą žemyną.
XVI–XIX a. šios vietos tapo svarbiu tašku ne tik Lenkijos, bet ir visos Vidurio Europos kasybai. Kasykloms smarkiai plečiantis vietinės gyvenvietės augo ir sugebėjo genialiai išnaudoti visus kasybos privalumus ar net trūkumus: kaip buvo plėtojami techniniai sprendimai, galima pamatyti virš kasyklų esančiame moderniame muziejuje arba pačiame Tarnovske Gurų mieste.




Ypatinga vandens valdymo sistema
Šiandien Tarnovske Gurų kompleksas yra vienas didžiausių ir vienas geriausiai išsilaikiusių istorinių objektų Lenkijoje, puikiai atskleidžiantis ne tik kasybos technikos, bet ir vandens inžinerijos raidą per 300 metų. Sprendimai įdomūs tuo, kad, skirtingai nei daugelyje Europos kasyklų, viskas buvo įrengta santykinai lygioje vietovėje: skirtumas tarp aukščiausio ir žemiausio taško čia siekia vos 50 metrų (tai apsunkina drenažo galimybes), todėl specialiai kasyklai įrengtas bent 50-ies kilometrų ilgio požeminis drenažinis tinklas su dar 150 kilometrų tunelių, atliekančių papildomas funkcijas.
Tokia sistema leido ne tik nusausinti kasyklų teritoriją, bet ir tiekti bei panaudoti susikaupusį vandenį kasyklos ir aplinkinių miestų reikmėms, o garo jėga varomi vandens gręžiniai buvo pirmieji tokio masto sprendimai ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje.
Sistema veikia iki šių dienų
Sprendimų genialumą įrodo ir faktas, kad dalis sistemos veikia ir šiandien: beveik tuo pačiu principu iš tų pačių gręžinių geriamasis vanduo tiekiamas jau šių dienų Tarnovske Gurų gyventojams, o nuolatinė pažanga kasyklose prisidėjo prie to, kad dar ir dabar regiono industrija yra viena stipriausių Lenkijoje. Apsilankymas šiame krašte – puiki proga pamatyti dar kitokį kaimyninės šalies veidą.
Atvykus į kasyklas jūsų lauks ir muziejus, ir atviri lankytojams tuneliai – į juos rekomenduojama leistis kartu su gidu mažomis grupelėmis. Kartu būtinai išbandykite ir šalia esančią atrakciją, kur pro požeminius vandens kanalus galėsite praplaukti laiveliu.
Naujausi

Baltijos valstybių užgrobimo byla JAV Kongrese 1953 metais – ką prisimename?

Arkivyskupo G. Grušo žinia apie kunigo K. Palikšos atvejį

Moterų vaidmuo siekiant įveikti skurdą ir badą

Popiežius: Afrika pasiūlys naujovių, lems ateities kelius

Psichoterapeutas E. Laurinaitis: pagyrimas – pagrindinis stimulas vaikui tobulėti

Tarp žurnalistų klausimų arkivysk. G. Grušui – ir dėl incidento su kun. K. Palikša Italijoje prieš daugiau kaip 10 metų

K. Malevskienė apie komunikaciją Bažnyčioje: krizių valdymo pirmoji taisyklė yra greitis ir tiesa

(Ne)išsipildžiusios M. Martinaičio poetinės pranašystės

Didysis Kretingos geradaris prelatas Pranciškus Juras

Kunigas R. Urbonavičius: Bažnyčiai reikia apsivalymo

Tikinčiųjų reakcija į Bažnyčios skandalą: būtinas nepriklausomas ir išsamus tyrimas
