2022 01 18

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Pal. Regina Protmann: pramynusi kelią moterims

Wikipedia.org nuotrauka

Nuostabi XVI– XVII amžiaus moteris, lenkė, vienuolijos steigėja. Regina Protmann gyveno didelių dvasinių konfliktų, kilusių dėl protestantų reformacijos ir kontrreformacijos susidūrimo Vokietijoje, metu. Gimusi 1552 m. Braunsberge–Ermelande (Lenkija), savo gimtajame mieste nuo mažumės matė karštą religinę kovą, palikusią joje gilų pėdsaką.

Būdama 19 metų, nepaisydama tėvų prieštaravimo, paliko namų patogumus ir su trimis bendražygėmis apsigyveno sename ir apleistame name, norėdama pradėti Dievui pašvęstą bendruomeninį gyvenimą. Merginos pasirinko visišką neturtą ir tarnavimą kitiems.

Dėl kontrreformacijos pastangų, Romos Katalikų Bažnyčioje buvo negirdėta, kad moterys gyventų savarankiškai. Tuo metu Reginos aplinkoje nebuvo moterų vienuolynų, o Tridento susirinkimas buvo ką tik griežtai apribojęs moterų veiklą bei pamaldumą vienuolyno sienomis.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Protmann laikėsi atkakliai ir sugebėjo įkurti bendruomenę, kuri vėliau tapo Šv. Kotrynos seserų kongregacija. 1583 m. vyskupas Martynas Kromeras patvirtino mažosios bendruomenės gyvenimo taisykles, o 1602 m. patvirtino pataisytą kongregacijos regulą. Popiežiaus patvirtinimą gavo Vilniuje iš apaštališkojo nuncijaus Klaudijaus Rangoni.

Sau pavyzdžiu Regina pasirinko šventąją Kateriną iš Aleksandrijos. Būdama atidi ir jautri visų poreikiams, Regina ne tik padėjo slaugyti ligonius, bet ir lavino slaugytojas, užtikrindama, kad prireikus jomis pačiomis taip pat būtų pasirūpinta. Tuo metu egzistavo mokyklos vien berniukams, tačiau Protmann įsteigė mokyklą ir mergaitėms.

Netrukus bendruomenė išaugo ir atidarė namus Vormdite, Heilsberge ir Röbelyje. Šiuo metu gyvuoja apie 120 bendruomenių visame pasaulyje, nuo Lenkijos iki Togo Afrikoje, Brazilijoje, Vokietijoje, Lietuvoje ir kt.

Susirgusi dėl sunkios kelionės žiemą Regina Protmann grįžo į savo pirmąjį vienuolyną Braunsberge, kur mirė 1613 m. sausio 18 d.

Tik 1957 m., praėjus daugiau kaip trims šimtmečiams po jos mirties, buvo pradėtas jos beatifikacijos procesas. 1999 m. birželio 13 d. Varšuvoje popiežius Jonas Paulius II Reginą Protmann paskelbė palaimintąja, septintą kartą viešėdamas Lenkijoje.

Parengta pagal Santi, beati e testimoni

http://www.santiebeati.it