Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2021 05 28

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Palangos architektūros gide – nauji seniausio šalies kurorto veidai

Dizainas – mockups-design.com

Palanga – kontrastų, legendų ir netikėtų atradimų miestas. Tokį jį pažinti kviečia leidyklos „Lapas“ išleistas Palangos architektūros gidas, siūlantis naujai pažvelgti į seniausią ir populiariausią šalies kurortą bei visai kitokio charakterio Šventąją.

 

Architektūrinių gidų serijoje – kitoks Palangos amplua

Kelerius metus kruopščiai rengtas leidinys, kuriame 117 pastatų ir objektų istorijų lydi išsamūs įvadiniai tekstai, rašyti žinomų istorikų ir architektūros tyrinėtojų – Viltės Migonytės-Petrulienės, Liutauro Nekrošiaus, Vaido Petrulio, Martyno Mankaus ir Marijos Drėmaitės – papildo „Lapo“ kuruojamą architektūrinių gidų seriją.

Leidyklos architektūros redaktorė Aistė Galaunytė teigia, kad išleidus gidus apie Vilniaus ir Kauno architektūrą žvilgsnis iš karto pakrypo į pajūrį būtent šis kultūriškai nevienalytis regionas atrodė galintis pasiūlyti įspūdingą architektūrinę kelionę.

„Neklydome – autorių kolektyvo laukė neeilinis, penkerius metus trukęs nuotykis, simboliškai prasidėjęs kūrybinėmis dirbtuvėmis legendinėje „Auskoje. Mintis visą pajūrio regioną pristatyti viename gide buvo greit išsklaidyta – kurortai slėpė žymiai daugiau, ne tik ikoniškus atvirukų vaizdelius.

Praėjusiais metais pasirodė Neringos architektūros gidas, o šiemet pristatome Palangą – kurortą, kurį yra aplankęs kiekvienas lietuvis. Tačiau šįkart vasaros sostinė pasirodo nauju, architektūrinio turizmo amplua. Ir čia Palanga turi kuo nustebinti, – sako A. Galaunytė. 

Vila „Anapilis“. Norberto Tukaj nuotrauka
SSRS Ministrų Tarybos svečių namai – dabar viešbutis „Auska“. Norberto Tukaj nuotrauka
Palangos tiltas. Norberto Tukaj nuotrauka
Viešbutis „Palanga Life Balance SPA Hotel“. Norberto Tukaj nuotrauka
Šventosios nameliai. Norberto Tukaj nuotrauka

Palangos istorinė mozaika

Palangos architektūros gide pristatoma seniausio Lietuvos kurorto istorija, skirstoma į tris laikotarpius: iki 1940 m., iki 1990 m. ir atkūrus nepriklausomybę. Knygoje atsiskleidžia, kaip jaukų ikikarinį miestelį keitė ambicingos sovietmečio plėtros vizijos ir kaip jas pakoregavo chaotiška nepriklausomybės laikų statyba bei pakitusi ekonominė situacija.

Viena gido bendraautorių, V. Migonytė-Petrulienė, teigia, kad pagrindinis šio leidinio tikslas – sužadinti smalsumą ir sujungti architektūrines formas su nepaprastai tiršta miesto ir valstybės istorija.

„Tuomet pastatai prabyla. Palangos atveju, jie pasakoja apie ambicijas lygiuotis ir siekti užsienio poilsiavimo standartų, kurti legendas, kurios kviestų atvykti poilsiautojus iš tolimų kraštų. Vėliau – apie bandymus kūrybiškiau prisitaikyti prie nomenklatūrinės sistemos, išlaikant regiono dvasią, o paskui ir apie dar vieną išgyventą laisvę, – sako V. Migonytė-Petrulienė.

Gide pristatoma plati architektūros amplitudė – nuo svarbiausių miesto pastatų iki naujai atrastų kurorto architektūros perlų ir šiandien jau neišlikusių statinių. O pažinti netikėtus Palangos rakursus skaitytojams padės archyvinės Zino Kazėno nuotraukos ir šiuolaikiškas fotografo Norbert Tukaj žvilgsnis.

Viltė-Migonytė-Petrulienė. Leidyklos „Lapas“ nuotrauka
Aistė Galaunytė. Leidyklos „Lapas“ nuotrauka

Nepažinta Šventoji

Palangos architektūros gido skaitytojų laukia įdomi pažintis su Šventąja – besivaduojančia iš Palangos šešėlio ir tebeieškančia tikrosios tapatybės.

Šventoji užgimė kaip žvejų miestas-vasarvietė prie jūros, jos augimą sąlygojo praeito amžiaus trečiame dešimtmetyje Klaipėdos krašte kilusios politinės įtampos su Vokietija, o savarankiška buvusi gyvenvietė sovietmečiu tapo Palangos miesto savivaldybės administracine dalimi.

„Nepriklausomybės kūdikis du kartus buvo tapęs pagrindiniu Lietuvos uostamiesčiu, ir dargi su kurortine zona. Pasakojimą, kaip Šventajai sekėsi augti, kuo išskirtinė jos architektūra ir kuo ji gyvena šiandien, gido keliautojai atras paskutiniuose leidinio puslapiuose, apie daugelio dar nepažintą Šventąją pasakoja V. Migonytė-Petrulienė.

Palangos architektūros gidas Vilniuje bus pristatomas birželio 8 d. 19 val. Šiuolaikinio meno centro skaitykloje, Palangoje skaitytojai su gidu bus kviečiami susipažinti birželio 12 d. 17 val. Knygą galima įsigyti leidyklos LAPAS el. knygyne www.leidyklalapas.ltleidinys netrukus pasieks šalies knygynus.

Leidyklos „Lapas“ informacija

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien