Patinka tai, ką skaitai? Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2022 08 01

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Paprasti patarimai, kaip atitrūkti nuo darbų ir pailsėti neatostogaujant

Pexels.com nuotrauka

Didžiąją dienos dalį mes kasdien praleidžiame apdorodami begalę informacijos ir priimdami krūvą mažesnių ar didesnių sprendimų. Naujos užduotys ir tikslai darbe, buities rūpesčiai, poreikis socializuotis, tuo pat metu bent akies krašteliu žvilgtelint ir į ateities planus... Mūsų smegenys nuolat dirba. Jos bėga maratoną, nors yra kur kas geriau pasiruošusios sprintams.

Jei pasiseka, stresą, nuovargį, įtampą, sunkumą susikoncentruoti ir atlikti paprastus, kasdienius darbus imame jausti tokiam maratonui jau einant į pabaigą, tačiau ne retas šią pervargimo simptomų puokštę ima jausti kur kas anksčiau. Į priekį stumia tik mintis, jog viskam pasibaigus, pagaliau bus galima kokybiškai pailsėti, tačiau tokiais gyvenimo tarpsniais poilsio momentai neturėtų būti tik dovanos sau kažką pabaigus ar pasiekus. Poilsis turėtų tapti lygiavertė visos kasdienės rutinos dalis, ne tik privilegija atostogų ar laisvadienių metu. 

Atitrūkti nuo visko ir leisti sau „persikrauti“ ne tik gerai, bet ir absoliučiai būtina norint sumažinti stresą, susigrąžinti motyvaciją, pagerinti produktyvumą ir sprendimų priėmimo procesą, galiausiai, į viską pažiūrėti naujomis akimis. Tad kaip tai padaryti neatostogaujant, turint vos vieną ar kelias laisvas valandas per dieną? 

7 idėjos, kaip įtraukti kokybišką poilsį į savo kasdienę rutiną

Išvažiuokite į gamtą. Nors geras poilsis gamtoje dažnai asocijuojasi su savaitgaliu prie ežero, jūros ar, pavyzdžiui, renkant grybus Dzūkijos miškuose, ne visada yra galimybių ilgesniam laikui ištrūkti iš namų. Gera naujiena tokia, jog net ir smarkiai nenutolus nuo sostinės galima rasti puikių gamtos kampelių, kuriuos galite aplankyti kad ir darbo dienos pabaigoje. Pažintiniai takai, parkai, įvairūs mažesni miesteliai, ežerai, kalvos ir pievos… Net ir tiesiog išsirengę į vakarienės pikniką gamtos apsuptyje, padėsite sau pasiruošti ateinančiai dienai ir į naujus iššūkius galėsite kibti jau šviesesnėmis mintimis. 

Pasidarykite SPA dieną. Ne, tai nereiškia, jog turite nuo ryto iki vakaro gulėti rožių žiedlapių vonioje su agurkų griežinėliais ant akių (bet galite!). Kartais užtenka tik apsilankyti pas gerą masažistą, iš kurio kabineto jau po valandos išeisite lyg ant sparnų ir pasisėmę geros energijos. Be to, masažo naudos neapsiriboja vien tik atsipalaidavimu – geras masažas taip pat gali padėti sustiprinti raumenis, sumažinti skausmus, pagerinti miego kokybę, nuslopinti nerimą. Tam tikros masažų rūšys, pavyzdžiui, japoniškas kobido masažas, kurio metu yra masažuojami veido raumenys ir jame esantys taškai, gali padėti atsikratyti ir įkyrių galvos skausmų.

Pakeiskite aplinką. Jei kada sunkiu momentu esate trumpam pakeitę savo aplinką, pavyzdžiui, išvykę aplankyti draugų į kitą miestą ar spontaniškai išskridę į savaitgalio kelionę, tikriausiai žinote, kad tai visai neblogai padeda kuriam laikui sustabdyti užgriuvusių rūpesčių laviną. Taip yra todėl, kad vienas iš veiksnių, darantis įtaką mūsų savijautai ir elgesiui, yra kontekstas ir aplinka, su kuria siejame įvairius įpročius. Kitaip tariant, jei jaučiatės blogai kiekvieną rytą pradėdami prie savo darbo stalo ir žiūrėdami į viską, kas yra ant jo ir aplink, emociją, kurią sukelia ši aplinka, yra gana sunku pakeisti. Įvairiais psichologiniais tyrimais įrodyta, kad net ir minimalus pokytis aplinkoje gali atnešti teigiamos naudos. Tad jei jaučiatės „įstrigę“, bet negalite išvykti – pradėkite nuo mažų dalykų, tarkime, įsigykite naujų augalų arba iš esmės perstatykite erdvę, kuri jus slegia. 

