Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

O kas, jei Tradicija kyla iš žmogaus?

Gabrielius E. Klimenka
Gabrielius E. Klimenka OP. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka

Bendraujant su broliais protestantais, paprastai juos ištinka širdies smūgis, vos tik pamini Tradiciją. Kaip bebūtų paradoksalu, labai dažnai sutinku ir katalikų, kurie, laikydamiesi Sola scriptura principo, griebiasi validolio, vos tik pasakai, kad yra du tikėjimo šaltiniai – Tradicija ir Apreiškimas.

Dažniausias atsakymas kad tradicijos sugalvotos žmonių, o štai Apreiškimas, t. y. Šventasis Raštas, yra iš Dievo. Tad Tradicija, anot jų, yra kažkas laikino ir netikro.

Taip, esama tradicijos ar tradicijų, tačiau mes kalbame apie Tradiciją, kuri yra nenutrūkstamas apaštalinis perdavimas. Nors kartais abu oponentai kalba apie Tradiciją. Ši Tradicija ėjo pirmiau nei Apreiškimas. Tai ji padėjo susivokti, kurios Šventojo Rašto knygos buvo Apreiškimas, o kurios – ne.

Protestantui, neišmanančiam katalikiško tikėjimo, galima draugiškai tai paaiškinti, o katalikui norisi paimti ir… Katekizmą padovanoti, kad susipažintų su tuo, kuo iš tiesų tiki jo Bažnyčia. Žodžiu, kažkaip per dažnai sutinku tokių protestantiško sukirpimo katalikų, bet čia turbūt būtų akmuo į savą, katalikškosios pastoracijos, daržą.

Taigi trumpai pasvarstykime, ką reiškia, jei atmetame Tradiciją ir teigiame, kad ji išgalvota žmonių.

Quentinas Matsysas, „Madona ir Vaikelis su angelais“ (fragmentas), 1509 m. „Wikimedia Commons“ nuotrauka

Pirmųjų trijų amžių krikščionys gyveno vadovaudamiesi Tradicija, nes nebuvo aišku, kurios knygos yra apreikštos, o kurios ne. Tekstų būta daug: tai ir apaštalams priskiriami laiškai bei jų padirbiniai, ir įvairios evangelijos, kaip antai gnostikų, ir įvairūs to meto teologiniai raštai, pvz., Hermo „Ganytojas“, kuris tik per plauką nepateko į Šventojo Rašto kanoną.

Tradicija padėjo išgryninti, kurie iš šių tekstų yra apreikšti, o kurie – ne. Galų gale juk Šventoji Tradicija ir Šventasis Raštas sudaro vieną šventą Bažnyčiai pavestą Dievo žodžio lobį (KBK 97). Taigi, jei teigiame, kad Tradicija yra išgalvota žmonių, tai reiškia, kad ir Dievo žodis sugalvotas žmonių ir nėra ko juo pasikliauti.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Tad, jei Tradiciją laikome vienu iš dviejų tikėjimo šaltinių, galime pasikliauti ir antruoju. Šventoji Tradicija ir Šventasis Raštas yra glaudžiai tarp savęs susiję ir bendrauja (KBK 80), todėl vieną išmetę liekame stovėti ant vienos kojos. Taip stovėti galime, bet nestabiliai arba trumpą laiką. Vėliau prisireikia ramentų, bet judėjimas lieka apsunkintas.

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite