Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2021 11 04

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

„Organum“ koncertų salėje – meditacinė muzika ir lietuviško kūrinio premjera

Gabija ir Mykolas Natalevičiai. Jurgio Sakalausko nuotrauka

Lapkričio 5 d. 19 val. „Organum“ koncertų salė Vilniuje (Savanorių pr. 1) klausytojus kviečia į pianistės Gabijos Rimkutės ir kompozitoriaus Mykolo Natalevičiaus koncertą „Sustojęs laikas“. Jame skambės Vidmanto Bartulio, Mykolo Natalevičiaus ir vokiečių kompozitoriaus Hanso Otte kūriniai.

Stilistiškai skirtingas, tačiau giminingas skirtingų autorių mintis sujungs ir išplėtos M. Natalevičiaus improvizacijos fortepijonu. Tai vientiso kvėpavimo programa, nepaliekanti pauzių plojimams.

G. Rimkutės-Natalevičienės kelyje tokia programa nėra atsitiktinė. Meno daktarės darbe ir koncertuojančios pianistės repertuare ji nuolat gilinasi į dvasinio turinio muziką, tad šioje srityje su sutuoktiniu yra bendraminčiai.

Į vidurinės kartos gretas ką tik įžengęs kompozitorius M. Natalevičius didelę kūrybos dalį skiria sakralinei ar, pasak kolegų, naujojo dvasingumo muzikai. Jo kūrinių sąraše – mišios chorui ir vargonams, „Ave Maria“ chorui; „Psalmus 150“ vargonams,  „Viskas yra viena“ fortepijonui, „Iš dulkių į dulkes“, „Malda“ ir dar keletas sakralinių opusų įvairioms sudėtims.

Naujoji „Organum“ koncertų salė. Jono Šopos nuotrauka

Koncerto metu bus pristatyta M. Natalevičiaus kūrinio „Psalmės“ premjera. Jo struktūroje slypi paralelė su psalmės giedojimu, kai į vedančiojo giesmininko melodiją atsiliepia ritualo dalyviai bei erdvė, kurioje giedama. Tokiu būdu „Organum“ koncertų salės akustika puikiai pasitarnaus premjeriniam kūrinio atlikimui. Kita autoriaus pjesė – „Svajingai“. Joje naudojamos aforistiškos frazės atspindi įvairius fortepijono garso atspalvius – tylius varpelius, skambius žemus dūžius ir žmonių pokalbį primenančius garsus.

Siekiant sukurti vientisą meditacinę vakaro nuotaiką, į programą „Sustojęs laikas“ įtraukti du Vidmanto Bartulio (1954–2021) kūriniai:  „Hanami“ ir „Ūkanos“.  „Hanami“ – tai Japonijoje paplitusi gėrėjimosi sakurų (japoniškų vyšnių) žiedais tradicija. „Ūkanos“ savo dvasia artimos tapybiškoms čiurlioniškoms vizijoms. O vakaro koncepcijos idėją įkvėpė vokiečių kompozitoriaus ir pianisto Hanso Otte (1926–2007) kūrinys „Garsų knyga“, kurią pats autorius apibūdino kaip kelionę tylos ir garsų takais. Tad koncerto „Sustojęs laikas“ misija rutulioja neskubrų alsavimą, išsklidusias mintis ir įsiklausymą į garsus, tylą ir save.

Koncerto programą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Kūrinio „Psalmė“ sukūrimą parėmė LATGA.

„Organum“ koncertų salės informacija

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Kas yra „bernardinai“?

Arba, kodėl „Bernardinai.lt“ yra nemokama žiniasklaida ir kodėl kviečiame tapti partneriais paremiant.