Pakvieskite draugus vakarienės. Kokybiškas laiko praleidimas su žmonėmis, kurie jums svarbūs ir kuriems svarbus esate jūs, kartais gali būti būtent tai, ko jums ir reikia, kad atitrūktumėte nuo darbų ir leistumėte galvai pailsėti. Pakvieskite draugus vakarienės ir nueikite ten, kur galbūt kažkada norėjote, bet nenuėjote, ar tiesiog į naują restoraną, apie kurį girdėjote gerų atsiliepimų. Dar geriau – pasidarykite iš šios patirties reguliarią pramogą! Pavyzdžiui, susitikite vieną kartą per mėnesį išbandyti kokią nors naują pasaulio virtuvę, net jei nieko apie ją ir nežinote. Taip, tokios vakarienės rezultatai gali būti dvejopi, bet vakaras tikrai bus atpalaiduojantis ir mielas prisiminti ar smagiai pasijuokti. Be to, kiekvieną mėnesį turėsite ko laukti.

Nueikite į koncertą, teatrą ar kiną. Ar kada pasibaigus kokiams nors geram renginiui jautėtės taip, lyg visą tą laiką laikas buvo sustojęs ir vėl pradėjo tekėti tik jums palikus salę? Tai dar vienas puikus būdas šiek tiek atitrūkti nuo kasdienybės. Tikėtina, jog pora valandų visiško susitelkimo į kitus dalykus, ar tai būtų jūsų mėgstamo atlikėjo koncertas, ar filmas, kurį jau kurį laiką planavote pamatyti kino salėje, ar spektaklis, padės jums šiek tiek persiorientuoti aplinkoje, suteiks daugiau energijos ir motyvacijos tęsti pradėtus darbus. 

Pexels.com nuotrauka

Padėkite technologijas į šalį. Išjungti mobilųjį ar bent jau internetą – tai, ką lengviau pasakyti negu padaryti. Kita vertus, visiškai atsijungti ir tapti nebepasiekiamu tam, kad pailsėtumėte, jums nereikia, o gal ir nėra labai realistiška – svarbu identifikuoti momentus, kai iš tikrųjų galite pasidaryti pertraukėlę be jokių nuostolių. Pagalvokite, ar tikrai telefono ekranas turi būti vienas iš pirmų dalykų, į kuriuos pasižiūrite vos tik prasimerkiate ryte? Ar nevalingai naršyti socialinius tinklus sėdint parke ant suolelio tikrai reikalinga? Jei negalite ir nenorite visiškai atsijungti, tiesiog leiskite sau pasiimti kokybišką pertraukėlę nuo ekranų, ypač, kai nedirbate. Dažnu atveju, nieko svarbaus net ir nespėsite praleisti, o naudą pastebėsite iškart.

Nueikite miegoti anksčiau. Atrodo akivaizdus, bet neretai sunkiai įgyvendinamas patarimas – tiesiog nueikite miegoti anksčiau. Miegas yra daug sudėtingesnis dalykas negu atrodo iš pirmo žvilgsnio ir tam, kaip gerai išsimiegosime, įtakos gali turėti daug įvairių veiksnių. Šiuo atveju, laikas, kada nueiname miegoti, labai lemia ir mūsų miego kokybę, o ši – smegenų darbą, produktyvumą ir bendrą savijautą pabudus. Visos nakties miegas susideda iš 90-ties minučių ciklų, kurių metu mūsų smegenyse vyksta „atsinaujinimo“ ir „reorganizacijos“ procesai. Anot vieno iš žymiausių miego tyrinėtojų, Matthew Walkerio, jei prarandame dalį šių ciklų dėl to, kad nemiegame, mūsų smegenys negali vykdyti bendrai sveikatai ir savijautai reikalingų užduočių. Dėl to vėliau galime būti išsiblaškę, menkiau prisiminti dalykus, labiau vargti priimant sprendimus, neigiamą miego trūkumo poveikį jausti net ir, pavyzdžiui, nuolat norėdami valgyti.

Tad prisiminkite, jog poilsis – tokia pat svarbi jūsų dienotvarkės dalis ir specialiai skirkite tam laiko, net iš anksto jį susiplanuokite, jei tik reikia. Net ir trumpos mėgstamos veiklos pertraukėlės nuo visų rūpesčių gali turėti teigiamos įtakos jūsų požiūriui ir savijautai tiek tuo momentu, tiek ir ilgalaikėje perspektyvoje – ir tam ne visada reikia laisvadienių ar lėktuvo bilietų atostogoms.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Sunku skaityti smulkų tekstą?

Padidink raides, spausdamas ant aA raidžių ikonėlės straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Paremk!

Paremsiu